Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kam vyrazit na sběr meteoritů? Dobrodružství v poušti

Naprostá většina meteoritů na naší planetě se nachází – v něčí poštovní schránce. Jsou totiž předmětem čilých obchodů. Chcete se vydat na skutečnou expedici za meteority? Pak máte nejspíš největší šanci v některé z pouští.

Převážná většina meteoritů, které jsou dnes nalezeny na Zemi, se nachází čistě zabalená a opatřená obálkou se známkou v některé z poštovních schránek. To, že se meteorit dostaví do schránky nezabalený a neofrankovaný, je spíše nepravděpodobné – i když už se stalo, že meteority, padající z nebe, trefily přímo lidská obydlí.

Ve skutečnosti spadne většina meteoroidů (z čistě statistických důvodů) do oceánu. Jen menší část dopadne na zemský povrch. V sedmdesátých letech se podařilo lokalizovat větší naleziště meteoritů v Antarktidě (viz minulý blog).

Právě díky těmto nálezům začalo být zřejmé, že se nálezy meteoritů nemusí omezovat na náhodu a nemusí se týkat jen objektů, které jsme aktuálně pozorovali při pádu atmosférou.

Ukázalo se, že klimaticky příznivé podmínky dovolí uchovat větší množství starších objektů, které leží na zemském povrchu možná už tisíce nebo desetitisíce let. Pozornost vědců se po tomto zjištění logicky obrátila hlavně k suchým a neobydleným oblastem, k pouštím. Ty zvyšují pravděpodobnost, že je nalezený meteorit v původním stavu, není zvětralý nebo pozměněný lidskou činností.

Ve které poušti na vás čeká nejvíce meteoritů?

Jaké podmínky musí splňovat pouštní krajina, ve které chceme najít meteorit? V některých nadějně vypadajících místech se meteority dají nalézt jen sporadicky, zatímco jinde je jejich zdánlivá koncentrace relativně vysoká.

Hojně se vyskytují zpravidla v krajině, která je už desítky tisíc let podrobena tzv. „deflaci“. Nesmí se v ní tvořit sedimenty. Na škodu naopak není, když jsou v takové oblasti nově vznikající povrchové vrstvy neustále odnášeny větrem. Udržuje se tak stálá úroveň povrchu. Tam, kde se tvoří sedimenty, se totiž meteority nezadržitelně ocitají ve stále větších hloubkách. Nedaří se je pak zachytit detektory.

Krajina má v nadějných oblastech tvrdý povrch, často se jedná například o vápencová ložiska. Vápenec totiž zajišťuje ještě jednu přednost, má světlou barvu.  Tvoří tak přirozený kontrast mezi podložím a meteority, které na něj spadly. Ty jsou většinou ožehlé a mají tmavý, spečený povrch.

Příhodné místo má také vhodné podmínky na to, aby meteority příliš nezvětraly.  Není v něm moc vlhkosti.  Železné meteority by donutila zrezivět. V případě, že by  se dostala do puklin kamenného meteoritu, může ho při zamrznutí dokonce roztrhat na menší kusy.

Na rozdíl od antarktických meteoritů, které mají díky pohybu ledovců tendenci koncentrovat se na jednom konkrétním místě, jsou pouštní meteority rozptýleny ve větších vzdálenostech tak, jak spadly z nebe.

Konkrétní naleziště – Nullarbor poušť v Austrálii

Jedním z míst, kde se nachází největší naleziště, je Nullarbor poušť v jižní Austrálii. Je téměř bez porostu (nulla arbor – beze stromů). Zajímavé je pojmenování meteoritů, které se zde podařilo najít. Většinou totiž dostávají meteority jména podle měst, která leží v jejich blízkosti. V případě Nullarbor pouště ale tato možnost chybí. Krajina je tu tak jednotvárná,  že byly meteority pojmenovávány podle skalních útvarů nebo dokonce skupin stromů. Názvy samy pak pocházely z řeči australských domorodců. Teprve roku 1989 existuje umělé rozdělení pouště na 47 oblastí, které dostaly svá specifická jména. Těmi se pak označují i (zde nalezené) meteority.

Afrika, Sahara

Systematickému ohledání oblasti Sahary vděčíme za víceméně náhodný nález 65 fragmentů meteoritů v roce 1986. Našli je seismologové, kteří původně pracovali pro naftařskou společnost v oblasti Daraj v Libyi. Následovala řada vědeckých i soukromých expedic, které prohledali jak Saharu tak například pouště v Ománu. Počet nalezených meteoritů rychle vystoupal na několik tisíc. Do tohoto úctyhodného čísla přitom nejsou započítány nesčetné meteority, které našli domorodci a které se prodávají na bazarech bez jakékoliv registrace.

Nálezy meteoritů přinesly věhlas oblastem Hammadah al-Hamra v Libyi, Dar al-Gani,  oblasti Acfer, Hammadah du Draa a Tanezrouft-poušti, stejně jako Grein a Ténéré v Republice Niger. V Ománu se naleziště jmenují Dhofar, Jiddat Al Harasis a Say Al Uhaymir.

Největší množství meteoritů bylo nalezeno kolem roku 2002, v následujících letech jejich množství pokleslo. Může to znamenat, že jsou naleziště víceméně vyčerpaná.

Zajímavým detailem je fakt, že na Sahaře nacházíme minimum železných meteoritů. Mezi nalezenými exempláři jsou zastoupeny řádově jen procenty nebo dokonce zlomky procent, zatímco v ostatních oblastech tvoří většinu objevených meteoritů. Zdá se, že nejsme první, kdo se o železné meteority na Sahaře zajímá. Sbírány a zužitkovávány byly nejspíše už v dávných dobách. Mezi novými nálezy je proto už nenajdeme.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 7.7.2016 8:00 | karma článku: 19,50 | přečteno: 538x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,06 | Přečteno: 143x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.