Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je zvuk ve vodě rychlejší než ve vzduchu?

Je to zdánlivý paradox. Vzduch je přeci řidší než voda. Neměl by se zvuk nést vzduchem lépe a rychleji než vodou nebo třeba kovem? (délka blogu 3 min.)

Rozluštění záhady je vlastně úplně jednoduché. Matoucí je jen srovnání se situací, se kterou se setkáváme v běžném životě.

Všichni víme, že procházka ve vodě vyžaduje daleko více energie než procházka po souši. Člověk totiž musí překonat odpor vody, který je silnější než odpor vzduchu. Ten je tím vyšší, čím vyšší je hustota daného média. Hned v prvních rocích života se také učíme, že některými médii se prostě projít nedá (zeď, kov nebo dřevo). Jsou příliš pevné a kladou příliš vysoký odpor.

Každý, kdo někdy bydlel v paneláku a slyšel, jak soused vrtá díru do zdi, bude souhlasit - zvuk se přenáší dokonce i pevnými předměty - takovými, kterými člověk neprojde. Zvuk se jimi šíří až příliš dobře. Princip jeho pohybu musí být jiný, než princip pohybu lidí.

Co je to vlastně zvuk?

Zvuk je mechanické vlnění prostředí (například vzduchu), které je schopno vyvolat sluchový vjem, říká definice.

Člověk je schopen vnímat různé frekvence od 16 Hz až 20 000 Hz (kmitů za sekundu). Mechanické vlnění mimo tyto frekvence sluchový vjem nevyvolává, přesto se někdy také označuje jako zvuk.
Frekvence nižší než 16 Hz se označují jako infrazvuk. Lidé ho sice už nemohou slyšet, některá zvířata ale ano - například sloni. Frekvence vyšší než 20 kHz se jmenuje ultrazvuk. Slyší ho například psi, delfíni nebo netopýři.

Zvukové vlny se projevují nepatrnými změnami tlaku a hustoty media, kterým se přenášejí. Tyto změny se dají představit jako vlny. Vlnění může být dvojího druhu - příčné a podélné.

V kapalinách a plynech, jejichž molekuly nejsou spojené v pevné prostorové struktuře, se zvuk přenáší tzv.podélným vlněním. Vlnovou “délkou” se zde nazývá vzdálenost dvou sousedních zahuštění.

V pevných látkách je tomu jinak. V nich se může zvuk nést jak podélnými, tak příčnými vlnami. Je to způsobeno pevnou prostorovou strukturou pevných látek.

 

 

Rychlost zvuku v plynech (vzduchu)

Rychlost zvuku v plynech ovlivňují převážně dva faktory: druh molekuly daného plynu (jeho chemická struktura) a vnější fyzikální podmínky (teplota).

Zvuk se šíří v teplém vzduchu jinou rychlostí než ve studeném. Vysvětlení je poměrně jednoduché. Molekuly teplejšího plynu kmitají rychleji než molekuly chladného plynu. Tím se zvyšuje také riziko jejich vzájemné kolize - tedy i vzájemné propojení. Čím intenzivnější je propojení molekul v dané látce, tím rychleji se v něm nese zvuk, který je v podstatě signálem, nesoucím se od molekuly k molekule.

Zatímco jsou změny rychlosti zvuku při různých teplotách relativně malé, má na ni daleko větší vliv výše zmiňovaná chemická struktura daného plynu. Přitom se dá definovat několik zákonitostí.

Čímtěžšínebo čímkomplikovanější (vnitřní stavba)jsou molekuly plynu - tím pomalejší je v něm rychlost zvuku. Tato rychlost se nachází typicky v rozmezí 200 - 1300 m/s (ve vzduchu je to kolem 330 m/s).

Rychlost zvuku v kapalině (vodě)

V kapalinách je rychlost zvuku závislá na jejíschopnosti odolávat stlačení a na hustotě.Čím vyšší hustota kapaliny, tím nižší je v ní většinou rychlost zvuku.

Ve vodě má zvuk rychlost kolem 1480 m/s. Ve většině kapalin se tato rychlost pohybuje mezi 1100 a 2000 m/s - zvuk se tedy běžnou kapalinou nese poněkud rychleji, než běžným plynem.

Rychlost zvuku v pevných tělesech

Také v pevných tělesech se zvuk nese lépe než plynem. I tady je jeho rychlost závislá nadruhu látky a její hustotě. Rozdíl spočívá v tom, že se zvuk může v pevných tělesech přenášet oběma druhy vlnění - jak příčným, tak podélným. Podélné vlny se tu šíří rychlostmi kolem 1200 - 6000 m/s. I tady se rýsuje hned několik všeobecných pravidel.

Těžkékovy (jako například zlato) nesou zvuk pomaleji  než jejich lehčí kolegové (například hliník). Vetvrdšíchkovech (ocel) se zvuk nese rychleji než v měkkých (například měď).  

Různé látky - různá rychlost zvuku

Pokud tedy porovnáme všechna tři media - plyn, kapalinu a pevnou látku, zjistíme, že se navzájem liší.

Molekulyplynůjsou velice lehké. Působí na sebe navzájem ovšem jen slabými silami. Jsou navzájem jen málo “provázané”. Rychlost zvuku je závislá na vzájemné souhře jednotlivých molekul v látce. V málo provázaných látkách proto musí být relativně nízká.

Síly, kterými na sebe navzájem působí molekuly vkapalinějsou daleko vyšší. Čím silnější je vliv vzájemného působení molekul, tím vyšší je také rychlost zvuku v dané látce. Je jen logické, žepevnými tělesyse zvuk nese nejrychleji.

 

V každém případě ovšem máte z pracovních aktivit vašich sousedů daleko lepší akustický požitek, než ze svých vlastních.

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 8.2.2018 8:00 | karma článku: 28,51 | přečteno: 7729x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,55 | Přečteno: 2453x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,97 | Přečteno: 387x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 683x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.