Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chemie v kuchyni - marmelády bez cukru

Jak vyrobit marmeládu bez cukru nebo marmeládu s jeho náhražkou? Problémy, které s sebou přináší zavařování bez cukru. (délka blogu 4 min)

Staré zavařovací knihy doporučovaly při zavařování marmelády použít cukr v poměru 1:1 (hmotnostní poměr cukru s ovocem). Později, zhruba v 70. letech, začalo být módní zavařování s menším množstvím cukru. Už tehdy se ale ukázalo, že mají nízkokalorické marmelády také své mouchy. Cukr totiž v poměru 1:1 zajišťuje nejen chuť a konzistenci marmelády, ale také její trvanlivost. Průmysl tedy vyvinul pro potřeby domácího konzervování tzv. želírovací cukr a dal mu přívlastek 2:1. 

V tomto výrobku se nacházejí příměsi pektinu a konzervačních látek. Ne že by snad marmeláda s menším množstvím cukru měla tendenci se kazit - alespoň v uzavřené sklenici jí nic nehrozí. To se ale změní v okamžiku, kdy se marmeláda otevře. Možná si vzpomenete na staré recepty, kdy se marmeláda stáčela do skleniček, na jejichž hrdlo se dával pergamenový papír nebo později celofán. Jednalo se přitom jistě o výrobky, které obsahovaly dostatek cukru. To si dnes už prakticky neumíme představit. Otevřené skladování by dnešní výrobky nesnesly.

Aby neplesnivěly, musí se dnešní marmelády za horka zavíčkovat, takže se v nich vytváří podtlak, který přitiskne víčko pevně na sklenici a zabrání tím vniknutí škodlivých mikroorganismů. Na vině je převážně daleko menší množství cukru v marmeládě - ten totiž v dnešní syté době poněkud vyšel z módy. 

Někdo se snaží cukru v jídle zbavit z estetických důvodů (chce jíst méně kalorií a zhubnout nebo alespoň neztloustnout), jiný zase cukr nesnese ze zdravotních důvodů. Jiní se orientují podle módních trendů - výsledek je všeobecná snaha o vytvoření marmelády, která by cukr neobsahovala a byla by tak zdrojem daleko menšího množství kalorií. 

To ale není jednoduché. Cukr totiž hraje v marmeládě zásadní roli. 

Marmeláda pohledem chemika

Jeden aspekt spojuje všechny marmelády - je to potravina, od které se vyžaduje pevná konzistence, aby se dala například namazat na chleba. Tím se liší od ostatních výrobků zavařovaného ovoce - kompotů a šťáv. Ty se dnes běžně zavařují i bez cukru - potřebují ho nanejvýše k regulaci celkové chuti. 

Pevnou konzistenci dodává klasické marmeládě pektin. Je to právě on, kdo vyžaduje přítomnost cukru. Pektin se nachází v tvrdých částech zavařovaného ovoce, různé druhy ho obsahují různé množství. Klasicky se pektin dokonce může vyrábět ze zbytků jablek, které se nepoužívají k zavařování kompotů - ze slupek a jádřinců. 

Pektin se ale musí při vaření marmelády z tvrdých částí ovoce nějak vylákat. To se děje díky přítomnosti kyseliny (pokud je ovoce málo kyselé, musí se dokyselit) a pevné látky - cukru. 

Pokud se množství cukru sníží (nedosahuje poměru 1:1 hmotnosti ovoce), začíná být vyluhování pektinu problematické. Průmysl kdysi začal vyrábět specifický cukr pro zavařování, do kterého se přidává pektin zpracovaný tak, aby byl spokojený i s daleko menším množstvím cukru. 

Dnes existuje dokonce i pektin, který se dá přidat do marmelád s poměrem cukru 3:1 - tedy 330 g cukru na 1 kg ovoce. Ten obsahuje samozřejmě ještě víc konzervačních látek. Tím se ale prozatím schopnost chemické výroby vyčerpala. I takový pozměněný pektin totiž potřebuje ke svému fungování určité (a nemalé) množství cukru. 

