Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tyrkys - kámen s barvou moře

Co má společného kámen, který se používal jako šperk i jako šminka, s hnojivem a tabletami do myčky? Proč musíte na tyrkys dávat pozor víc, než na jiné šperky. (délka blogu 10 min.)

Jeho výjimečné barvy si všimla snad každá lidská civilizace. Už před 8000 roky se využíval jako šperk. Dobře ladí s barvou zlata, dnes ho ale najdete spíš ve spojení se stříbrem. Tyrkys je neprůhledný kámen, který se nehodí k vybrušování klasickým facetovým brusem. Je na to moc křehký a nestabilní. Navíc je neprůhledný, takže se jeho krása nejlépe podtrhne leštěním a brusem, kterému se říká cabochon (kabošon). 

Kabošon

U neprůhledných kamenů zaujmou především vlastnosti jejich povrchu. Takovéto drahokamy se zřídkakdy brousí v pravém smyslu slova, zato se leští a zaoblují do hladka. Tradičním „brusem“ je v tomto případě kabošon, kde vypouklou korunu doplňuje obvykle rovný či mírně vystupující základ. K nejoblíbenějším designům patří ovál.

Rozemletý na prášek - sloužil tyrkys dříve také jako šminka.

Co je to vlastně tyrkys?

Tyrkys je z pohledu chemika fosforečnan s chemickým vzorcem CuAl6(PO4)4(OH)8.4H2O. Obsahuje tedy kationty hliníku a mědi, anionty kyseliny fosforečné a hydroxidu a chemicky vázanou vodu. 

Jeho typickou barvu mu propůjčuje měď. Druhý z kationtů, hliník, může být částečně zaměněn trojmocným železem, kterého je v zemské kůře více než dost. Někdy probíhá tento proces tak intenzivně, že se mění i chemický vzorec, takže se v něm i železo musí uvádět. Vypadá pak takto: Cu(Al,Fe)6(PO4)4(OH)8 · 4 H2O.

Odkud pochází jméno tyrkys?

U oblíbených minerálů, které jsou lidstvu známy už odedávna, mají názvy většinou něco společného se starým Římem nebo Řeckem. Tyrkys je na tom jinak. Jeho jméno se odvozuje nejspíše z francouzského pierre turquoise. Říkalo se tak “tureckému kameni”, který pocházel původně z Íránu. Přes Turecko procházely obchodní stezky, po kterých se dostal do Evropy. A tak se Turecko nepřímo podílelo i na jeho pojmenování. 

Vlastnosti tyrkysu

Jak už jsem zmínila výše, patří tyrkys chemicky do skupiny fosfátů. Díky tomu je vzdáleně příbuzný s látkami, které používáme jako hnojivo… ale také například ke změkčování vody při praní (i když dnes se od toho většinou upustilo) a v myčkách na nádobí. 

Ještě vzdálenější chemické příbuzné tyrkysu naleznete v kuchyni na jiném místě - v ledničce. Jsou to látky, které se používají v průmyslových potravinách jako konzervanty, okyselovadla a regulátory kyselosti nebo třeba emulgátory. 

K jeho blízkým příbuzným patří řada dalších minerálů, které  mají podobné vlastnosti a řadí se tak do stejné “tyrkysové” skupiny. Je to například faustit, který má místo mědi v molekulách zinek (ZnAl6(PO4)4(OH)8 · 4 H2O), aheylit, který se vyznačuje navíc ještě podílem železa ((Fe2+,Zn)Al6(PO4)4(OH)8 · 4 H2O), chalkosiderit, ve kterém železo úplně zaměnilo hliník (CuFe3+6(PO4)4(OH)8 · 4 H2O), apod. 

Co se týká fyzikálních vlastností - patří tyrkys ke středně tvrdým minerálům a pyšní se tvrdostí kolem 5 - 6 na mohsově stupnici. Hustota se u kvalitních exemplářů pohybuje kolem 2,6 - 2,8 g/cm3. Některé tyrkysy (například ty, které pocházejí z USA) jsou ale méně husté, protože obsahují větší množství pórů. Jsou pak samozřejmě také křehčí a náchylnější k poškození. Do některých z nich se dá dokonce vytvořit vryp už pouhým nehtem,  na výrobu šperků se tedy moc nehodí. 

