Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

.. pardon, patřilo pod P. Palečka :-)

0 0
možnosti

R^ To musí vozit stěhovák! :-)

0 0
možnosti

Děkuju za návštěvu, Jirko, mějte se moc hezky. R^:-)

1 0
možnosti

R^ Velmi zajímavé. Dodnes jsem pouze věděl o Langrangeových bodech a teď už to bude i o trojanech v jiné souvislosti, než jen s metaforou v názvu jistých počítačových programů. :-) R^

0 0
možnosti

R^ Trojani a Řekové - jestli se nepletu, tak se teď vyvíjí jeden projekt - NASA chce v budoucnosti poslat satelit k příslušným tělesům Jupiteru. R^

Za náš měsíc může také Trojan - planetka Theia. Vyrostla v blízkosti Země v L4 nebo L5, stala se moc těžkou na to, aby byl tenhle systém ještě rovnovážný, nakonec se se Zemí srazila, aby ze zbytků exploze vyrostl Měsíc.

Ono to vůbec muselo dřív být v našem okolí dost divoké. Mezi Sluncem a Merkurem chytí několik planet a Merkur sám je okousaný a má v podstatě už jen jádro a malou slupku. R^

Mějte moc krásný den, Waldo! A děkuju za návštěvu a zájem o věc. R^:-)

0 0
možnosti

J19a40n 19P83a55l72l13a91s

16. 1. 2017 18:52

Dobrý večer, opět velký dík.

Jedné věci nerozumím: Když přiletí šutr zvenku, letí vstříc sílící gravitaci Slunce a příslušné planety. Co ho donutí se „zastavit“ a přejít na orbitu? A kam se poděje jeho kinetická energie? Nebo to platí jen pro objekty přilétající z určitého směru?

0 0
možnosti

Pokud se nebudeme zaobírat tím, kdy se mění kinetická na potenciální v gravitačním poli a neodběhneme od Newtona, pak lapidárně, onen šutr se nezastaví, ale naopak zrychlí v periheliu a zpomalí v afeliu - zákon zachování hybnosti (Keplerovy zákony), čili nic se neztratí. Není-li rychlost šutru dostatečná, v periheliu po několika obězích spadne do Slunce, nebo je dostatečná a bude její nedobrovolnou oběžnicí po protáhlé elipse proměnlivé rychlosti z Keplerových zákonů. Může nastat případ, hlavně u velkých planet, že darem na úkor své rotace šutru udělí zrychlení, který se ziskem rychlosti odlétá (je to trochu více složitější v rámci vztažných soustav ve smyslu, kdo koho táhne atd., ale takto to naprosto postačí). Jakýkoliv šutr z jakéhokoliv směru se stává nedobrovolnou oběžnicí po protáhlé oběžné dráze a je to častější jev, než kruhová oběžná dráha, která je důsledkem šťastné náhody, ale více častěji je to vlivem ostatních těles a dlouhé doby... Stávají se případy přímého zásahu Slunce bez ohledu na rychlost, ale to musí být opravdu přesně "mířena rána" :-)

1 0
možnosti
Foto

R^Zajimave, Danko. Nemohu si pomoct, ale napada me termin "smetiste planetarniho systemu.":-) Diky za clanek, preji hezky vecer:-)

0 0
možnosti

R^ Ono to tak asi skutečně vypadá. V podstatě se tam konzervuje hmota, ze které vznikal Sluneční systém a kterou nezvládla uklidit a zužitkovat gravitace. :-) Mějte moc hezký den, Honzo. R^

1 0
možnosti
Foto

R^Aspoň něco tam platí!:-)

0 0
možnosti

R^ Na gravitaci je spolehnutí. :-) Mějte krásný den, Kláro a děkuju za návštěvu. R^:-)

0 0
možnosti

Ten přechod Merkura přes sluneční disk je skutečně směšná záležitost. Tomu říkám "sluneční clona" ! ;-D

1 0
možnosti

R^ Úžasné, jak citlivé jsou dnes přístroje. Vidět, jak přechází planeta přes cizí hvězdu. R^ Mějte krásný den, Milane. R^:-)

1 0
možnosti

Děkuju, i vám krásný den, Jiří. R^:-)

0 0
možnosti
Foto

Dano, mě se pokouší neustále navštěvovat do PC TROJANÉ. Hezký den, vám tam v tom nepokojném BERLÍNKU! R^ Tohle je pro Tebe, ne TROJANY!

1 0
možnosti

Děkuju, krásný den přeju do Norimberku. R^:-)

0 0
možnosti
  • Počet článků 969
  • Celková karma 19,02
  • Průměrná čtenost 1329x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.