Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Supernova hvězdy Betelgeuze

Jednoho vzdáleného dne uvidí naši potomci na obloze velice jasnou hvězdu. Může je pak ohrozit - a čím? (délka blogu ca. 5 min.)  

Betelgeuze (hvězda ? Orionu, ? Ori) je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Orion a jednou z nejnápadnějších hvězd na naší obloze. Typově odpovídá červenému veleobru. Je to polopravidelná proměnná hvězda, která “práší” - do svého okolí intenzivně ztrácí hmotu v podobě prachových zrnek a plynu. Minimální svítivost Betelgeuze je 80 tisíc krát větší než svítivost Slunce  a maximum svítivosti odpovídá 105 000 Sluncí. 

Červení veleobři, jak už název napovídá, mohou dosahovat značných velikostí - a to má jeden zajímavý následek. Komplikuje to určení vzdálenosti Betelgeuze. Její roční paralaxa je menší než úhlový průměr disku hvězdy, tak jak jej vidíme ze Země. 

Roční paralaxa

... je zdánlivý pohyb hvězdy po obloze, který je způsoben nikoliv pohybem samotné hvězdy, ale Země kolem Slunce. Pozorována z různých bodů oběžné dráhy Země se hvězdá zdá být v jiném místě. Vzdálenost, která je vypočítána pomocí roční paralaxy, je jedním ze základních způsobů určení vzdálenosti poměrně blízkých vesmírných objektů. 

Podle odhadu z roku 2020 je vzdálenost ke hvězdě 168 parseků s přesností -15/+27 parseků (tzn. přibližně 499 až 636 světelných roků). Úhlový průměr Betelgeuze je podle odhadu z roku 2017 asi 0,044 obloukových vteřin, jedná se tedy o jednu z největších známých hvězd. Pokud by místo Slunce byla v centru naší soustavy hvězda Betelgeuze, vyplnila by během pulzování při svém minimu dráhu Marsu a při maximu by její povrch dosahoval až k Jupiteru. Oběžná dráha Země by se v každém případě nacházela uvnitř této hvězdy. 

Hmotnost Betelgeuze by měla odpovídat přibližně 17 násobku hmotnosti Slunce. Jednoho dne tedy vybuchne v omračující explozi, které si zajisté všimneme i my - na Zemi. Výbuch lze očekávat v průběhu příštích 100 000 - 200 000 roků. 

V souvislosti s tím se v médiích můžete dočíst o různých spekulacích, co by to mohlo pro naši planetu znamenat. 

Nejspíš ji dobře uvidíme pouhým okem. Na obloze by měla mít pak jasnost zhruba -12 magnitudy, byla by tedy podobně jasná jako náš Měsíc, když se nachází v úplňku. 

Pojem magnituda

… naznačuje, jak jasná je hvězda nebo jiné nebeské těleso na obloze. Hvězdy 1. magnitudy jsou jasnější než hvězdy 2. nebo 3. magnitudy. Čím nižší je hodnota na této stupnici, tím větší je jasnost hvězdy. Obzvláště jasné objekty mají zápornou hodnotu magnitudy.

Dané srovnání ale možná není příliš přesné. Porovnává se tu totiž vzdálený bodový zdroj a poměrně rozsáhlý blízký zdroj, který na nebi zaujímá určitou plochu. 

Bude tedy supernova Betelgeuze mnohem nebezpečnější? Její energie nepoškodí náš ekosystém, na to je hvězda přece jen hodně daleko. Sem tam se ale dočtete, že může jednoho dne poškodit oči těch, kdo ji budou pozorovat na obloze.

Jednoduché srovnání se Sluncem

Je tu jedna dobrá zpráva - s největší pravděpodobností k tomu nedojde a lidé budou jednoho dne moci pozorovat supernovu bez obav. 

Abychom prozkoumali, jestli bude v budoucnosti tato supernova nebezpečná pro lidské oči, můžeme ji porovnat s jasným slunečním světlem, na které jsou naše oči zvyklé. 

Slunce má na nebi jasnost –27 mag, je tedy o 15 magnitud jasnější než jak se bude jevit tato budoucí supernova. Je to ale všechno? Slunce přece jen není bodovým zdrojem. Mohou se oba jevy mezi sebou porovnávat?

Běžné lidské oko umí na nebi rozlišit úhel kolem 2 úhlových minut. Celá jasnost Betelgeuze se tedy soustředí do nich. Když pak pomyslně zvětšíme tuto oblast na velikost našeho Slunce, nebude její zdánlivá jasnost nebezpečná. Bude odpovídat zhruba -18 magnitudě, vypočítali vědci. 

Rozdíl mezi jednotlivými magnitudami se dá popsat faktorem 2,512. O jednu třídu nižší magnituda tedy odpovídá 2,512 násobku zdánlivé jasnosti. Supernova hvězdy Betelgeuze (pokud bychom její jasnost extrapolovali do rozměrů našeho Slunce) bude o devět magnitud slabší než Slunce. 

V praxi to pak znamená, že bude mít zhruba 4000x menší jasnost. Očím zvědavého pozorovatele tedy nebezpečí nehrozí. Leda že by… 

… se na ni díval dalekohledem. 

Dalekohled sbírá díky své konstrukci  větší množství fotonů, než jaké pronikne zornicí oka. “Zornice” dalekohledu má totiž daleko větší plochu. Následně se fotony odrážejí od zrcadla dalekohledu, procházejí tubusem a soustředí se nakonec na sítnici pozorovatele. Díky tomu se dají dalekohledem pozorovat i ty hvězdy, které jsou příliš slabé na to, abychom je viděli neozbrojeným okem. U supernovy to může být nepříjemné. 

Jasnost supernovy bude pro oko nebezpečná u přístrojů, které budou mít zrcadlo větší než šest centimetrů, spočítali vědci. Naši budoucí potomci se podle toho budou muset zařídit… 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.11.2021 8:00 | karma článku: 26,43 | přečteno: 519x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,03 | Přečteno: 110x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 221x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,48 | Přečteno: 236x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,40 | Přečteno: 405x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Texaský guvernér omilostnil muže odsouzeného na 25 let za zabití demonstranta

17. května 2024  7:04

Guvernér Texasu Greg Abbott udělil milost muži, odsouzenému k dvaceti pěti letům vězení za to, že v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila na sklady s ropou

17. května 2024  6:42

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Ruské letouny omylem svrhly nejméně 38 bomb na vlastní území, píší i ruská média

17. května 2024  6:31

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na...

Sudetští Němci pořádají třídenní sjezd. Zúčastní se český velvyslanec

17. května 2024  6:15

V bavorském Augšpurku začíná třídenní sudetoněmecký sjezd, který se krátce před volbami do...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,39
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.