Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hrot prehistorického šípu, vyrobený z meteoritu

V archeologických sbírkách ve Švýcarsku se nachází zajímavý objekt - hrot šípu o hmotnosti 2,9 g nalezený v 19. století. Vědci nyní zjistili, že se jedná o zpracovaný meteorit. 

Objekt vznikl v pozdní době bronzové, odhadem 900–800 př. n. l. Díky analýze nyní vědci zjistili, že se jedná o materiál, který nebyl vytěžen na Zemi, ale zformoval se ve Sluneční soustavě. Naznačuje to totiž jeho složení - obsahuje různé železné fáze s příměsemi niklu, kobaltu, germánia a například také izotopu hliníku-26, který je vesmírného původu. 

Al-26

Hliník-26 se tvoří v poměrně velkém množství během nukleosyntézy - ve velice hmotných hvězdách nebo při výbuchu supernovy. Spolu s železem-60 je jedním z hlavních zdrojů tepla v takových tělesech, jakými jsou asteroidy, planety nebo planetoidy. 

Hliník-26 se rozpadá tzv. elektronovým záchytem - to je druh radioaktivity, při které se atomové jádro přemění na stabilnější jádro díky tomu, že zachytí elektron ze svého  vnitřního elektronového obalu. Jeden z protonů v jádře se pak přemění na neutron, což znamená, že se sníží počet protonů v jádře. To vede následně ke změně vlastností (chemických reakcí) atomu, to znamená, že se přitom změnil na jiný prvek, který má o jeden proton méně - zde hořčík. 

Tato radioaktivita po zhruba 7 milionech roků (tedy po době, odpovídající deseti poločasům rozpadu) téměř zaniká, takže se původní hliník-26 v naší současné Sluneční soustavě už prakticky nevyskytuje ve významném množství.

Je to právě aktivita izotopu  hliníku, která odhalila, že zmiňovaný železný meteorit pochází z objektu, který měl před kolizí se Zemí vyšší hmotnost - odhadem více než 2000 kg. 

Hliník musel být totiž v mateřském meteoritu dobře chráněn před galaktickým kosmickým zářením - rozhodně lépe než je tomu u běžných železných meteoritů, pocházejících z malých vesmírných těles. Materiál, ze kterého později vznikl šíp, musel být obklopen značným množstvím meteorického materiálu. 

Existují pouze tři známé evropské meteority, které by přicházely v úvahu jako zdroj materiálu, ze kterého byl šíp vyroben. Chemickým složením pak odpovídá nejlépe estonský meteorit, který vytvořil jezírka s názvem Kaali Jarv. 

Kaaliské krátery

Krátery v Kaali jsou skupinou devíti impaktních kráterů na estonském ostrově Saaremaa.

Největší z nich měří v průměru 110 metrů.  

Meteor se nejspíše před tím, než dopadl na zemi, rozpadl ve výšce asi 5 až 10 km na několik kusů. Úlomky pak dopadly na zem rychlostí 10 až 20 km/s. Největší z nich vytvořil kráter o hloubce 16 metrů. Osm dalších dopadlo do vzdálenosti 1 km. Vytvořily krátery s průměry od 12 do 40 m a hloubkami od jednoho do čtyř metrů.

Rozpadem meteoritu vzniklo nejspíš také velké množství malých fragmentů. 

Prehistorický šíp

Hrot šípu z Bernského historického muzea je dlouhý 39 milimetrů a váží 2,9 gramu a byl nalezen v 19. století při vykopávkách v nalezišti z doby bronzové poblíž Mörigenu. 

Objekt je velmi plochý (má poměr stran 15:1). Původní meteorit nemohl mít takový tvar - a to ani v případě, že by se jednalo o jeho úlomky, vzniklé roztříštěním během dopadu. Plochý vzhled předmětu tedy musí být způsoben umělou deformací původně méně zploštělého předmětu, a to buď opracováním za studena nebo za tepla. 

Rentgenový tomograf odhalil vrstevnatou strukturu objektu. Podobné zpracování železa za studena je známo například z Grónska, kde se používalo zhruba 1000 roků (800 - 1800 n. l.) a zpracovávala se jím hmota jiného meteoritu s názvem Cape York. I ony vykazují podobnou vrstevnatou strukturu jako šíp, který je hlavním hrdinou dnešního blogu. 

Vědci ale nevylučují ani zpracování za tepla, vrstevnaná struktura objektu může přežít i teploty nad 700 °C. 

Meteorit Kaali Jarv byl pravděpodobně nejviditelnějším meteoritem, který spadl v oblasti Evropy během doby bronzové. K dopadu totiž došlo v lidmi obydlené oblasti.  

Objev a následný obchod s takovými malými úlomky tehdy velice cenného železného materiálu se tedy zdá být mnohem pravděpodobněji než v případě velkých souvislých meteoritů, které dopadly na Zemi daleko dříve a v době bronozové už byly překryty vrstvou zeminy. Dá se tedy očekávat, že se v jiných archeologických sbírkách mohou objevit další podobné objekty - zpracované do předmětů pro běžného použití. 

 

Zdroj:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0305440323001073?via%3Dihub, https://www.periodensystem-online.de/

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 10.8.2023 8:00 | karma článku: 25,26 | přečteno: 440x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,72 | Přečteno: 119x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 222x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,48 | Přečteno: 237x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Eurovize ukázala, že Izrael má v Evropě i nadále podporu, říká Fingerland

17. května 2024

Vysíláme Válka o Gazu může skončit patem a zároveň se blíží konec premiéra Benjamina Netanjahua. V Rozstřelu...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

U izraelské ambasády ve Stockholmu se ozývala střelba, policie uzavřela okolí

17. května 2024  9:18

Policejní hlídka ve Stockholmu v noci na pátek kolem 02:00 slyšela nedaleko izraelské ambasády...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,42
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.