Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Naše země září! Kolik radioaktivity na nás číhá v zemině?

Před radioaktivitou se nelze schovat. Není to ani potřeba. Naše těla si s malými dávkami umí dobře poradit. Kolik radioaktivity se skrývá v zemi, po které chodíme?

Radioaktivita, která se dá naměřit v naší zemině, se dá rozdělit do dvou zásadních druhů – přirozená a umělá. Následky ionizujícího záření jsou u obou typů pro živý organismus identické – takže například alfa záření z přirozených nuklidů vyvolává stejné změny, jako alfa záření z uměle vzniklých radionuklidů. Přesto se vyplatí oba druhy aktivity rozlišovat. Přirozené a „umělé“ ionizující záření totiž pochází z různých radionuklidů, které se pak samozřejmě v našich tělech chovají (vzato biologicky) různým způsobem. Některé z nich se pevně zabudovávají do skeletu a mohou tam naplno uplatnit svou škodlivost. Jiných se umí náš organismus zbavit. 

Přirozené radionuklidy

Přirozené radionuklidy, které nacházíme v zemině, pocházejí z doby před vznikem Sluneční soustavy. Do dneška se zachovaly jen proto, že se rozpadají jen velice pomalu. Vyšší koncentrace těchto radionuklidů nacházíme například v žulách.

Přirozená radioaktivita zeminy je způsobena hlavně izotopem draslíku (K-40). Dalšími přirozenými radioaktivními prvky, které se nalézají v zemi, jsou uran a thorium a produkty jejich rozpadu.

Koncentrace registrovaných rozpadů těchto radionuklidů nezávisí na hloubce. Nachází se prakticky v celé zemské kůře. Draslík-40 se podílí na její aktivitě zpravidla 300 becquerely na kilogram hlíny. Uran, thorium a jejich produkty jen asi 10 – 30 Bq/kg. (Becquerell – jednotka, která udává, kolik radioaktivních rozpadů se dá zaregistrovat v dané látce během 1 sekundy.)

Ze zeminy se tyto přirozené radionuklidy dostávají do vody, do rostlin – a tím i do potravního řetězce nás, lidí. Nejčastěji se přitom jedná o radionuklid K-40 (draslík). Ten se pak z největší části podílí také na naší tělesné radioaktivitě. Každý z nás totiž sám září. Průměrná aktivita běžného lidského těla se pohybuje kolem 5000 – 10 000 Bq (radioaktivních rozpadů za vteřinu).

Uměle vzniklé radionuklidy

V zemině ale nalézáme ještě jiné izotopy. Nejsou přírodní. Vznikly při nadzemních jaderných pokusech nebo haváriích jaderných elektráren. Jedním z nich je césium-137. Podílí se na celkovém záření od 20 Bq/kg hlíny (v oblastech nezasažených Černobylem) do 100 Bq/kg hlíny v oblastech, které trpěly v roce 1986 po havárii na černobylské jaderné elektrárně radioaktivním deštěm.

Tyto umělé radionuklidy jsou rozděleny nerovnoměrně. Nacházíme je jen do hloubky zhruba půl metru.

Většina z nás má nejspíš havárii na reaktoru č. 4 v Černobylu spojenou s největší a nejmasivnější katastrofou posledních desetiletí. Rozptýlila nejen v Evropě, ale dokonce po celé zeměkouli radioaktivní materiál z poškozené ukrajinské atomové elektrárny. Málokdo ale možná tuší, že daleko větší zamoření naší planety způsobily nadzemní jaderné pokusy, které probíhaly v padesátých až šedesátých letech.

Tyto pokusy probíhaly sice ve vzdálených a víceméně neobydlených oblastech, způsobily ale (hlavně díky globálním procesům v atmosféře) přesto masivní jaderný fallout na severní polokouli.

V našich oblastech odpovídal 2500 Bq/m2 radioaktivního stroncia-90 a 4000 Bq/m2 cesia-137. Malá část radioaktivního záření připadala na plutonium.

Valnou většinu těchto prvků v hlíně nacházíme dodnes, i když jejich aktivita samozřejmě za poslední desetiletí poklesla. Dnes se na našem radioaktivním pozadí podílejí dávkou kolem 5 mikrosievertů.  

 

Na obrázku vidíte časový průběh zátěže obyvatel střední Evropy, způsobený v posledních 50 letech cesiem-137. Tento „umělý“ radioaktivní izotop vznikal jak při jaderných pokusech, tak při havárii na jaderné elektrárně v Černobylu.

Nejvyšší zátěž byla registrována v letech 1963 až 1967. Celková zátěž je odhadována na 4,4 mSv. (O tom, co vyjadřuje jednotka mSv, pojednával minulý blog.)

V šedesátých letech se pohybovala nejvyšší zátěž z cesia-137 kolem 0,28 mSv za rok. Ve stejné době působilo stroncium-90 zátěží kolem 2,4 mSv za rok.

Po havárii Černobylské jaderné elektrárny se složení radioizotopů v zemině změnilo. Zatímco se izotopy, pocházející z nadzemních atomových pokusů v posledním desetiletí postupně „vyzářily“, přibyly v roce 1986 zásluhou ukrajinské katastrofy nové – cesium-134, cesium-137 a jód-131. Zasloužily se o zátěž kolem 0,1 – 0,3 mSv.

Nejnovější masivní havárie jaderné elektrárny se odehrála v japonské Fukušimě. Už v březnu 2011 se na území střední Evropy daly zaregistrovat radionuklidy, které se při ní dostaly do atmosféry. Jejich koncentrace byla ale minimální. Jednalo se o nepatrné zlomky zátěže, kterou vidíte na vrchním grafu.

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 4.8.2016 8:00 | karma článku: 22,41 | přečteno: 677x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,88 | Přečteno: 530x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2658x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,32 | Přečteno: 712x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Prokremelští motorkáři přijeli do Brna, Foldyna se k nim přidá v Praze

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  10:42

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,86
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.