Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč vlastně nedostal Mendělejev Nobelovu cenu?

Dnes zná Mendělejeva a tabulku chemických prvků prakticky každý z nás. Přesto byl Mendělejev jedním z vědců, kteří nikdy nedostali Nobelovu cenu. (délka blogu 5 min.)

Jak se to mohlo stát? Pokud by měl někdo nárok na Nobelovu cenu za chemii, měl by to být právě objevitel “skutečné” chemie, která dnes umí vysvětlit a předvídat jevy na základě typických vlastností chemických prvků. 

Je to tím, že pro získání Nobelovy ceny musí vědec splnit určité podmínky. Ty kdysi určil sám Alfred Nobel ve své závěti - a v prvních letech propůjčování Nobelovy ceny se nastavenými pravidly komise řídila opravdu přísně. Kdyby došlo k Mendělejevově objevu dnes, cenu by nesporně dostal. 

Proces udělování Nobelovy ceny

Nobelova nadace byla založena 29. června 1900, čtyři roky po smrti Alfreda Nobela. První ceny byly uděleny v roce 1901. Od roku 1902 je většina cen předávána švédským králem na slavnostním večeru, který se koná vždy 10. prosince, v den výročí Nobelovy smrti, ve Stockholmu. Jedna Nobelova cena může být v jednom roce rozdělena i mezi více osob (roku 1968 bylo rozhodnuto, že to smí být nejvýše tři osoby). Nobelovu cenu nelze udělit posmrtně, s výjimkou situace, kdy držitel zemře mezi zveřejněním svého jména a slavnostním předáním ceny. 

Uděluje se v následujících oborech: fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura a mír. Uchazeč se o cenu nemůže ucházet. Musí ho navrhovat jiní. Výbor pro Nobelovu cenu zasílá formuláře pro návrhy vybraným vědcům a institucím v dostatečném předstihu. V únoru poté výbor vybere z těchto návrhů kandidáty. Kdo jimi je, však zůstane pro veřejnost po dobu 50 let utajeno (kandidáti sami o možnosti získání ceny vědí). Publiku bývají nakonec oznámeni pouze nositelé cen.

Periodická tabulka prvků

Jedním z takových kandidátů byl kdysi Dimitri Mendělejev, tvůrce periodické tabulky prvků. Přesto se Nobelovy ceny nikdy nedočkal. To je samozřejmě politováníhodné - mohlo to ale dopadnout ještě hůře. 

Tak, jako tomu bylo v případě německého vědce Lothara Meyera, který s Mendělejevem vzdáleně spolupracoval a komunikoval - a periodickou tabulku prvků prakticky vynalezl paralelně s ruským vědcem. Ten totiž nejen že nedostal Nobelovu cenu - jeho jméno navíc nezná téměř nikdo a tabulce se říká Mendělejevova. 

Nedůvěra a posměch

Když v roce 1869 Mendělejev vydal svou periodickou tabulku, nesetkalo se to se všeobecným nadšením. Vědecká obec ho zpočátku zahrnula nedůvěrou, odmítáním objevu a v některých případech prý dokonce posměchem. 

Mendělejev ovšem pochopil, že je jeho tabulka neúplná - a některé prvky tedy ještě logicky musí být objeveny. To byla šance, jak mohl prokázat, že je jeho systém správný. 

Poté, co se podařilo najít několik chybějících chemických prvků, získal samozřejmě Mendělejev pro svůj objev zaslouženou podporu. Pro získání Nobelovy ceny už ale bylo pozdě. Podle platných předpisů musela být udělena někomu, kdo se zasloužil o blaho lidstva “v poslední době” (případně “v posledním roce”). Mendělejevův objev byl starý  už přes 30 let. 

Je ale známo, že se někteří členové výboru, který ceny uděloval, snažili toto rozhodnutí zvrátit. Poukazovali na to, že objevy nových (Mendělejevem předpovězených) prvků jsou vlastně poměrně nové. Nezískali ale většinu, nutnou pro udělení ceny ruskému vědci. 

Otec periodické tabulky zemřel v roce 1907 aniž by se mu dostalo ocenění, které si bezpochyby zasloužil. 

Kdyby musela o jeho Nobelově ceně rozhodovat dnešní komise, určitě by ji dostal. Kritérium aktuálnosti se dnes považuje za zastaralé - je dokonce pravidlem, že vědcům se dostává ocenění i po desetiletích, které uplynuly od daného objevu. Nejspíš by se o ni také dělil s německým vědcem, jehož jméno znají jen odborníci na chemii nebo na dějiny vědy. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 13.5.2021 8:00 | karma článku: 33,38 | přečteno: 1223x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,55 | Přečteno: 2450x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,97 | Přečteno: 387x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 683x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.