Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sluneční zatmění na Marsu

Zatmění pozorované na Rudé planetě. Tentokrát v lepším rozlišení a v barvě a dokonce v podobě videa. Čím se liší zatmění na Zemi a na Marsu? (délka blogu 5 min.)

Zatmění Slunce byla na Marsu pozorována už před téměř dvaceti roky. Nedávno nás ale vědci potěšili novými a daleko lepšími snímky - a dokonce i videem, na kterém je vidět jeden z marsovských měsíců, přecházející přes sluneční kotouč. 

 

 

Zatmění…

… nastává, když se hvězda, planeta a její měsíc nachází na jedné přímce. Příslušný měsíc přitom musí být mezi nimi. Tento jev se dá pozorovat nejen na Zemi, ale i na jakékoli jiné planetě, která má alespoň jeden měsíc, obíhající ve stejné rovině, v jaké obíhá hvězdu daná planeta. 

K jevu došlo v dubnu. Pozorovatelem se stalo marsovské vozítko Perseverance, které  ze svého stanoviště v kráteru Jezero sledovalo přechod  měsíce Phobos před slunečním kotoučem.  Phobos je ve srovnání s naším Měsícem velice malý, a tak nemůže Slunce zcela zakrýt, ačkoliv obíhá nízko nad povrchem planety. Na Marsu jsou tak možná jen částečná zatmění Slunce. Tentokrát trvalo jen o něco více než 40 vteřin, což je mnohem kratší doba než při typickém zatmění Slunce Měsícem na Zemi. 

Zatmění bylo na povrchu Marsu pozorováno už v roce 2004. 

Tehdy pořídila příslušné obrázky vozítka Spirit a Opportunity, vyslaná na Rudou planetu vesmírnou agenturou NASA. Spirit nejprve pořídil první časosběrné fotografie Phobosu během zatmění Slunce. Jeho dvojče Curiosity pak pokračovalo v pozorování pomocí videí pořízených kamerovým systémem Mastcam. 

Perseverance nyní poskytla mnohem dokonalejší video zatmění Slunce na planetě Marsu. 

Umožnil to kamerový systém vozítka - Mastcam-Z. Ten je vlastně vylepšenou variantou někdejších kamer Curiosity. Dnes má tato technika lepší rozlišení i možnost zoomování. 

Kromě toho jsou nové záběry … barevné. 

Mastcam-Z má ve svém vybavení dokonce i sluneční filtr, který funguje jako sluneční brýle a snižuje intenzitu dopadajícího světla, pokud je to potřeba. Na Phobosu jsou díky tomu vidět detaily, které se dají interpretovat jako nerovnosti a nejspíše i krátery v měsíčním materiálu. 

Další zajímavostí je fakt, že se na videu a snímcích na slunečním kotouči zřetelně objevují sluneční skvrny. A tak můžeme dnes pozorovat skvrny na Slunci nejen z pohledu Země, ale také z pohledu jiné planety Sluneční soustavy. 

Takto mimochodem vypadalo Slunce toho dne ze Země: 

Obrázek: Zdroj: SDO, SOHO (NASA) and the [MDI, AIA, EVE, and/or HMI] consortium, https://www.spaceweatherlive.com/images/Archief/2022/Sun/20220402_HMIIF.jpg

align="justify"Pozice slunečních skvrn se nemusí při pohledu ze Země a Marsu shodovat, obě planety se totiž dívají na Slunce z jiného úhlu a z jiné polohy na oběžné dráze. 

Phobos

Marťanský měsíc Phobos je nepravidelná skála o rozměrech 27 × 22 × 19 kilometrů. Jeho původ je dodnes nejasný. Může jít například o asteroid, kdysi zachycený v gravitačním poli Marsu. 

Phobos obíhá kolem Marsu ve vzdálenosti necelých 6 000 kilometrů. Pro srovnání, pozemský Měsíc se nachází ve vzdálenosti 384 400 km od naší planety. Dokonce i některé satelity (ty, které se nacházejí na geostacionární dráze) jsou od Země šestkrát vzdálenější než Phobos od povrchu Marsu. 

Díky relativní blízkosti k planetě se dá Phobos pozorovat častěji než náš Měsíc. Na rozdíl od něj vychází Phobos na Marsu na západě a zapadá na východě. K východu nebo západu Měsíce dochází každých 11 hodin, 6 minut a 18 sekund - během jednoho marťanského dne tedy marsovský měsíc vychází a zapadá dvakrát až třikrát.

Slapové síly měsíček zpomalují, a tak se stále více přibližuje k Marsu. Za několik milionů let se rozpadne působením slapových sil nebo se zřítí na povrch Rudé planety. 

Stejně jako působí na Phobos planeta Mars svou gravitací, dochází ke změnám na Marsu díky působení gravitace jeho měsíce. Ty jsou ovšem daleko méně intenzivní. Na nitro Rudé planety tak působí slabé slapové síly, které mírně deformují horniny v kůře a plášti planety. Během zatmění Slunce na Marsu v roce 2020 si změn všimly seismometr a magnetometr sondy InSight. Během zatmění se přístroj nepatrně naklonil. Vědci zjistili, že více než slapové síly na něj působila změna sklonu terénu, který se díky stínu měsíce na chvíli ochladil a lokálně smrštil. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 26.5.2022 8:00 | karma článku: 18,75 | přečteno: 301x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 9,88 | Přečteno: 91x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,64 | Přečteno: 200x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,01 | Přečteno: 381x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 550x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,54 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Propaganda? Mladým nevadí. Píseň o Kimovi napodobují po celém světě

9. května 2024  12:15

Nahrávání „coverů“ na hudební nástroje a především tanečky. Hodně tanečků. To jsou následky...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Je to v rozporu s Ústavou, vyčítá opozice návrhu na korespondenční volbu

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  11:55

Přímý přenos Na mimořádné schůzi se poslanci vrátili k návrhu pětikoalice na zavedení možnosti korespondenční...

Propalestinští aktivisté slaví. Dublinská škola přerušuje vazby na izraelské firmy

9. května 2024  11:39

Propalestinští studentští demonstranti se rozhodli zrušit svůj protestní tábor na univerzitě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 974
  • Celková karma 19,54
  • Průměrná čtenost 1323x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.