Existují planety (a život na nich) i v centrech galaxií?

29. 05. 2017 8:00:47
Téměř všechny planety, které byly dodnes objeveny, se nacházejí ve spirálních ramenech naší Galaxie. Nyní vědci představili novou planetu, která vznikla v její centrální části. (délka blogu 5 min.)

To, co by bylo dřív zprávou roku, se dnes stalo běžným jevem: vědci už zase objevili v některém z jiných hvězdných systémů další planetu. Publikace, která vyšla před pár týdny, přesto odborníky nadchla. Co je na nové, Zemi podobné kamenné planetě, tak jedinečné?

OGLE­2016­BLG­1195Lb

Zprvu laika jistě zaujme její komplikované jméno. Skládá se ze zkratky názvu projektu, roku objevu, jména hvězdy, kolem které planeta obíhá a malého písmene „b“, které označuje první planetu v tomto systému, kterou jsme zaregistrovali. Pokud by se v dané soustavě vyskytovalo planet víc, dostanou přidělena ostatní písmenka abecedy v tom pořadí, v jakém byly objeveny.

OGLE je zkratka, která označuje projekt „Optical Gravitational Lensing Experiment”. Jak už napovídá jeho název, využívá ke hledání cizích planet efekt gravitační čočky.

Gravitační čočka

Hodně hmotné objekty, jakými jsou i hvězdy, zakřivují ve své blízkosti prostor. Předpověděl to už Albert Einstein v roce 1913. Jev se podařilo prokázat při zatmění Slunce v roce 1919.

Světlo, které prolétá v těsné blízkosti hvězdy, se působením tohoto zakřivení nepatrně odklání od svého původního směru. Signál, přicházející od vzdálené hvězdy se tak v určitém momentu zesiluje, podobně, jako by byl koncentrován do jednoho místa optickou čočkou. Odtud pochází i název „čočka“.

Vzdálenější hvězda, jejíž světlo se zesiluje, se pak po dobu působení gravitační čočky mění v dalekohledu z bodového zdroje na zdroj, který vypadá jako kroužek. Komplikovanější objekty (například galaxie) mohou působit dojmem kříže nebo nepravidelných složitých obrazců.

Pokud kolem vzdálenější hvězdy obíhají planety, je přírůstek jasnosti odlišný a dají se z něj odvodit dokonce i vlastnosti vzdálené planety. Planeta může například způsobit dodatečný záblesk nebo zvýšení jasu, které trvalo v případě výše zmíněné planety několik hodin.

K čemu je vlastně dobré objevování planet pomocí mikro gravitačních čoček?

Pomocí tzv. mikro gravitační čočky bylo dodnes odhaleno jen několik desítek planet. V porovnání s ostatními metodami, především s výsledky vesmírného teleskopu Kepler, který objevil už několik tisícovek planet, se může zdát toto množství zanedbatelné. Všechny tyto planety, objevené pomocí mikro gravitačních čoček, ale vědce nadchly. Jedná se totiž o jinou kategorii planet.

Moderní vesmírný teleskop Kepler objevuje poměrně nedaleké planety. Zkoumá jasnost jednotlivých hvězd a všímá si změn a kolísání jejich světelného signálu. Z něj se pak dá vyčíst existence planet, které kolem hvězdy krouží a částečně ji při svém oběhu kolem ní zakrývají. Je tedy logické, že může prozkoumávat jen hvězdy s dostatečně vysokou jasností – a tím i hvězdy, které jsou poměrně blízko našeho Slunce. Jedná se zpravidla o hvězdy, které se nacházejí v našem spirálním ramenu Galaxie, vzdálené jen několik set světelných roků.

Projekt OGLE toto omezení nemá. Výše zmíněná planeta, jejíž existence byla zveřejněna před několika týdny, je například vzdálená kolem 13 000 světelných roků. Nepatří do žádného ze spirálních ramen naší galaxie – naopak, nachází se v místě, které tvoří galaktickou výduť blízko jejího centra.

Existují v centru naší Galaxie planety?

Na horním obrázku je vidět 360° panorama Mléčné dráhy, tak jak ji můžeme vidět na nebi severní a jižní polokoule. Z naší pozice na Zemi vidíme naši mateřskou galaxii zevnitř, nacházíme se v jednom z jejích spirálních ramen. Dobře rozeznáme světlejší středovou část, která je silnější a jasnější než oblasti ramen. Hvězdy v ní jsou navzájem bližší než jejich kolegyně na periferii Galaxie.

