Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K čemu se hodí … indium?

Měkký kov nám enormně zpříjemňuje život. S velkou pravděpodobností vám právě teď umožňuje čtení mého blogu. Přitom je indium velice vzácné a hrozí dokonce, že se brzo vyčerpají jeho veškeré světové zásoby. (délka blogu 8 min.)

Indium je těžký, lesklý a hlavně měkký kov. Je dokonce měkčí než olovo. Podobá se tak trochu plastelíně, protože se dá zpracovávat dokonce i pouhou rukou. Můžete ho hníst, roztlačit ho na tenkou placku nebo krájet nožem.

Má ještě jednu zajímavou vlastnost – jako kov má extrémně nízký bod tání, rozhodně daleko nižší než olovo nebo cín, jeho chemičtí příbuzní. Indium taje při pouhých 157 °C. Bod varu už odpovídá naším představám o „opravdovém“ kovu a činí 2000 °C.

Indium je dnes považováno za kov, který při nynějším tempu spotřeby vypotřebujeme ze všech nejdříve. Využíváme ho totiž v oněch skvělých komunikačních vynálezech, které nám zpříjemňují život a bez kterých si všední den snad už ani nedokážeme představit.

Jak a kde se rodí indium?

Indium vzniká (podobně jako ostatní těžké prvky) při výbuchu supernov nebo ve hvězdách, kterým říkáme rudí obři.

Pomocí r-procesů (název pochází od slova „rapid“) nebo s-procesů (název je odvozen od slově „slow“) se tak tvoří dva hlavní izotopy, In-113 a In-115. Oba mají v jádře 49 protonů, liší se jen počtem neutronů. Izotop In-115 je radioaktivní. Má ale tak dlouhý poločas rozpadu (440 biliónu roků), že se dá jeho aktivita zanedbat. Každou vteřinu v kilogramu india probíhá zhruba 250 beta-rozpadů, při kterých se uvolňují elektrony

Přírodní poměr obou vzniklých izotopů je 95,71 : 4,29 ve prospěch In-115. To je netypické, protože se tak indium skládá z většího množství radioaktivního izotopu, než jeho neradioaktivní formy. U atomových jader, která mají méně než 82 protonů, se s tímto jevem setkáme jen u india a u rhenia.

Pomalý proces se charakterizuje záchytem neutronu jádrem kadmia.

112Cd + n › 113In + ß- + 6,89 MeV nebo 114Cd + n › 115In + ß- + 7,59 MeV

Na rychlém procesu se podílí větší množství neutronů, které se zachytí v rychlém sledu v jádře železa, které je posledním stupněm jaderné syntézy v centru velice těžkých hvězd.

56Fe + 59n › 115In + 23ß- + 505 MeV nebo 56Fe + 57n › 113In + 23ß- + 489 MeV

Výskyt india na Zemi a ve vesmíru

Ve vesmíru je india jen velice málo. Průměrně se v něm nachází 300 nanogramů india v jednom kilogramu hmoty. V materiálu naší mateřské planety ho je poněkud více, 3 mikrogramy na kilogram. Samotná zemská kůra obsahuje až 250 mikrogramů na kilogram.

Indium tvoří minerál indit (sulfid s chemickým vzorcem FeIn2S4) a roquésit (CuInS2). Převážná většina india se na Zemi nachází jako příměs v cínových a olovnatých rudách, ve kterých se vyskytuje v podobě sulfidů.

Objev a jméno kovu

Indium objevili Ferdinand Reich a Theodor Hieronymus Richter v roce 1863 v německém Freibergu. Indium nedostalo svůj název podle státu Indie, jak by se mohlo zdát, ale podle pozorované spektrální linie v modré části viditelného spektra (tzv. indigově modré spektrální linii).

Odkud pochází naše indium?

Největším producentem a zároveň i největším spotřebitelem india je Čína. Vyrábí se v ní více než polovina dnešní produkce. Zbytek připadá na Japonsko, Kanadu, Jižní Koreu, Belgii, Rusko a Peru.

Jelikož se indium nachází ve formě minerálů jen zřídka, je většina tohoto zajímavého kovu získávána jako vedlejší produkt při výrobě zinku a olova.

Vzácnost přírodních nalezišť způsobila, že se indium vyplatí získávat recyklací z použité elektroniky. Od roku 2008 je dokonce množství takto vyrobeného india větší, než množství, které se těží v přírodě.

K čemu je dobré indium?

Indium samo o sobě by bylo všestranným kovem, které by mohlo najít různá využití – nebýt jeho vzácnosti. Dnes se používá v podstatě jen tam, kde se díky svým speciálním vlastnostem nedaří jeho záměna za jiné kovy.

Jeho velice nízký bod tání ho předurčuje k tomu, aby se stalo součástí letovacích slitin. Nízkou teplotu tání využívají také detektory požárů.

Výborná kujnost a kluzkost india se dá použít u různých olověných nebo ocelových součástek. Jako ochrana povrchu proti otěru. Tenká ochranná vrstva india se na ně nanáší galvanickou cestou.

Indium v teploměrech

Indiová slitina se používá jako plnivo vysokoteplotních teploměrů. Také v běžných teploměrech, se kterými si měříte teplotu, může nahrazovat toxickou a zdraví nebezpečnou rtuť slitina india s cínem a galiem, která je známá pod komerčním jménem galinstan. Taje při ­19,5°C.

