Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Second hand planety

Některé z planet v sobě mohou skrývat překvapení. Mohly vzniknout v úplně jiném planetárním systému, než v jakém se právě nacházejí. Návštěvy planetárních poutníků mohou být častější, než se zprvu zdálo. (délka blogu 5 min)

Ne každá planeta se může po svém vzniku těšit na miliardy let dlouhou stabilní kariéru. Hlavně v systémech, kde je větší množství planet a v systémech, kde mezi nimi nejsou velké rozestupy, je část planet odsouzena k daleko dramatičtějšímu osudu.

Vznik nové planetární soustavy často doprovází gravitační chaos, který končí kolizí nebo katapultováním jedné nebo hned několika zúčastněných, čerstvě vzniklých planet do mezihvězdného prostoru. Stávají se z nich planety-poutníci, odsouzení k nekonečné cestě vesmírem. Některé z nich ale dostávají novu planetární rodinu, jak ukázala počítačová simulace. Zaslouží se o to náhoda a gravitace systému, který se takové bludné planetě může připlést do cesty.

Záhadné vzdálené planety

Hagai B. Perets, M. B. N. Kouwenhoven nabízí vysvětlení pro existenci planet, které obíhají svou hvězdu v obřích vzdálenostech. Samy o sobě tam planety nejspíše vzniknout nemohly. Koncentrace plynu a prachu v rotujícím disku, ze kterých vzniká typická planetární soustava, je totiž nejvyšší v centru. Směrem k okraji oblaku koncentrace klesá. Znamená to, že od určité vzdálenosti od hvězdy už není k dispozici dostatek materiálu k tomu, aby mohlo v relativně krátké době vzniknout velké planetární těleso. Zatímco s narůstající vzdáleností klesá koncentrace hmoty, ze které by mohla planeta vzniknout, narůstá také vzájemná vzdálenost mezi jednotlivými shluky hmoty, například malými asteroidy, které mohou navyšovat hmotnost planetárního embrya. Planety by se tedy ve velké vzdálenosti mohly tvořit jen velice pomalu – spíše by se ale nemohly vytvořit vůbec. Přesto v některých soustavách nachází vědci velice vzdálené a tím pádem záhadné planety.

Během své studie simulovali hvězdokupy, ve kterých se pohybují volné planety nevázané na žádnou z hvězd. V situaci, kdy se počet bludných planet rovná přibližně počtu hvězd, se 3 – 6 procentům hvězd podaří takovou potulnou planetu zachytit svou gravitací. Přitom logicky platí, že čím hmotnější je hvězda, tím větší má šanci přivlastnit si bezprizorní planetu.

V reálných případech nezůstávají hvězdy v mladých hvězdokupách moc dlouho pohromadě. Většinou se poměrně rychle „rozprchnou“ na všechny strany. K záchytu planet musí tedy docházet v rané části formování systému, dokud je koncentrace hvězd a tím i volných planet ještě dostatečně vysoká.

Zachycené planety se poznají podle toho, že se nacházejí ve velkých vzdálenostech od hvězdy. Od původních planet svého nového bydliště se liší také tím, že se jejich dráhy nenacházejí v rovině ekliptiky, ve které se pohybují domácí planety. Mohou dokonce obíhat svou novou hvězdu retrográdně, tedy v opačném směru, než ostatní planety.

Vědci zatím nemohli teorii dokázat žádným reálným nálezem takovéto second-hand planety. To ovšem neznamená, že nemohou existovat. Teorii ale podporuje nález dvou objektů v roce 2006. Jedná se o dvě planety, které obíhají kolem společného těžiště, aniž by obíhaly některou z hvězd.

Vědce samozřejmě zajímá následující otázka: „Mohlo Slunce v minulosti zachytit bludnou planetu?“ Vyvolala by samozřejmě vlnu nadšení. Hledání takového objektu zatím bohužel nemělo úspěch. Větší skrytou planetu můžeme dokonce úplně vyloučit. Prozradila by se nutně svou gravitací.

Pořád ještě ale zbývá naděje, že jednoho dne objevíme na okraji našeho systému malou protoplanetku, která kdysi byla součástí jiného hvězdného ostrova.

Zdroje: spektrum.de, astronews.de, astronomie.de, http://de.arxiv.org/pdf/1202.2362v2

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 7.9.2017 8:00 | karma článku: 19,81 | přečteno: 541x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,55 | Přečteno: 2454x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,97 | Přečteno: 387x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 683x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.