Náhražky cukru

Pokud se chceme cukru v marmeládě zbavit úplně, musíme zaměnit nejen cukr a jeho sladivost, ale také pektin - a jeho schopnost vytvářet z tekuté hmoty pevnou látku, která se dá namazat na chleba. 

Nabízejí se různá řešení: na trhu je například želírovací prostředek agar agar (přírodní čistě rostlinný polysacharid vyskytující se v červených mořských řasách) nebo třeba karubin, který se označuje jako E410. Karubin je mimochodem vláknina rozpustná v teplé vodě a vyskytuje se v semenech rostliny nazývané rohovník obecný (svatojánský chléb, karob, druh Ceratonia siliqua), která se pěstuje v oblasti Středozemního moře. Obě tyto látky při ochlazení tuhnou a vytvářejí pevnou hmotu. 

Marmeládový problém by tímto mohl být vyřešen… kdyby nebylo malé vady na kráse. Náhražky pektinu s sebou do marmelády přinášejí novou chuť a trochu jinou konzistenci. To může někomu vadit. Dalším řešením může být použití umělých sladidel jako xylitol nebo erythritol. 

Xylitol

V potravinářském průmyslu je xylitol registrován jako E967. Používá se jako sladidlo, zvlhčovadlo, stabilizátor a emulgátor. Někdy se mu také říká dřevný cukr nebo březový cukr. Kalorickou hodnotou se blíží cukru (2,43 kcal/g u xylitolu a 3,8 kcal/g u cukru), svou sladkostí se podobá běžnému stolnímu cukru. V potravinářství se často používá jako jeho náhražka cukru. Znáte ho určitě ze žvýkaček a cukrářských výrobků pro diabetiky.

Erythritol

… je sloučenina sladké chuti, která patří (stejně jako její kolega xylitol) mezi cukerné alkoholy. V potravinářství ho naleznete také pod názvem E968. Erythritol odpovídá 60–70 % sladivosti sacharózy (stolní cukr), přesto téměř nemá kalorickou hodnotu. I on bývá používán jako náhrada cukru pro diabetiky.

Xylitol a erythritol v marmeládě

Xylitol a erythritol mohou (podobně jako cukr) reagovat jako pevná látka, která dovoluje použití pektinu coby zahušťovadla. Zato připravují při zavařování jiné překvapení. Obě látky mají totiž rozdílnou schopnost vázat vodu. 

S cukrem se dá pracovat v různých poměrech - od 1:1 do 1:3. Váže totiž vodu velice dobře. 

Ani jedna z obou náhražek s ním v tomto případě nemůže konkurovat. Xylitol se dá používat jen v poměru minimálně 1:2 (dva díly ovoce a jeden díl xylitolu) a erythritol dokonce jen v poměru 1:3. Jinak bude marmeláda křupat, budou se v ní totiž tvořit krystalky sladidla. 

Obě látky mají samozřejmě při srovnání s cukrem také poněkud odlišnou chuť. Zatímco cukr se popisuje jako “hřejivé” sladidlo, jsou oba cukrové alkoholy spíš v kategorii “chladivých” vjemů.

Pro vaření marmelády z hodně kyselého ovoce se více hodí xylitol, který má nejen vyšší sladivost, ale dá se také použít ve větším množství. Erythritolová marmeláda bude chutnat spíše jen při použití hodně sladkého ovoce.  

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 13.11.2023 8:00 | karma článku: 21,49 | přečteno: 396x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,39 | Přečteno: 116x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 221x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,48 | Přečteno: 236x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,40 | Přečteno: 405x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Partneři z Francie vsadili každý sám podobná čísla, miliony vyhráli oba

17. května 2024  8:25

Jako o mimořádně vzácném případu hovoří experti o výhře ve francouzské loterii, ve které uspěli muž...

Vypadá to jako plakát k hororu. Brity vyděsil rudý portrét Karla III.

17. května 2024  8:16

Značnou pozornost vzbudil portrét, který si nechal vyrobit britský panovník Karel III. Dílo malíře...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  8:13

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Americkým Houstonem se prohnala mohutná bouře, vyžádala si čtyři oběti

17. května 2024  8:09

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,39
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.