Nově objevená planeta OGLE­2016­BLG­1195Lb se nachází právě v této části galaxie, které říkáme galaktická výduť. Dá se očekávat, že relativně blízké hvězdy se navzájem gravitačně ovlivňují a především ruší svým vlivem vývoj planetárních disků svých sousedek. Kolem hvězd, které se nacházejí blízko galaktického jádra, tedy nejspíš nebude obíhat tolik planet, jako kolem jejich kolegyň v galaktických ramenech.

Vlastnosti OGLE­2016­BLG­1195Lb

Nově objevená planeta je zhruba tak velká jako Země. Je zatím nejmenší a nejlehčí planetou, kterou se podařilo objevit pomocí mikro gravitační čočky. Obíhá svou hvězdu dokonce ve stejné vzdálenosti, v jaké Země obíhá kolem Slunce. Tím ale veškerá podoba s naší vlastní planetou končí.

Mateřská hvězda OGLE­2016­BLG­1195Lb totiž vůbec není podobná Slunci.

Vědci si dokonce nejsou ani jistí, jestli je to „skutečná“ hvězda, ve které se zažehla termonukleární reakce, nebo jde o objekt, který zůstal na polovině cesty mezi obří planetou a hvězdou. Podle výpočtů by měla mít 0,08 hmotnosti Slunce nebo 81násobek hmoty Jupitera. To by znamenalo, že se nachází přesně na hranici mezi hvězdou a tzv. hnědým trpaslíkem, objektem, který nemá dostatek hmoty na to, aby se v něm zažehlo spalování vodíku na helium. Omezenou dobu v něm ovšem může probíhat přeměna deuteria (těžkého vodíku) na helium.

V obou případech to pro planetu na oběžné dráze srovnatelné s oběžnou dráhou Země znamená, že od své hvězdy nedostává téměř žádnou energii. Je na ní s největší pravděpodobností dokonce větší zima než na Plutu v naší vlastní Sluneční soustavě.

Opravdovou vzácnost dělá z nově objevené planety tedy její poloha – obíhá kolem hvězdy, která patří k centrální části naší galaxie, kde jsou hvězdy tak blízko sebe, že se navzájem gravitačně ruší. Pro planety, které potřebují stabilní gravitační podmínky, je to velice nepříznivá situace. Přesto se v disku hvězd naší Galaxie minimálně tato jediná planeta vytvořila. Co víc, jedná se o kamennou planetu s pevným povrchem, která by (v příznivějších podmínkách) mohla hostit život.

Představte si planetu, jejíž nebe je doslova poseté hvězdami. V noci není tma, obrovské množství hvězd osvětluje noční část planety téměř stejně jasně, jako tamní Slunce. Jak by asi vypadal život na takové vzdálené planetě?

Zdroje:https://arxiv.org/pdf/1703.08548.pdf, astronomie.de, spektrum.de, NASA,https://www.nature.com/nature/journal/v439/n7075/pdf/nature04441.pdf

Autor: Dana Tenzler | pondělí 29.5.2017 8:00 | karma článku: 24.48 | přečteno: 858x

Další články blogera

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 313 | Diskuse

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 428 | Diskuse

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 266 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce

Poslední díl malého seriálu o budoucnosti života na Zemi. Může naši planetu zachránit vliv Měsíce? Shrnutí a statistika počítačových simulací. (délka blogu 3 min.)

6.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 20.92 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 313 | Diskuse

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 428 | Diskuse

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 266 | Diskuse

Martin Tuma

Matematický mozkolam s váhami

Nepravidelný občasník zaměření na občerstvení mozkových závitů v matematice. Neváhejte to zkusit, třeba v sobě objevíte netušený talent.

8.3.2024 v 12:55 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

Rudolf Pekař

Praotec Ukrajinec? No a co?

Naděje a očekávání vyplývající z vědeckých objevů jsou něčím, co nás jako lidstvo posouvá vpřed. Nedávno objevené nejstarší pravěké lidské osídlení na území Evropy v západní Ukrajině je přesně takovým objevem.

7.3.2024 v 11:45 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 959 Celková karma 20.27 Průměrná čtenost 1290

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...