Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přispěl život na Marsu ke klimatické katastrofě?

Vědci zveřejnili klimatický model Marsu - tentokrát ovšem obsahuje také vliv bakterií, které by mohly být podobné pozemským. (délka blogu 5 min.)

Otrávená a zmrazená

Myšlenka “otrávení” planety životem není zrovna nová. I v modelu atmosféry naší vlastní planety existuje podobné období. 

První bakterie nevyužívaly kyslík - ten pro ně byl toxický a byl doslova odpadem jejich metabolismu. Teprve jejich nástupci - bakterie, které se existenci volného kyslíku přizpůsobily - vytvořili základ téměř všech dnes známých forem života na Zemi. 

Přitom měly první organismy na naší planetě štěstí. Díky parametrům samotného vesmírného tělesa i parametrům atmosféry sice byla atmosféra Země “otrávena” kyslíkem, neproběhlo ale nečekané a razantní ochlazení, vydedukovali vědci. Mikroorganismy tak měly dost času, aby se přizpůsobily novým podmínkám a mohly se dál vyvíjet až k formám, které se už naučily ve svém metabolismu kyslík používat. 

Na Marsu podle nich proběhl celý proces jinak. Bakterie, které se živily vodíkem a vylučovaly metan, vytvořily na Rudé planetě zpětnou vazbu, která je zničila. Zvýšení koncentrace metanu mělo spustit globální ochlazení, které ukončilo prehistorické, pro život příznivé období. 

Neznamená to ovšem, že Mars dnes musí být nutně sterilní planetou. Bakterie se mohly odstěhovat do kůry planety. Ostatně i na Zemi známe bakterie, které se nacházejí ve velkých hloubkách - byly nalezeny v různých hlubokých vrtech. 

Prehistorické planety Země a Mars

Země neměla krátce po svém vzniku na povrchu oceán - stejně jako ho dnes nemá žádná z ostatních pevných planet naší soustavy. Vědci považují za nejpravděpodobnější teorii, že vodu na vnitřní planety zanesly mimo jiné i komety z vnější části systému. K tomu muselo dojít logicky také na ostatních pevných planetách. 

Zatímco si Země (díky své poloze ve Sluneční soustavě) vodu v tekutém stavu uchovala, její planetární kolegyně o ni časem přišly. Oceány na Venuši nejspíše nikdy neexistovaly - voda se stala součástí atmosféry, zatímco Mars sice oceány vytvořil, ale následně přišel o tekutou vodu díky postupnému vypařování a ztrátě příslušných molekul do okolního vesmíru. 

I na Marsu ale muselo existovat období, které bylo příznivé pro vznik života. Existovaly tu podobné podmínky jako na prehistorické Zemi - a není tedy důvod se domnívat, že tu nemohly proběhnout podobné biochemické procesy včetně vzniku jednoduchých forem života. 

Vědci nyní prověřili, jak se mohlo změnit podnebí na Marsu, když se do modelu začlení také aktivita jednoduchých bakterií, podobných těm, které kdysi osídlily Zemi. 

Vodík a metan  v různých typech atmosféry 

Mezi první formy života na Zemi patřily bakterie, které spotřebovávaly vodík a produkovaly metan. 

Pokud se podobné bakterie vyvinuly také na Marsu, mohly tvořit podobně velkou biomasu jako bakterie v pozemských oceánech. Tím ale podoba obou planet končí. 

Zatímco nově přibývající metan na naší vlastní planetě spíše stabilizoval vyšší teplotu atmosféry, ochladil se Mars o přibližně 33 až 45 stupňů Celsia. Pro mikroorganismy se stal povrch Rudé planety neobyvatelný. Pokud chtěly přežít, musely migrovat dolů do stále hlubších a teplejších vrstev horniny.

Rozdílný vývoj planetárního klimatu se dá vysvětlit rozdílným složením atmosfér dvou mladých planet. 

Mars je daleko menší než Země, nemá tedy dostatečnou přitažlivost, aby mohl udržet malé a lehké molekuly své atmosféry (například dusík a kyslík). Atmosféra se na Marsu dnes například skládá hlavně z oxidu uhličitého. Pro srovnání - molekula kyslíku odpovídá 16 pomyslným hmotnostním jednotkám, molekula dusíku 14, vodíku 2, čpavku 17, zatímco molekula CO2 odpovídá 28 jednotkám. 

V marsovských podmínkách (atmosféra specifického složení, navíc ochuzená o dusík) měl podle simulace vytvořit vodík daleko silnější skleníkový efekt. Docházelo tak logicky k ohřevu planetárního povrchu. 

Když v podmínkách marsovské atmosféry bakterie spotřebovaly vodík a nahradily ho metanem, muselo dojít k ochlazení planety, tvrdí vědci. 

Na Zemi byla situace trochu jiná - zdejší atmosféra obsahovala daleko více dusíku. Země je těžší než Mars a má logicky také vyšší gravitační zrychlení, takže je tu také vyšší úniková rychlost. V pozemské atmosféře tehdy dominoval dusík, takže reagovala jinak než atmosféra na Marsu - ke globálnímu ochlazení nedošlo. 

"Zpětná vazba mezi životem a prostředím může ohrozit obyvatelnost celých planet," vyvodili vědci.

Globální ochlazení mohlo být na Marsu ještě drastičtější, pokud bude v modelu figurovat také námraza na povrchu Marsu. Ta by mohla navíc ještě odrážet značné množství slunečního světla. Jde samozřejmě jen o novou teorii, pokud pro ni najdou vědci nějaké přímé důkazy, mohla by ovšem vysvětlit dávné rychlé změny v klimatu Marsu. Zároveň dává značnou naději na to, že jednoho (už nepříliš vzdáleného dne) můžeme nalézt pod povrchem Marsu jednoduché formy života. Ten by byl nejspíš jen na úrovni bakterií. Zároveň by se vysvětlila kolísající a lokální koncentrace metanu v atmosféře planety. 

Zdroj:https://www.nature.com/articles/s41550-022-01786-w

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 17.10.2022 8:00 | karma článku: 21,72 | přečteno: 396x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 0 | Přečteno: 12x | Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,51 | Přečteno: 202x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,08 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,45 | Přečteno: 230x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,22 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fico je nadále ve vážném stavu, oznámil Kaliňák. Operace trvala pět hodin

16. května 2024  8:42

Stav slovenského premiéra Roberta Fica je nadále vážný, řekl ministr obrany Robert Kaliňák....

Slunečno a teplo se na pár dní loučí. O víkendu přijdou přeháňky i bouřky

16. května 2024  7:18

Podle předpovědi počasí má být na většině území ČR slunečno a teplo. Nicméně déšť nebo přeháňky ve...

Volal na Fica, ať jde blíž, pak začal střílet, líčí svědci atentátu

16. května 2024  7:06

Lidé, kteří stáli v bezprostřední blízkosti atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica,...

Hrajeme o lístky na finále MS v hokeji. S iDNES Premium na 3 měsíce za 49 korun

3. května 2024,  aktualizováno  16.5 7:06

Mistrovství světa v hokeji je v plném proudu a při této příležitosti přichází iDNES Premium s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 976
  • Celková karma 18,95
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.