Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zajímavosti … o planetě Venuši (1)

Dá se z Venuše pozorovat malá a zatím poměrně tajemná planeta Merkur? Malé střípky do velké mozaiky - o tom, co jste možná už dávno chtěli vědět o planetě Venuši. (délka blogu 5 min.) 

Merkur je planeta, která je našemu Slunci nejblíže. Navzdory tomu, že je poměrně blízko Zemi, víme o ní překvapivě málo. Na našem nebi prakticky není vidět - výjimkou je pár dní v roce, kdy se dá pozorovat nízko nad obzorem. Jak je tomu na Venuši, planetě, která obíhá kolem Slunce mezi Merkurem a Zemí?

Obrázek: Vnitřní planety naší soustavy. Zdroj: pixabay.com, licence CC0, https://pixabay.com/illustrations/sky-stars-planets-space-moon-star-3880590

Dá se pozorovat Merkur z Venuše - a jak jasný je na Venušině nebi?

To, že se dá Venuše pozorovat na našem nebi jako jasná hvězda (Jitřenka nebo Večernice, podle toho, jestli se objevuje ráno nebo večer), jistě není tajemství. Jak by ale vypadal pro náhodného pozorovatele Merkur, který se pro změnu nachází na nebi sledovaném z Venuše? 

Venuše je obklopená souvislou vrstvou mraků, takže z jejího  povrchu se hvězdy a planety samozřejmě sledovat nedají. Hypotetický pozorovatel by se musel nacházet ve vznášedle nad oblačností. Merkur by pak byl vidět daleko lépe než ze Země - měl by jasnost až -2,7 magnitudy. 

Zdánlivá jasnost, magnituda

Zdánlivá jasnost je jednotka, která porovnává různá nebeská tělesa a vypovídá o tom, jak se jeví na našem nebi. 

Oproti očekávání, mají jasné hvězdy menší magnitudu než méně jasné. Tato hodnota navíc vůbec není závislá na jejich skutečné velikosti, hmotnosti nebo jasnosti. Nepočítá totiž s rozdílnou vzdáleností objektů. 

Pokud se vám zdá, že to nezní moc vědecky, máte pravdu. Jednotka magnitudy byla zavedena už ve starověku, později ji museli různí vědci dále upravovat. 

Původní stupnice měla šest kategorií, do kterých se dělily hvězdy, viditelné pouhýma očima. Po objevu dalekohledu byla tato stupnice rozšířena, protože dalekohledem najednou viděli vědci na nebi mnohem více objektů. Zlepšení přinesla také teoretická fyzika, když v roce 1850 do teorie o magnitudě zanesla logaritmický vztah. Norman Pogson tehdy definoval, že hvězda první magnitudy je přesně 100 krát jasnější než hvězda přiřazená šesté magnitudě. Základem k tomu byl Weberův-Fechnerův zákon, zajímavý vztah mezi tím, co vnímá člověk coby pozorovatel fyzikálních jevů. 

Ten uvádí, že lineární nárůst subjektivně vnímaného dojmu (to, co vidíme na nebi my lidé) odpovídá logaritmu nárůstu objektivně měřitelné intenzity podnětu (to, co skutečně vidí na nebi nezávislý automatický pozorovatel). 

Neplatí to sice při minimálních a naopak velmi silných podnětech, pro hvězdnou magnitudu ovšem tento zákon funguje dobře. 

Některé velmi jasné objekty tak z původní škály vypadly a musela se jim přiřadit … záporná magnituda. 

Podobně je na tom dnes i Merkur, který se mimochodem z naší vlastní planety jeví jako objekt -1,9 magnitudy. Na Venuši je logicky jasnější, Venuše je totiž Merkuru blíže než Země. 

Kolísání jasu planet

Připadá vám to příliš složité? Aby nebyla celá věc moc jednoduchá, kolísá navíc zdánlivá jasnost planet na (nejen) pozemské obloze mezi určitou maximální a minimální hodnotou. Je to způsobeno neustále se měnící vzdáleností planet během jejich oběhu kolem Slunce. 

Když se například přibližují k Zemi, jsou na našem nebi stále jasnější. S rostoucí vzdáleností se jas planety na noční obloze naopak snižuje. 

Vnitřní planety naší soustavy - konkrétně ty, které jsou Slunci blíže než Země - navíc projevují tzv. fázi, podobně jako Měsíc nebo i vnější planety (u kterých je ovšem fáze tím méně patrná, čím jsou od nás vzdálenější). Například největší fáze Marsu dosahuje 1/7 jeho průměru. Fáze vzdálenějších planet není bez přesného měření rozeznatelná.

Co je to vlastně fáze? 

Ne vždy vidíme planety plně osvětlené. Někdy se jeví jako úzký srpek, jindy jsou vidět celé. To samozřejmě ovlivňuje i jejich zdánlivou jasnost na našem nebi, podobně jako je tomu u Měsíce.

Merkur bude tedy na Venušině nebi poskytovat pozorovateli podobně zajímavé divadlo, o jaké se stará Venuše na nebi naší vlastní planety. 

Bude mu Jitřenkou a Večernicí, která neustále mění svou jasnost v závislosti na tom, kde se obě planety právě nacházejí. 

Malý rozdíl tu ale bude: Venuše (Jitřenka a Večernice) je na našem nebi daleko jasnější než Merkur na jejím nebi. Zdánlivá jasnost Venuše na Zemi kolísá mezi -3,0 a -4,6 magnitudou, zatímco Merkur nebude na nebi Venuše jasnější než -2,7 magnitudy. 

Zdroje: astronews.com, spektrum.de, pixabay.com

Autor: Dana Tenzler | pondělí 11.7.2022 8:00 | karma článku: 20,67 | přečteno: 653x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 20,04 | Přečteno: 350x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,88 | Přečteno: 532x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2663x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,32 | Přečteno: 712x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,87
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.