Barva tyrkysů

Tyrkys se pyšní typickou modrozelenou barvou. Připomíná barvu moře na plážích v Karibiku. Příčinou takového zbarvení jsou atomy mědi, navázané do molekulární struktury. Jistě tušíte, jaký tedy musí mít tento kámen vryp. Je nazelenalý, tedy barevný - protože barvící složka je přímo součástí molekuly látky. 

Zelenější exempláře jsou barveny ještě také příměsemi železa. 

Tyrkys není jednolitý - samotné modrozelené oblasti střídají žilky tmavého jaspisu, kterému se v takovém případě říká matrice. 

Citlivý kámen

Chemickým složením se vysvětluje také náchylnost tyrkysu k degradaci. Připomeňme si, že v jeho struktuře jsou přítomné chemicky vázané molekuly vody.

Taková “chemická” voda se sice nevypaří v běžných podmínkách, jakým je kámen vystaven, může ale způsobit problém například při broušení nebo zpracování. Tyrkys je známý tím, že se při teplotách kolem 250 °C (a ty mohou vzniknout lokálně už i během broušení) barví do zelena. Nepříjemné je, že je takové zabarvení nevratné. 

Když je tyrkys dlouho vystaven slunečnímu světlu a lehce zvýšeným teplotám, může naopak “vyhasnout” (vyblednout) a ztratit svou intenzivní barvu. Také tato změna jde na vrub ztráty chemicky vázané vody. 

Díky (často vyššímu) obsahu pórů je kámen náchylný ke znečištění. Vadí mu také kosmetika, pot, parfémy a čisticí prostředky. Působením těchto chemických látek zelená a ztrácí svou jedinečnou barvu. Pokud máte tedy své tyrkysy rádi, nenoste je na pláž a při úklidu domácnosti. 

Vylepšování tyrkysů

Není tedy divu, že je značná část tyrkysů na světovém trhu - tak trochu vylepšená. Bez těchto drahých a náročných procedur by byly například tyrkysy z USA dokonce úplně nevhodné pro výrobu šperků. Vylepšuje se hlavně tvrdost a pórovitost. Nejjednodušší je pokrýt nestabilní a porézní kameny voskem nebo vrstvičkou oleje. Tím se zároveň zlepší lesk a celkový vzhled. 

Moderní doba umožnila také impregnaci epoxidem nebo vhodnými umělými hmotami. To je samozřejmě už větší zásah do přírodní struktury kamene. U šperku pak musí být uvedeno, že se jedná o stabilizovaný nebo rekonstruovaný materiál. 

Samotná barva kamene se “stabilizuje” impregnací barevných vosků. Nevýhodou je, že takový šperk může barvit i svého majitele. 

Imitace 

I v případě tyrkysu si musíte dát pozor na imitace - jako každý zajímavý kámen, používaný ve špercích, bývá napodobován méněcennými materiály. 

Dříve to byla keramika, kterou výrobci pokrývali emaily s příslušnou barvou. K těm se později přidaly imitace z umělé hmoty nebo skla. 

Zajímavé je, že se dá tyrkys také “vypěstovat”. K tomu se používají fosfáty s příměsí mědi (vídeňský tyrkys).

Oblíbené jsou také rekonstruované kameny, které se skládají z neušlechtilé podložky, na kterou byla uměle nanesena tenká vrstva tyrkysu. Pokud se vám takový produkt dostane do ruky už jako hotový šperk, nemáte moc šancí poznat, že se nejedná o “pravý” kámen. Podložku ze skla, umělé hmoty nebo třeba křemene totiž nevidíte. 

Jak zjistíte, že máte v ruce pravý tyrkys - nebo jen jeho napodobeninu? 

Metoda je jednoduchá, přesto se moc nehodí k testování šperků. Minerál, který není zpracovaný a zasazený do vzácného kovu ale můžete testovat pomocí koncentrované kyseliny solné nebo hydroxidu draselného. V obou z nich se rozpouští. Když tyrkys zahřejete na teplotu přes 600 °C, rozpadne se na černý prášek. U skla nebo emailovaného povrchu se samozřejmě nic takového nestane. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 5.10.2020 8:00 | karma článku: 21,22 | přečteno: 666x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 28,80 | Přečteno: 1275x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,95 | Přečteno: 374x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,18 | Přečteno: 640x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,25 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 387x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  17:53

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,39
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.