Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co všechno zjistil seismometr na Marsu (3)

Trojdílný blogový seriál o tom, co všechno zjistila na Marsu sonda InSight. V třetím díle bude řeč o jádru Marsu. Díky seismometru SEIS známe jeho parametry.  (délka blogu cca 3 min.)

Vznik planet ve Sluneční soustavě

Při průchodu různými materiály se mění rychlost a průběh seismických vln. Byly to právě tyto změny, které dovolily vědcům získat přehled o vnitřní struktuře Marsu. 

Mars vznikl podobně jako Země. Ve Sluneční soustavě se kolem ještě mladé hvězdy formovaly malé objekty z částeček plynu a prachu. Často docházelo ke vzájemným kolizím těchto malých objektů. Někdy se přitom tříštily na menší části, jindy se fragmenty obou těles spojily do jednoho - většího. Postupně tyto objekty rostly. Jejich vlastní gravitace je pak zaoblila a vytvořila z nich dnes známé planety. 

Při srážkách se tělesa zahřívala, protože se část jejich pohybové energie měnila na tepelnou. To dovolilo původně poměrně stejnorodému materiálu, aby se díky teplotě, kterou získal při vzájemných srážkách, roztavil. Postupně se tak vytvořily strukturované objekty. Roztavená hmota planet se rozdělila v procesu, kterému říkají vědci diferenciace, na kůru, plášť a jádro.

Mars a jeho struktura

U naší vlastní planety máme díky seismologům poměrně dobrý přehled o tom, jak vypadá její nitro. Vědci byli samozřejmě zvědaví, jak je tomu u sousední planety. Není tedy náhoda, že vyvinuli a k Marsu vyslali jeden z nejcitlivějších seismometrů všech dob. Díky němu se nedávno podařilo změřit hloubku, velikost a strukturu kůry, pláště i jádra Marsu.

Vědci zjistili, že je kůra na Marsu tenčí, než se očekávalo po zkušenostech ze Země. Zdá se, že má dokonce dvě až tři podvrstvy. Tam, kde existují dvě vrstvy kůry, mají celkovou tloušťku zhruba 20 km - a tam, kde jsou tři, až 37 km. 

Plášť planety, který se nachází pod kůrou, se rozkládá až do hloubky 1560 km. To je méně než na Zemi, která má plášť dosahující až do hloubky 2900 km, ale není to překvapivé - Mars je menší než naše planeta. 

Uprostřed se nachází samotné jádro o průměru kolem 1830 km. 

Vědci mohli také potvrdit, že je jádro Marsu částečně roztavené a tedy tekuté. Je dokonce větší, než se předpokládalo. 

...

Výsledky seismického průzkumu dokazují, že i Mars byl (podobně jako Země) kdysi zcela roztaveným tělesem, které se později diferenciovalo (rozvrstvilo) na jádro, plášť a kůru planety. V jádře se koncentrovaly těžké prvky jako nikl a železo, stejně jako je tomu u Země. 

V místě, kde přistála sonda InSight (poblíž marťanského rovníku) je kůra planety silná 15 - 47 km. 

Pod touto kůrou je vrstva tvořená pevnou horninou. Sahá až do hloubky 400 - 600 km. Dalo by se to vysvětlit nejspíš tím, že Mars nemá tektonické desky a všechen materiál tedy tvoří desku jedinou. Mineralogicky je tato vrstva podobná hornímu plášti Země a sahá do takové hloubky, ve které na Zemi registrujeme právě tento horní plášť. Je tedy jakousi jednoduchou nepohyblivou variantou, podobnou té pozemské. 

Nejspíš také nikoho neudiví, že hlubší plášť planety vykazuje o něco větší podíl těžkých prvků, než je tomu na Zemi. Země je větší, gravitace tu musela přispět k daleko intenzivnějšímu rozdělení materiálu podle hmotnosti (nikl-železné jádro se skládá z těch nejtěžších většinových materiálů, ze kterých se planety tvořily). 

Samotné jádro Marsu je tekuté a zároveň je větší, než vědci čekali. Dříve, než jeho skutečnou podobu změřila mise InSight, předpokládali vědci jádro, které by bylo o 200 km menší. 

Ze zjištěného poloměru se dá také vypočítat hustota marťanského jádra. U většího jádra je hustota logicky menší  než se předpokládalo. Musí v něm být tedy větší podíl lehčích prvků. Nachází se tu možná příměsi síry, uhlíku a vodíku, podobně jako se v plášti nachází příměsi železa. 

A tak má Mars k dispozici skutečné kapalné kovové jádro - i když dnes nemá (tak jako je tomu u naší Země) kontinuální ochranné magnetické pole, které takové jádro může vytvořit. Proč tomu tak je - to se jednoho dne jistě dozvíme díky dalšímu průzkumu a dalším misím k Rudé planetě. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 2.8.2021 8:00 | karma článku: 20,93 | přečteno: 288x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2500x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,98 | Přečteno: 391x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 687x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.