Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se měří … vesmír?

Vesmír je obrovský. Je dokonce nekonečný. Jaké triky používají astronomové k určení vesmírných vzdáleností? Znáte tři základní metody? (délka blogu 6 min.)

Obrovské vzdálenosti – obrovské jednotky

Na Zemi si vystačíme s metrem nebo kilometrem. Jak ale změřit vzdálenosti, které jsou tak obrovské, že pro ně pojmy jako kilometr ztrácejí význam? Pro vesmírné podmínky si museli astronomové vymyslet nové, daleko větší jednotky. A tak se při popisu astronomických vzdáleností bavíme o AU (astronomická jednotka), světelném roce nebo parseku.

Astronomická jednotka se rovná vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Používá se hlavně k popisu vzdáleností ve Sluneční soustavě. Jedna astronomická jednotka je stejně dlouhá jako zhruba 150 000 000 km, přesněji 149?597?870?700 metrů.

Světelný rok se rovná vzdálenosti, kterou urazí světlo, tedy nejrychlejší vesmírný cestovatel, za jeden pozemský rok. Světelný rok se dá samozřejmě vyjádřit i v metrech. Činí 9 460 730 472 580 800 m. V astronomii se světelný rok používá k vyjádření vzdáleností hvězd nebo galaxií.

Ještě delší než světelný rok je jednota parsek. Tato, jen na první pohled, krkolomná jednotka vyjadřuje vzdálenost, ve které vidíme objekt s rozměry jedné AU pod úhlem jedné úhlové vteřiny (viz obrázek dole).

 

Parsek odpovídá 3,26 světelných roků nebo 206 000 astronomických jednotek. Pokud bychom ho chtěli vyjádřit v metrech, dostaneme opravdu úctyhodné číslo. Parsek je přibližně 3,09x10^(16) metrů.

Na první pohled je parsek neobratná jednotka. Odpovídá ale přesně tomu, co astronomové potřebují. Všechno, co víme o hvězdách v našem vesmíru, je totiž odvozeno z jejich pozorování. Většinu vlastností nám prozradí stav a intenzita jejich světla. Astronomové se ale naučili ze světla hvězd odvodit i jejich vzdálenost. Používají přitom malý trik a využívají trigonometrii.

Vzdálenost hvězdy se dá zjistit z jejího zdánlivého pohybu oproti hvězdnému pozadí (které je tak daleko, že jeho pohyb nevnímáme) pomocí dvou pozorování, která se musí uskutečnit buď v různých místech zemského povrchu, nebo v různých bodech dráhy Země kolem Slunce. 

Měření vzdálenosti pomocí pohybu hvězd

Zmíněné metodě se říká měření pomocí trigonometrické paralaxy. Spočívá například v tom, že se v průběhu roku sleduje na nebi aktuální pozice hvězdy. S odstupem šesti měsíců se tato poloha vůči hvězdnému pozadí nepatrně mění – hvězdu totiž vidíme z opačné strany oběžné dráhy Země kolem Slunce.

 

 

Hvězda opisuje na nebi malou kružnici, ze které se dá přímo odvodit její vzdálenost a parsecích. Čím vzdálenější je měřená hvězda, tím menší úhel se dá pozorovat.

Pozorování jasu hvězdy

Hvězdy, které vidíme na nebi, mají různou jasnost. Intenzita pozorovaného světla hvězdy je závislá na absolutní jasnosti zdroje – ale také na jeho vzdálenosti.

Vzdálená velice jasná hvězda tak může být na našem nebi zdánlivě stejně jasná jako její blízká ale méně jasná kolegyně. Pro určení vzdálenosti hvězdy na základě její jasnosti je tedy nutno znát její skutečnou jasnost.

Jistě se teď ptáte, z čeho se pozná absolutní jasnost jednotlivých hvězd. K tomu dobře slouží v předminulém blogu zmiňovaný Hertzsprung-Russellův diagram. Z pozorování světla hvězdy se dá zjistit, jaké vlnové délky hvězda vyzařuje, tedy její spektrální typ. Protože se i hvězdy musí řídit fyzikálními zákony, určuje spektrální typ hvězdy i její skutečnou jasnost.

Zvláštní místo zaujímají při měření vzdáleností hvězdy, kterým říkáme proměnné. Mění svou jasnost periodicky, některé během hodin, jiné během několika dní. Už Henrietta Levitt si v minulém století všimla, že se dá absolutní jasnost těchto hvězd odvodit od délky jejich periodických proměn. Nazvala je cefeidy. Dodnes se používají k určení vzdálenosti uvnitř naší galaxie. V cizích vzdálenějších galaxiích jednotlivé cefeidy nerozeznáme, jejich roli mohou ale převzít určité druhy supernov (supernova typu Ia).

Extrémní vzdálenosti odhalí červený posuv

Pro určení vzdálenosti extrémně dalekých galaxií a kvazarů, jsou dokonce i supernovy příliš slabé. Vědci si proto museli najít jinou možnost. Používají tzv. rudý posuv, změnu spektra světla vzdáleného zdroje.

Spektrum vzdáleného zdroje (například galaxie) se rozloží na jednotlivé části. Potom se určí spektrální linie a přiřadí se jednotlivým chemickým prvkům. Čím je zdroj vzdálenější, tím více jsou známé spektrální čáry chemických prvků posunuty k červené oblasti spektra (odtud název červený posuv).

Poté, co jsme změřili vesmír, budeme se příště zabývat otázkou - proč neexistují zelené hvězdy?

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.5.2017 8:00 | karma článku: 25,72 | přečteno: 1509x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,50 | Přečteno: 355x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 23,58 | Přečteno: 608x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 239x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 383x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (6) - průmyslová zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

8.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,50 | Přečteno: 312x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Lídr kandidátky AfD propustí asistenta podezřelého ze špionáže, do voleb půjde

24. dubna 2024  10:12

Lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah i přes obvinění svého asistenta ze...

Vyberte si jednotku a pozici. Ukrajina se snaží nalákat nové rekruty

24. dubna 2024  10:01

Daleko od zákopů, v nových centrech po celé Ukrajině, nabízejí civilní náboráři vyzbrojení...

KOMENTÁŘ: Na vině je přece vždycky žena... Feriho případ odstartoval změny

24. dubna 2024

Premium Tři roky nepodmíněně a zaplacení odškodného třem obětem. Takovým potvrzením rozsudku v pondělí...

Opilá policistka, která zaklekla dívku před klubem, nijak potrestaná nebyla

24. dubna 2024  9:55

Policista, který v únoru na pražském Smíchově brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku, byl zproštěn...

  • Počet článků 969
  • Celková karma 18,99
  • Průměrná čtenost 1329x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.