Indium ve vaší elektronice

Největší a nejdůležitější roli dnes indium hraje v elektrotechnice. Jsou to například infračervené senzory, nebo solární kolektory, které se bez neobejdou sloučenin india.

Velkou roli hraje v elektrotechnice smíšený oxid cínu a india, (anglicky indium tin oxide, ITO). Vyznačuje se tím, že je průhledný a dobře vede elektrický proud.

Dají se z něho tvořit průhledné spoje v solárních bateriích nebo se dá použít v displejích z tekutých krystalů a CCD senzorech fotokamer. Nově se tento oxid využívá v displejích s technologií organických elektroluminiscenčních diod (OLED) například v mobilních telefonech a v dotykových obrazovkách.

Smíšený oxid cínu a india má ale také jinou zajímavou vlastnost. Je nejen průhledný ve viditelné části spektra, zároveň také odráží tepelné paprsky. Může se tedy použít jako ochranná vrstva ve sklech, chránících proti tepelnému záření.

Atomární indium (tedy indium v čisté, kovové formě) se používá k dotování jiných dvou prvků, křemíku a germania. Umožňuje tak například výrobu diod do usměrňovačů. Protože elektronické obvody různých přístrojů potřebují ke své činnosti stejnosměrný proud a k distribuci elektrické energie se využívá proud střídavý, bývají tzv. usměrňovače součástí většiny elektrických přístrojů a zařízení spotřební elektroniky, napájených z elektrické sítě. Indium naleznete také v různých polovodičích, které se používají při výrobě tranzistorů, fotovoltaických článků, diod, aj.

Světlo a video

Jako by nebylo pole využití india už dost široké, stalo se v posledních letech navíc ještě prvkem, který nám dovoluje svítit s vynaložením jen zlomku energie, která byla k tomuto úkonu potřeba v minulých desetiletích.

 

K výrobě některých LED (světlo emitujících diod) se totiž využívá sloučenina s chemickým vzorcem InGaN (smíšený indiumgaliumnitrit). Takové diody vyzařují světlo, jehož barva a vlnová délka závisí na přesném chemickém složení diody. Může být od ultrafialového až po zelené.

Takové diody se používají nejen ke svícení, využívají se také ke čtení nebo psaní informace v blueray discích.  

Pokud bychom měli vybrat z chemických prvků ten, který nám nejvíce zpříjemňuje komunikaci a volný čas, bylo by to nejspíš právě indium. Zároveň se indium stává vysoce nedostatkovým zbožím. Jeho přírodní zdroje se rychle vyčerpávají. O to důležitější je recyklace starších a už nepoužívaných obrazovek nebo mobilních telefonů. Přesto nebude jednoho, nejspíš příliš blízkého, dne nabídka stačit poptávce. Recyklovat se totiž dají jen ty přístroje, které byly vyrobeny. Ani tyto zdroje india nejsou nevyčerpatelné.

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 22.5.2017 8:00 | karma článku: 32,53 | přečteno: 3175x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 22,10 | Přečteno: 531x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 11,62 | Přečteno: 234x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,34 | Přečteno: 374x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (6) - průmyslová zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

8.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,49 | Přečteno: 309x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (5) - přírodní zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

4.4.2024 v 8:00 | Karma: 13,46 | Přečteno: 261x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (4) - průmyslová červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

1.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 282x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma: 16,15 | Přečteno: 304x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 308x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,41 | Přečteno: 410x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma: 22,87 | Přečteno: 516x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma: 25,69 | Přečteno: 569x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,28 | Přečteno: 349x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce

Poslední díl malého seriálu o budoucnosti života na Zemi. Může naši planetu zachránit vliv Měsíce? Shrnutí a statistika počítačových simulací. (délka blogu 3 min.)

6.3.2024 v 8:00 | Karma: 21,74 | Přečteno: 406x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (3) Záchrana díky cizí hvězdě?

Planeta Země se nyní nachází v obyvatelné zóně Slunce. Taková zóna existuje kolem každé hvězdy. Planeta se v ní ale nemusí udržet věčně. (délka blogu 5 min.)

4.3.2024 v 8:00 | Karma: 18,69 | Přečteno: 353x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma: 20,23 | Přečteno: 439x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 520x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma: 18,76 | Přečteno: 304x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma: 22,59 | Přečteno: 433x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Vulkány na Jupiterovu měsíci Io

NASA zveřejnila nové snímky nejbližšího Jupiterova měsíce - Io. Zachytila je vesmírná sonda Juno, která se už nejspíš blíží ke konci své aktivní činnosti. (délka blogu 3 min.)

15.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,81 | Přečteno: 363x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Satelit CUTE a jeho průzkum „horkých Jupiterů“

Maličký satelit s velikostí krabice od bot (třídy cube 6U, tedy 6x10x10x10 cm) se věnuje zajímavému průzkumu. Doplňuje naše znalosti o zvláštním typu exoplanet, který se nevyskytuje ve Sluneční soustavě. (délka blogu 3 min

12.2.2024 v 8:00 | Karma: 15,04 | Přečteno: 264x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 968
  • Celková karma 19,29
  • Průměrná čtenost 1331x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.