Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žena, která objevila, z čeho se tvoří hvězdy

Vědkyně, která udělala jeden z nejdůležitějších astronomických objevů, zůstala nakonec široké veřejnosti prakticky neznámá. (délka blogu 3 min.) 

Narodila se 10. května v Londýně. Její otec byl právník a matka malířka. I přesto, že její rodiče nepatřili zrovna k nejchudší společenské vrstvě, neměla to v životě lehké. 

Je autorkou věty: “Když jsem byla mladá, měla jsem strach, že se ve vědě všechno vyzkoumá tak rychle, že na mě už žádné záhady nezbydou.” 

Ostatně nebyla sama. Když se chystal na svou vědeckou dráhu Max Planck, radil mu jeho učitel, že se má stát raději klavíristou - v oblasti vědy už prý není nic nového. Max Planck se stal později zakladatelem nové, kvantové fyziky. 

Na počátku 20. století se v Anglii věnovali vědě prakticky jen muži. A přitom měla mladá Angličanka všechny předpoklady, vyrovnat se těm nejznámějším z nich. Nikdy se to nestalo, protože si nevěřila natolik, aby svůj zásadní objev postulovala navzdory mínění starších a zkušenějších kolegů a představených. 

Dlouhá cesta za poznáním

Po absolvování základní a střední školy byla naše hlavní hrdinka rozhodnutá, že chce jít na univerzitu. Zkusila se přihlásit na univerzitu v Cambridge. Ženy tam mohly studovat od roku 1871, nesměly ale získat formální titul. 

Hrdinka našeho blogu začala svá studia v roce 1919 kombinací botaniky, fyziky a chemie. 

Pak se na ni usmálo štěstí, protože získala stipendium na jednu ze slavných ženských vysokých škol, Newnham College, Cambridge. Tam také našla svou lásku - fyziku.  Pracovala v Cavendishově laboratoři, kterou vedl mimo jiné i Ernest Rutherford.

Právě tady - v Cavendishově laboratoři se doslechla o teorii publikované v roce 1920 mladým indickým vědcem Meghnadem Saha. Ten postuloval, že se atomová struktura plynů po zahřátí na extrémně vysoké teploty mění - tepelný pohyb atomů je pak tak silný, že dochází ke srážkám a atomy ztrácejí část elektronů. 

To, co je pro nás dnes úplně samozřejmé (ionizace při vysokých teplotách) bylo tehdy ještě kontroverzní myšlenkou, naše vědkyně ji ale považovala za správnou. 

Byla první, kdo spojil fakta o ionizaci s výsledky měření - a předpověděl, že se nitro hvězd skládá převážně z ionizovaného vodíku.

Kariéra a největší z objevů

Svůj sen o kariéře vědkyně si splnila v roce 1923, poté, co byl přijata na Harvardskou Univerzitu. Věnovala se zde měření spekter různých hvězd. Její diplomová práce se měla stát zrodem astrofyziky. 

Byla to právě ona, kdo jako první odvodil, že se ve spektrech světla hvězd skrývají absorpční čáry ionizovaných chemických prvků - a ne neutrálních atomů. 

Uvědomila si, že různé polohy spektrálních čar nemusí nutně znamenat různé prvky ve hvězdách, ale naopak různé (zde panující) teploty, protože ne všechny hvězdy jsou stejně horké. Nakonec se jí podařilo propojit spektrální třídy hvězd a jejich teploty a odvodit skutečné chemické složení hvězd. Množství vodíku, které tak vypočítala, bylo zhruba milionkrát vyšší, než se očekávalo na základě složení planety Země. 

Kontext tehdejších poznatků o vesmíru

Pro srovnání - vědci se v té době domnívali, že se dá světlo hvězd rozložit do spektra, které obsahuje různé spektrální čáry. Ty se zase dají přiřadit určitým chemickým prvkům. To dokonce posloužilo za potvrzení domněnky, že se všechny objekty ve vesmíru skládají ze stejných chemických prvků. Vesmír byl pro ně  jednorodý a logický. 

Následně přišla neznámá 25 letá mladá dáma, která tvrdila, že se hvězdy skládají převážně z vodíku, něco málo hélia a různých dalších prvků. 

Výsledky jejích měření a bádání se zdály být samozřejmě neuvěřitelné. Tak neuvěřitelné, že dala na radu svého nadřízeného, který se o ni staral během doktorandského studia. Má prý ke svým měřením přidat dodatečnou větu, která vysvětluje, že výsledky jsou sice zajímavé, ale nejspíš neplatné. 

Hrdinka našeho blogu to opravdu udělala a nikdy toho nepřestala litovat. 

V době, kdy byl pro vědu vesmír ještě velice malý a skládal se jen z Mléčné dráhy, kdy neexistoval Velký třesk a navíc nikdo netušil, že se vesmír rozpíná, složila … 

Cecilia Payne

… jeden z nejdůležitějších dílů velké vědecké mozaiky - a nesklidila za to ani slávu ani popularitu. 

Později vyučovala kurzy astronomie na Harvardu - a studenti její lekce milovali, i když nebyly součástí oficiální nabídky Harvardu. Pracovala coby technická asistentka a sláva za teorii o tom, že je vodík nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru a že je hlavním materiálem pro tvorbu hvězd, získal Henry Norris Russell. Ten se naštěstí pro naši hrdinku netají tím, že teorii před ním vytvořila Cecilia Payne.  

Ve třicátých letech se naše hrdinka už zapojuje do práce mezinárodní vědecké komunity. Cestuje do zahraničí, kde se v roce 1933 setkává se svým budoucím  mužem, ruským astrofyzikem Sergejem Gapoškinem. Pokračují ve vědecké práci na Harvardu, kde Cecilia získává v roce 1956 profesuru - a stává se tak první ženou, které se podařilo stát harvardskou vysokoškolskou profesorkou. 

Během své kariéry vydá téměř 250 vědeckých publikací… i přesto skončí jako poměrně neznámá a jen odborníky obdivovaná průkopnice astrofyziky. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 3.4.2023 8:00 | karma článku: 26,73 | přečteno: 420x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,61 | Přečteno: 848x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,93 | Přečteno: 369x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 23,75 | Přečteno: 630x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,25 | Přečteno: 242x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 386x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Langšádlová končí ve vládě. Méně podle šéfky TOP 09 myslela na prezentaci

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  14:28

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  14:24

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

Trumpova bulvární odysea. Jeho věrní z něj dělali nadsamce, soupeře likvidovali

25. dubna 2024  14:10

Premium Aktuální soud s Donaldem Trumpem, ve kterém se propírají i jeho opakované zálety, je unikátní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,18
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.