Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Napsat a vygumovat - i za tohle může … chemie

Napadlo vás někdy, proč se dá psát a proč se může stopa na papíře zase vygumovat? Může za to … jak jinak … chemie. (délka blogu 5 min.) 

Dnešní tužky

… nejsou moc podobné předmětům, které jim daly jméno. Ty totiž využívaly minerál jménem tuha, který se v přírodě nalézá v čisté formě jen zřídka. Vzácné byly proto i první tužky. 

Původní tužky nahradily jiný “psavý” předmět. Na něj se zachovala památka pro změnu například v němčině - tužka se řekne německy “Bleistift” - olověná tužka. Olovem se psalo už ve starověku, jeho vlastnosti ale nebyly zdaleka tak příjemné jako je tomu u dnešních tužek. Olovo je jedovaté (což se tehdy všeobecně netušilo a proto to také “nevadilo”). Navíc se téměř nedá vygumovat. 

Když se tedy objevila příjemná alternativa, u které se dalo napsané nebo nakreslené dílo opravovat, vyvolala samozřejmě značné nadšení. Dnes jsme samozřejmě navíc ještě rádi, že tato alternativa není toxická a neškodí zdraví. 

Smůla a štěstí leží často velice blízko

Přírodní zdroje čisté tuhy byly velice vzácné. Ložiska se tedy bohužel velice brzy vyčerpala. Došlo to až tak daleko, že se z tuhy stala strategická surovina. 

Co bylo tehdy pro lidi smůlou, je dnes pro nás šťastnou náhodou. Nedostatek tuhy a psacího náčiní, kterého se mezitím už nikdo nechtěl vzdát - přivedl k vynálezu tužky dnešního typu. 

Vynálezci (na věci pracovalo hned několik lidí v různých zemích, například ve Francii, Německu a Rakousko-Uhersku) využili nepříliš kvalitní formu minerálu. K jeho kvalitní variantě totiž neměli přístup - ten se nacházel prakticky jen v tehdejší Anglii. Grafit se nově smíchal s kaolinem, vytvaroval do formy psacího náčiní a tepelně zpevnil. 

Jak se mělo ukázat, je novodobá průmyslová tuha dokonce lepší než její přírodní varianta. Práce s ní je čistší. Pomocí regulace množství kaolinu se dá navíc regulovat tvrdost tužek, tedy tloušťka stopy, kterou zanechávají na papíře. Tuha se navíc mohla udělat velice tenká a obalit vrstvou dřeva. Tím odpadlo neustálé špinění a mytí rukou. 

A kde je při psaní tužkou schovaná chemie?

Van der Waalsova síla...

je jedním druhem interakce, do které může vstupovat běžná hmota. Je slabší než klasická chemická vazba mezi jednotlivými atomy molekul. Může za ni vlastně elektromagnetická síla. Vzniká v nepolárních molekulách tedy v molekulách, kde je náboj rozložen rovnoměrně a netvoří oblast se stabilně kladným a stabilně záporným elektrickým nábojem. Díky pohybu elektronů tu dochází přesto ke vzniku slabých, rychle oscilujících (kmitajících) dipólů (v průměru je ale elektronová hustota v nepolární molekule rozložena rovnoměrně). Pokud se k sobě přiblíží dvě nepolární molekuly, mohou se pak jejich dočasné dipóly přitahovat.

Když přejedete tužkou po papíře, stane se zajímavá věc. Z tuhy se uvolní mikroskopicky malé kousky grafitu. Přilnou k povrchu papíru a většina jich zůstane na svém místě, i když přes papír přejedete prstem. 

Právě tady totiž vstupuje na scénu … chemie. Je to ona, kdo drží pohromadě grafitové částečky a povrch papíru. Na vině je - van der Waalsova síla. 

A to je právě případ celulózy a grafitu. Grafit je nepolární sloučeninou a také celulóza má ve své komplexní molekula části, které nejsou polární. Jedná se například o oblasti, které jsou spojené do kruhových struktur (viz následující obrázek). 

 

 

Když gumuje chemie...

A jak je to s chemií, která způsobuje vygumování grafitové stopy na papíře? Tušíte nejspíše správně.  I tady jde o van der Waalsovy síly. 

Guma na gumování musí být z materiálu, který by mohl navázat částečky grafitu do své struktury ještě ochotněji, než to dělá (nepolární součást) molekuly celulózy v papíru.

Ve středověku...

 se gumovalo čerstvou střídkou chleba. Kolem roku 1770 se objevily první skutečné “gumy” v našem slova smyslu. Nejprve byly ještě hodně mazlavé a lepivé. Zlepšila to technologie, které dnes říkáme vulkanizace. Dnešní gumy na gumování se vyrábějí z polymerů a umělého kaučuku nebo změkčeného PVC. Dnes jsou rozporuplné pro změnu příměsi (změkčovadla a stabilizátory), které se do gumy dodávají, aby se zlepšily její vlastnosti. 

Van der Waalsovy síly, které působí mezi částečkami grafitu a gumou jsou silnější než ty, které drží grafit na papíře. Protože ale tyto síly  ztrácejí na účinnosti se šestou mocninou vzdálenosti, je nutné, aby měla gumovací guma opravdu dobrý kontakt s popsaným papírem. 

Není to tedy ani tak mechanická námaha, díky které se vygumuje grafitová stopa na papíře - je to chemie a těsný kontakt gumy a papíru, kdo způsobuje gumování. Mechanická námaha aktu samozřejmě ještě napomáhá. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 8.8.2019 8:00 | karma článku: 23,96 | přečteno: 986x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,50 | Přečteno: 355x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 23,58 | Přečteno: 606x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 239x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 383x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (6) - průmyslová zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

8.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,50 | Přečteno: 312x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

  • Počet článků 969
  • Celková karma 18,99
  • Průměrná čtenost 1329x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.