Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

 Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.) 

K dnešnímu dni byly objeveny tisíce exoplanet, obíhající kolem cizích hvězd. Vědci mohou díky pozorování těchto planetárních soustav odhadnout, jak se bude vyvíjet naše vlastní. 

Planetární systémy procházejí během svého vzniku značným vývojem. Planety a planetesimály se k sobě navzájem přibližují, získávají a ztrácejí své satelity (měsíce), srážejí se, přibližují se k centrální hvězdě nebo se od ní naopak vzdalují. 

Všechny tyto procesy probíhají hlavně na počátku vývoje systému. Po uplynutí stovky milionů let, když se rozptýlil původní disk plynu a prachu, ze kterého soustava vznikala, se pak systém stabilizuje. Planety pak mohou v tomto stavu existovat po dlouhou dobu - tak, jak to dnes pozorujeme ve Sluneční soustavě. 

I tady samozřejmě mohou existovat výjimky. Pokud některá z planet například obíhá svou hvězdu po velmi protáhlé dráze, je samozřejmě silně ovlivňována ostatními planetami systému. Kromě toho mohou planety vzájemně gravitačně rezonovat, což může jejich dráhy  destabilizovat. Obecně ale platí, že planeta může zažít dlouhou periodu poměrně klidné existence. Na některé z takových planet se může vyvinout život - pokud se nachází ve vhodné vzdálenosti od své  hvězdy a dostává přiměřené množství energie - tak jako se to stalo na Zemi.

I když se ale planetární systémy po nějaké době ustálí a jejich stav stabilizuje, čeká je přesto na konci života hvězdy řada změn. I hvězdy se totiž vyvíjejí a ke konci svého hvězdného života zažívají bouřlivé časy. 

Za nejdelší fázi svého vývoje vděčí hvězdy spalování vodíku na hélium. Když svůj vodík spotřebují, začne se jádro hvězdy smršťovat a zahřívat, zatímco se zvyšuje jeho hustota. V určitém okamžiku jsou splněny podmínky pro zahájení další termonukleární reakce. V tomto okamžiku se s planetárním systémem začnou dít zajímavé věci.

Vnitřní planety

V případě našeho Slunce to znamená, že se jeho poloměr zvětší z přibližně 700 000 km na odhadem 150 milionů km. To znamená, že pohltí některé vnitřní planety - konkrétně se to týká Merkuru a Venuše. Sluneční povrch sice v tomto období nedosáhne až k Zemi, moc velkou výhrou to ale pro nás nebude. Na Zemi tou dobou už budou dávno panovat podmínky, které znemožní život na jejím povrchu a teplota bude příliš vysoká na to, aby tu mohl existovat život dnešního typu. 

Vnější planety

U nejvnitřnějších planet je víceméně jasné, že budou pohlceny rozpínající se hvězdou. Jiný osud čeká vnější planety. Ty pocítí změny ve Slunci jinak - poznamená je … ztráta hvězdné hmoty. 

Hvězdy ztrácejí hmotu i během svého klidného života, když ještě spalují vodík na hélium. Už v té době se hvězda stává lehčí díky vyzářené energii a částicím, které vyvrhuje do okolního prostoru ve formě hvězdného větru. Když se hvězda ovšem stane rudým obrem, jsou tyto ztráty ještě daleko citelnější a intenzivnější. 

Nižší hmotnost hvězdy má za následek nižší gravitační sílu, kterou působí na své planety. Když gravitace slábne, planety se od hvězdy vzdalují a zaujímají tak vzdálenější oběžnou dráhu.

Na konci svého vývoje začne rudý obr pulzovat a uvolní se z něj velké množství hmoty, která vytvoří planetární mlhovinu. Hvězda, která se původně podobala Slunci, se stane bílým trpaslíkem. Zbyde z ní jen pomalu chladnoucí jádro, které je samozřejmě mnohem lehčí než původní obří hvězda. V některých případech váží jen asi polovinu hodnoty původní hvězdy. 

I Slunce pak budou obíhat některé planety. Poté, co pohltilo ve fázi rudého obra vnitřní planety Merkur, Venuši a možná i Zemi, donutí nižší gravitace dnešní obří planety, aby se přesunuly na vzdálenější oběžné dráhy. Sluneční soustava se tak zvětší. 

Zajímavé ale je, že není vyloučeno, že sluneční vývoj přežijí i menší objekty, například asteroidy a komety a třeba také Kuiperův pás. Budoucí planetární soustava, která bude obklopovat to, co zbylo ze Slunce, tedy nebude podobná té dnešní, jistě ale nebude nudná a jednotvárná. Bude jen o hodně nehostinnější. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 1.6.2023 8:00 | karma článku: 24,02 | přečteno: 425x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,74 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 210x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,20 | Přečteno: 391x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,05 | Přečteno: 564x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,58 | Přečteno: 2705x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Česká televize odvysílá před eurovolbami i debatu evropských lídrů

12. května 2024

I Česká televize nabídne divákům před volbami do Evropského parlamentu předvolební debaty lídrů...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

12. května 2024

Seriál Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

  • Počet článků 974
  • Celková karma 19,95
  • Průměrná čtenost 1323x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.