Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domácí zavařování - pečivo

Máte doma “nouzový chleba” - tedy pečivo, které bude k dispozici v případě, že dojde k delšímu výpadku proudu? Jak a proč zavařovat pečivo. (délka blogu 5 min.) 

Většina z nás má nejspíš doma pečivo pro případ nouze. Nejčastěji se pečivo mrazí - ostatně napůl upečené a poté mražené housky se prodávají celkem běžně. Málokdo ale ví, že se dá chleba také … zavařit. 

Takto zpracované pečivo budete mít k dispozici také v případě skutečné nouze - když například na delší dobu přestane fungovat zásobování elektřinou. Nemusí se jednat jen o válečný stav (i když ani ten se dnes už vlastně nedá úplně vyloučit). Stačí záplavy, zemětřesení nebo sabotáž. 

Existují dva hlavní způsoby, jak pečivo zakonzervovat: v jednom případě konzervujete hotový chléb nebo housky, ve druhém si pečete vlastní pečivo přímo v konzervačních sklenicích. 

Oba způsoby mají samozřejmě výhody i nevýhody. V prvním případě je výsledek poměrně suchý a drobivý. V případě nouze by člověk vzal jistě rád zavděk i takovou potravinou - proč si ale neupéci pečivo podle svého vkusu? 

Zavařování pečiva

K zavařování chleba nebo housek používejte sklenice kónického tvaru - tedy sklenice, které mají tělo užší než hrdlo. Dobře se dá použít sklenice firmy WECK typu Sturzglas. Důvod je jednoduchý - ze sklenice s úzkým hrdlem se pečivo špatně vytahuje. 

Přitom je celkem lhostejné, jestli se jedná o twist-off sklenici, tedy takovou, která má kovové šroubovací víčko, nebo se jedná o klasickou zavařovačku typu WECK nebo JAR s víčkem skleněným a s těsnicí gumou. 

Po celou dobu  manipulace se sklem se vyplatí dbát na jeho potřeby - sklo sice vydrží určitý tepelný šok - jedná se ale jen o zhruba 30 nebo 40 °C. Horké a čerstvě z trouby vytažené sklo nemá rádo chladné podložky a naopak chladné sklo neocení, když ho postavíte do rozpálené trouby na horký plech. 

Zavařování hotového pečiva

Není nic jednoduššího, než nakrájet čerstvý chléb a spolu s houskami ho umístit do velké zavařovací sklenice. Tu pak (podle typu sklenice) příslušným způsobem zavíčkovat a postavit do trouby při zhruba 100 - 120 °C. Vyplatí se dát do trouby také misku s vodou - vlhké  prostředí napomáhá přenosu tepla na sklenici. 

Vzhledem k tomu, že mají sklenice zpočátku pokojovou teplotu, není třeba troubu předehřívat. Po dosažení požadované teploty se pečivo zavařuje zhruba 30 minut. To by mělo stačit k zahubení běžných škodlivých mikroorganismů. U trouby, která nemá termostat se dá použít sklenice s vodou. Dosažení 100 °C se pozná podle toho, že voda začne vřít. 

Většina vody, kterou pečivo obsahovalo, zůstane v uzavřené zavařovací sklenici a po ochlazení se může vysrážet na skle. To není chyba v procesu. Voda se časem zase do pečiva vstřebá. Přesto je takto zavařovaná potravina o něco sušší než její čerstvá varianta nebo pečivo, které bylo přímo upečeno ve sklenici, do které ho poté zavařujeme. 

Zavařování pečiva přímou metodou

Pečení a zavařování se dá totiž provádět prakticky zároveň. Využívá se přitom skutečnosti, že je pečivo po upečení prakticky sterilní. Zároveň je tedy sterilní i sklenice, ve které bylo pečeno. 

Sklenice se má nejprve vymazat tukem a vysypat moukou, strouhankou apod. Poté se do ní umístí vhodné množství těsta. 

Pečivo se peče ve sklenicích bez víček. Ještě horké sklenice se poté musí z trouby opatrně vyjmout a postavit na vhodnou podložku, která není moc studená (několikrát složenou utěrku, apod.).  

