Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyrobí nový chemický prvek?

V průběhu dvacátého století byla zaplněna poslední bílá místa na mapě chemických prvků. Když dnes chceme obdivovat nový prvek - musíme ho vyrobit uměle. První ze seriálu pěti blogů (délka 5 min).

Když v roce 1869 zveřejnil Dmitrij Ivanovič Mendělejev svůj periodický systém chemických prvků, vypadal ještě trochu jinak, než jej známe dnes. 

Chyběla v ní spousta prvků, které dnes považujeme za samozřejmé. 

Mendělejevova zásluha spočívá také v tom, že kdysi tyhle tehdy ještě neznámé prvky… předpověděl. 

Slavný vědec měl dokonce to štěstí, že byla ještě za jeho života teorie potvrzena. Byly totiž objeveny jím předvídané prvky scandium a germanium. Po jeho smrti pak následovalo rhenium - a nakonec se v roce 1937 povedlo syntetizovat poslední chybějící prvek, který se na zemi prakticky nevyskytuje. Dostal jméno technecium - na počest jeho umělé (technické) výroby. 

Transurany

Dlouhou dobu byl posledním (nejtěžším) prvkem tabulky uran s protonovým číslem 92. Vědci byli samozřejmě zvědaví, jestli mohou existovat ještě těžší prvky. Bylo by to bývalo jen logické. Jako první z transuranů bylo objeveno plutonium a neptunium. Stalo se tak v jaderné laboratoři Berkeley, v USA, při experimentech, ve kterých byl uran ostřelován neutrony. 

Do jádra nejběžnějšího izotopu uranu byl implantován neutron, vzniklo tak nestabilní jádro uranu s přebytkem neutronů. 

Poté v něm proběhla přeměna atomů uranu (s poločasem rozpadu několik desítek minut) na neptunium (pomocí beta rozpadu, kdy se jeden neutron rozpadá na elektron a proton, výsledné jádro má o proton víc a mění svůj chemický charakter - stává se jiným chemickým prvkem, zatímco elektron se vyzáří ve formě beta záření). 

Další proměna, kdy se opět jeden neutron změní na proton a elektron, potřebuje více času. Poločas rozpadu je zde přes dva dny. Vznikne pak atom plutonia. 

Američané ve výzkumu supertěžkých prvků samozřejmě pokračovali i po nálezu neptunia a plutonia. Vedoucí tamního výzkumného týmu, Glen Seaborg dostal v roce 1951 Nobelovu cenu za objev hned devíti transuranů: plutonia, americia, curia, berkelia, kalifornia, einsteinia, fermia, mendělevia, nobelia a seaborgia, které po něm dokonce pojmenovali. 

Mistrovským kouskem byl objev prvku, který byl později na počest Mendělejeva pojmenován mendělevium. Vyrobili ho ostřelováním einsteinia heliovými jádry. Problém spočíval v tom, že tehdejší zásoby einsteinia se pohybovaly v řádu (10)-12 gramu. To je množství, které byste neviděli nejen pouhým okem, ale ani pod běžným mikroskopem. 

Mendelevium bylo mimochodem posledním prvkem, k jehož výrobě se použily protony, neutrony nebo heliová jádra - tedy poměrně lehké “náboje”, kterými vědci ostřelovali terče z už existujících těžkých prvků. 

Na výrobu ještě těžších chemických prvků se tento mechanismus už nehodil. Bylo potřeba vymyslet jinou techniku výroby. Nejen že bylo nutné použít těžší jádra coby náboje (využila se pak jádra dusíku, kyslíku, apod.) ale hlavně také větší a silnější urychlovače. 

Už v roce 1957 byl uveden do provozu silný lineární urychlovač v Berkeley (dostal název HILAC - heavy ion linear accelerator). Na opačné straně zeměkoule ale vědci také nezaháleli. O tři roky později, v roce 1960 byl zprovozněn tzv. cyklotron U-300 v ruské Dubně. 

Obě laboratoře pak spolu dlouhé roky soupeřily i spolupracovaly - a zasloužily se o výrobu dalších těžších prvků. Nejtěžším z nich je prvek, který má v jádře 106 protonů, má tedy v tabulce 106. pozici.  

Přitom dostal prvek č. 105 (vyrobený v Dubně z americia a neonu na počest slavné laboratoře jméno dubnium a prvek č. 106 (vyrobený v Berkeley z kalifornia a kyslíkových atomů) saeborgium na počest výše zmiňovaného Glena Seaborga. 

Když se pak vědci chystali syntetizovat 107. a další prvky, objevily se před nimi nečekané problémy. Osvědčená metoda přestala pro tyto těžká jádra fungovat. Ukázalo se, že na vině byla fyzika a samotná podstata výroby supertěžkých atomů.

Horká fúze

Tyto první pokusy, které prováděli vědci v USA a SSSR v polovině dvacátého století, spočívaly v tom, že se proti terči z těžkého prvku vystřelí náboj lehčího jádra. Při některých z těchto zásahu se lehčí jádra spojí s těžkými - a vznikají ještě těžší prvky. 

Tak to funguje až do chvíle, kdy chcete syntetizovat prvek, který by byl těžší než seaborgium (prvek č. 106). Ještě těžší produkty horké fúze se totiž okamžitě rozpadají, takže není co detekovat. 

Poté, co narazilo jádro lehkého prvku (náboj) do jádra těžšího prvku v terči, totiž vzniká nejprve přechodná fáze, slitina obou jader, která je rozžhavená na miliardy stupňů (pokud tu vůbec můžeme mluvit o ekvivalentu teploty). Ta se pak s největší pravděpodobností rozpadne na dva kusy s podobnou hmotností - nevytvoří tedy supertěžký prvek. 

Aby se tak stalo, musela by jaderná slitina nejprve trošku “ochladnout” - tedy zbavit se části energie. To se děje v praxi vyzařováním hned několika neutronů za sebou. 

Obrázek: Schéma tvorby prvku - rozpad na dvě podobně těžká jádra versus vznik supertěžkých atomových jader. Autor obrázku: D. Tenzler

Je tedy logické, že je pro slitinu jader jednodušší se rozpadnout na dvě přibližně stejně hmotné části, než pomalu chladnout speciálním způsobem, aby se vytvořil kýžený supertěžký prvek. Pravděpodobnost vzniku supertěžkého jádra je při podobných experimentech jen zhruba 1: 100 000 až 1: 1 000 000. U velice těžkých jader (těžších než 106 protonů v jádře) to pak nefunguje vůbec. 

Vědci se tedy museli poohlédnout po jiné technologii výroby. Řešením problému bylo využití “magických” jader. 

Nejednalo se ani o magii ani temné síly - řešení nabídla sama fyzika. 

 

Pokračování v příštím (čtvrtečním) blogu: Magická jádra a jejich využití k výrobě nových chemických prvků. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 28.6.2021 8:00 | karma článku: 22,40 | přečteno: 580x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,55 | Přečteno: 2453x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,97 | Přečteno: 387x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 683x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.