Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.) 

Ve vesmíru existují mračna plynu a prachu, která se díky vlastní gravitaci smršťují. Postupem času tak v centru vzniká hustší objekt, který se stane hvězdou - a kolem něj se vytvoří disk z původního materiálu mračna. Z takového disku se pak vytvoří planetární soustava a různé menší objekty: komety, planetky, apod. 

Na této teorii se v průběhu času moc nezměnilo. V posledních letech tu ale máme spoustu novinek, které se týkají objevů různých typů exoplanetárních systémů. Změnil se díky nim pohled na vznik cizích soustav? 

Sněžný předěl

Sněžný předěl vlastně odpovídá principu ročních období na Zemi. Zatímco se na naší planetě střídají teplá a studená období podle toho, jak se mění teplota na dané polokouli, existuje v meziplanetárním prostředí podobné dělení - jen se neaplikuje v čase, ale v prostoru. 

Čím blíže ke hvězdě, tím je tu tepleji. Blízko hvězdy je tedy “léto”, to znamená panují tu podmínky, ve kterých jsou různé plyny v plynném staru - zatímco daleko od hvězdy panuje věčná “zima”, tedy stav, kdy jsou tytéž plyny zmrzlé a nacházejí se v podobě ledu. 

Hranici, která obě části dělí, se říká sněžný předěl nebo sněžná hranice, případně sněžná čára. 

Pokud mluvíme o ledu, nemusí se jednat jen o vodní led. V planetárních soustavách se vyskytuje například led tvořený oxidem uhelnatým a uhličitým, tedy CO a CO2, a nejrůznějšími druhy uhlovodíků. Přesto je tato hranice pro různé druhy ledu zhruba stejná. Vezmeme-li si jako příklad Slunce, nachází se sněžná hranice přibližně ve vzdálenosti pěti astronomických jednotek.

Vznik planet

Pro vznik planet to pak znamená, že na počátku vývoje se dá disk rozdělit na tři hlavní části. 

Blíže ke hvězdě je hmoty celkem málo, disk je poměrně řídký, není tu led a plyny jsou odtud poměrně aktivně vytlačovány směrem k okraji disku. Měla by tu proto vznikat relativně malá kamenná tělesa. K těm patří v naší soustavě Země, Mars, Venuše a Merkur. 

Daleko od hvězdy by mohl být led a měla by tam vznikat ledová tělesa. Mohou mít různé velikosti - od malých, která by se později stala kometami, až po tak velká, jako jsou například Uran a Neptun. 

A uprostřed, kde je hodně hmoty a hodně plynu, který sem migroval z vnitřní části soustavy, mají vznikat obří planety. V naší planetární soustavě taková tělesa reprezentují Jupiter a Saturn. 

Různé skupiny planet se tedy formují v různých vzdálenostech od centrální hvězdy.  Zároveň je soustava poměrně plochá. Vysvětluje se to jednoduše. Vznikala totiž z plochého protoplanetárního disku. Objevy exoplanet a průzkum jejich soustav však ukázaly, že je tento obraz neúplný. 

Díky novému systému dalekohledů ALMA můžeme dnes přímo pozorovat výše zmiňovanou sněhovou čáru, tedy hranici, uvnitř které existuje CO jako plyn, zatímco ve vnější části soustavy se už tvoří led. Vidíme tu ale také různé jiné detaily. 

Zbytkové disky

Dnes víme, že pokud kolem hvězdy vidíme prachový disk, neznamená to, že se tam právě tvoří planety. Možná se už zformovaly před několika milióny roků a zůstal po nich tzv. zbytkový disk.

Ve vesmíru totiž existují dva typy disků. Jednak jsou to protoplanetární disky, v nichž se budou nebo právě tvoří planety, ale také takzvané zbytkové disky. V nich se nachází materiál, který zbyl po vzniku planetárního systému. Ne všechen prach se účastní na vzniku těles v planetárním systému. Zbytkové disky jsou navíc neustále přiživovány srážkami komet a planetek, létají v nich různé úlomky, které se neustále navzájem srážejí, až se dostanou do bodu, kdy se znovu rozmělní na prach. 

Horký Jupiter

Další novinkou byl objev obřích plynných planet, které se nacházejí v těsné blízkosti hvězd, tedy vzdálené méně než jedna astronomická jednotka. Někdy trvá oběžná doba takové planety kolem hvězdy jen několik dnů nebo hodin. 

To je docela překvapivé, tak velké planety by se tu rozhodně nacházet neměly. Vysvětlení souvisí s pohybem planet v plynném disku.

Pokud planeta rotuje v plynném disku, bude se v tomto disku také brzdit a pohybovat se směrem ke hvězdě. Přitom předává část své hybnosti okolnímu plynu. 

Zatímco planeta migruje směrem  k centrální hvězdě, vzniká mimochodem docela zajímavý efekt. Snižování vzdálenosti je spojeno s jevem, který se nám zdá být na první pohled nelogický. Tím, že se planeta brzdí, se totiž pohybuje následně rychleji. 

Zkušenost, kterou jsme získali z běžného života je opačná. To proto, že v běžném životě neuvažujeme o vlivu gravitace Slunce. Na pohyb planet má ale zásadní vliv. 

Čím blíže je k němu planeta, tím rychleji ho obíhá. Merkur má tedy například vyšší oběžnou rychlost než Země. Aby se Země dostala na oběžnou dráhu Merkuru a získala jeho rychlost,  musela by tedy zpomalit. 

Příště: Tvorba planet a Kuiperová pásu

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 25.5.2023 8:00 | karma článku: 18,96 | přečteno: 282x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 8,35 | Přečteno: 75x | Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,53 | Přečteno: 205x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,09 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,45 | Přečteno: 231x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,23 | Přečteno: 403x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Fico je stále v ohrožení života, komunikovat dokáže jen omezeně

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  14:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Německý parlament zbavil Bystroně imunity, policie prohledala jeho kancelář

16. května 2024  10:55,  aktualizováno  14:46

Spolkový sněm zbavil imunity poslance Alternativy pro Německo Petra Bystroně. Bavorský zemský...

Atentátník je na svůj čin hrdý. Obvinili ho z pokusu o vraždu, hrozí mu doživotí

16. května 2024  10:44,  aktualizováno  14:39

Slovenská policie obvinila jednasedmdesátiletého Juraje C. podezřelého ze středečního útoku na...

Pražští policisté pronásledovali kradenou motorku. Spolujezdce mají, řidič uniká

16. května 2024  14:39

Pražští policisté ve čtvrtek dopoledne pronásledovali dvoučlennou posádku, která jim ujížděla na...

Fico je stále v ohrožení života, komunikovat dokáže jen omezeně

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  14:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.