Až poté se sklenice zavíčkují. Firma WECK například používá systém se skleněnými víčky, která se kladou na gumová těsnění a do doby, než se ve sklenici vytvoří dostatečný podtlak, se přidržují kovovými sponami (ty jsou potřeba jen do doby, než klesne tlak a později se odstraní). Aby se guma od velice horké sklenice nepoškodila, musí se namočit. Nejlépe to funguje tak, že jak víčko tak gumu umístíte do misky s teplou vodou. Teoreticky by se dala  použít i studená voda - teplá voda ale gumu zvláční, takže se lépe přizpůsobí hrdlu sklenice i víčku. Také kovová víčka se zabudovaným gumovým těsněním (používaná v jiných zavařovacích systémech) se mají dávat do teplé vody - ze stejného důvodu. 

Zavíčkovaná sklenice se dá umístit do ještě teplé trouby a znovu sterilizovat - na víčku totiž mohly zůstat škodlivé bakterie. To většinou není problém, protože  trouba je od pečení chleba nebo housek v tomto okamžiku ještě dostatečně horká. Ke sterilizaci by i tentokrát mělo stačit 30 minut při 100 - 120 °C. Pro jistotu samozřejmě můžete použít i o něco vyšší teplotu. 

Alternativně se dá využít zavaření ve vodní lázni. Ta má logicky také teplotu 100 °C a samotné zavaření (tedy odstranění bakterií, které se do výrobku dostaly při zavíčkování) trvá 30 minut. 

Zavařené pečivo by mělo být jedlé ještě zhruba 6 - 12 měsíců, podle toho, jaký recept jste použili. 

Pokud se nepoužívá příliš vlhký nebo nestejnorodý materiál, je trvanlivost vyšší. Nejkratší trvanlivost budou mít koláče, obsahující smetanu, sýr, ovoce, apod. Různé přísady totiž mohou spolu vzájemně reagovat a postupně degradovat. 

Pokud se zavařené pečivo zkazí, je to zřetelně cítit. Otrava takovou potravinou není pravděpodobná, spotřebitel ji totiž automaticky vyhodnotí jako nejedlou. Mohou ale v konzervovaném pečivu číhat bakterie, produkující botulotoxin (viz minulé blogy)? Jistě mohou, pokud v receptu použijete zeleninu. Ta s sebou přináší nekontrolovatelné riziko, k zavařování se tedy nehodí například chléb s podílem fazolí nebo mrkve, stejně jako příslušné koláče, obsahující zeleninu nebo třeba cibuli a česnek. 

 

I když častěji zmiňuji firmu WECK, blog není reklamou na její výrobky. Zavařování pečiva samozřejmě funguje i se všemi ostatními zavařovacími systémy. 

Blog ani reklamou být nemůže. Firma WECK nedávno (po více než 120 letech existence, poté, co překonala různé krize i dvě světové války) vyhlásila insolvenci, stejně jako mnozí jiní výrobci zavařovacích sklenic. Je to škoda, protože se jedná o firmu, která v minulosti definovala domácí zavařování na německém trhu a dokonce vydala několik knih s recepty, které byly přizpůsobené vlastním firemním sklenicím. To, jak byla tato firma významná, dokazuje jedna z variant slova “zavařovat” - to se totiž do němčiny překládá mimo jiné jako einWECKen. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 9.11.2023 8:00 | karma článku: 21,97 | přečteno: 488x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,66 | Přečteno: 2526x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,99 | Přečteno: 393x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,18 | Přečteno: 695x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

Trump si před Bidenem udržuje náskok, ukazuje předvolební průzkum

28. dubna 2024  18:11

Bývalý republikánský prezident Spojených států Donald Trump, který se opět uchází o křeslo v Bílém...

Ruské vojsko dobylo další ves, hlásí Moskva. Padnout měla Novobachmutivka

28. dubna 2024  14:27,  aktualizováno  17:51

Sledujeme online Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo v...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.