Čtvrtek 20. února 2020, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. února 2020 Oldřich

Kruhy v obilí - vtipálci versus ezoterika

18. 07. 2016 8:00:00
Pro někoho jsou božím úkazem, pro jiné zase přistávací dráhou UFO. Celá generace ezoteriků byla fascinována kruhy v obilí. Změnilo se něco po odhalení jejich původu? Vůbec ne, kdo se vznáší nad mraky, nepotřebuje žádnou realitu...

... a tak se i nadále objevují zprávy o tom, jak se tu a tam objevily v poli záhadné obrazce, vyzařující energii. Mají být dokonce i radioaktivní.

Moderní kruhy v obilí se objevují od počátku osmdesátých let. Jak se ukázalo o desetiletí později, jsou dílem vtipálků.

Pojem „kruhy v obilí“ jsou ve skutečnosti trochu zavádějícím pojmem. Měli bychom rozlišovat mezi skutečným, historickým jevem, způsobeným meteorologickými úkazy a mezi mystifikací, kterou odstartovali v roce 1981 angličtí umělci Dave Chorley a Doug Bower.

Větrné víry

Přírodně vzniklé „kruhy v obilí“ jsou známy už několik set let. Zasluhují se o ně větrné víry, někdy doprovázené světélkováním ve vzduchu vířících a elektricky nabitých částic. Pro venkovany ve středověku musely podobné úkazy vypadat děsivě. Není divu, že je považovali za nadpřirozený jev. Poplatně své době tehdy nebyly kruhy v obilí dílem UFO. Byly považovány za ďáblovo dílo.

Historické kruhy v obilí

Nejstarší zmínka o uměle vytvořených kruzích v obilí pochází z Francie. Ve starých pramenech z roku 1590 je popisován proces proti skupině žen a mužů, kteří měli tancem na poli vyzývat ďábla. Zbyl prý po nich kruh pošlapaného obilí, který byl posléze zkontrolován soudcem jako doličný předmět.

Další známou písemností je The Natural History of StaffordShire. Popisuje v roce 1686 zvláštní kruhy v trávě. Vysvětleny byly jako následky tance víly.

Moderní kruhy v obilí

Také dnešní figury, vyskytující se tu a tam v obilných polích, jsou dílem člověka.

Na vzniku prvních desítek a set kruhů v obilí se podíleli dva angličtí vtipálci a umělci Doug Bower a Dave Chorley – a také hospoda Percy Hobbs a alkohol, který v ní jednoho pátečního večera v roce 1978 tekl proudem.

Oba přátelé se onoho večera zpočátku bavili o umění, než se jejich rozhovor stočil na UFO a nadpřirozené fenomény. Doug, který žil několik let v Austrálii, vyprávěl o „tully-hnízdech“, polehlé trávě ve tvaru větších kruhů. Vznik tully-hnízd byl dokonce přímo pozorován. Byl doprovázen světelnými efekty, podobnými jevy, které děsily už středověké sedláky v Evropě. Dnes jsme samozřejmě vzdělanější a poučenější. Většina z nás už na ďábla a jeho tanec v obilí nevěří. Jeho roli převzalo, jak jinak ... UFO.

O tři roky později, v roce 1981 vypukl v jižní Anglii skandál. Na polích se začaly objevovat záhadné útvary, které dostaly pojmenování „kruhy v obilí“, stejně jako jevy, pozorované v minulých stoletích. Tentokrát se ale začaly množit a dostávaly stále komplikovanější tvary.

Zpráva o novém fenoménu brzo překročila hranice Anglie. Na místo se začaly sjíždět tisíce turistů. Sedlákům, kteří přišli o úrodu, nezbylo nic jiného, než se se vzniklou situací vyrovnat po svém – začali na místech, kde se objevily záhadné obrazce, vybírat vstupné.

Jev samozřejmě přitáhl pozornost samozvaných „odborníků“ a „expertů“. Vznikl nespočet teorií, které definují obrazce v obilí nejčastěji jako dílo mimozemšťanů. Navzdory pozdějším odhalením a přiznáním samotných tvůrců „kruhů v obilí“ se víra v nadpřirozené bytosti, přilétajících z hlubin vesmíru, aby nám pošlapaly úrodu, mezi ezoteriky drží dodnes. Zdá se, že ten, kdo se pohybuje v duchovních sférách, nepotřebuje vztah k pozemské realitě.

První ostuda

Po letech nekonečných a stále divočejších spekulací se fenoménu „kruhů v obilí“ začali věnovat dokonce i angličtí úředníci. Za podpory ministerstva obrany a vojenských hlídek byla utvořena operační skupina pod vedením Colina Andrewse, který se rozhodl, že „záhadu“ vysvětlí. Akce byla financována japonskou televizí a BBC. Tvůrci chtěli filmovat samotný vznik kruhů v obilí. Na pomoc si vzali infračervené kamery, spolu s detektory světla a zvuku. V červenci 1990 se usadili na pahorku nedaleko Westbury, v hrabství Wiltshire. Odtud chtěli sledovat dění na okolních polích.

Hned během druhé noci měli úspěch. Přístroje zaregistrovaly aktivity na jednom z přilehlých polí.

Andrewsova zpráva byla pro vtipálky, ničící úrodu obilí obrovskou ostudou. Následujícího dne byly na poli totiž nalezeny nejen obrazce, ale hlavně prkno, které „tvůrci“ použili a drát, se kterým pracovali.

Velké přiznání

To, co nezvládli odhalit vědci ani ezoterici, nakonec vysvětlila manželka jednoho z původních tvůrců. Její pozornosti samozřejmě neušlo, že se manžel po nocích potuluje neznámo kde. Začala na něj žárlit. V zájmu rodinného klidu se nakonec vtipálek přiznal, že tajně po nocích šlape po obilí.

9. 9. 1991 přinesly noviny „Today“ exkluzivní rozhovor s oběma tvůrci. Na titulku byl obrovskými písmeny nápis „Muži, kteří podvedli svět“. Obrázek pod ním ukazoval oba usmívající se důchodce, Douga Bowera a Dava Chorleyho.

Uvnitř vydání pak byl popis dalšího kruhu v obilí, který oba vtipálci vytvořili tentokrát jako důkaz, že jsou opravdu tvůrci zhruba 200 obrazců, které se v minulosti v oblasti objevily.

Ostuda pokračuje

Na průzkum tohoto obrazce si novináři přizvali také Patricka Delgado, samozvaného znalce kruhů v obilí a autora několika knih. Podle očekávání ocenil obrazec přibližně těmito slovy: „Máme tu co do činění s fenoménem, který nikdo z nás nedokáže pochopit. Skutečnost je taková, že byl tento obrazec vytvořen záhadnou energií, která zůstáva nevysvětlená a která disponuje vlastní inteligencí. Žádný člověk by nikdy nebyl schopen něco podobného napodobit.“

Ostuda byla kompletní.

Další tvůrci

Po přiznání a následné ostudě zájem o kruhy v obilí trochu opadl. Nedá se ale říci, že by nadobro ustal.

Postupem doby se přidávali další a další vtipálkové, kteří dodnes ničí úrodu převážně v Anglii nebo v Německu a Holandsku. I v Čechách už se objevily „nadpřirozené obrazce“. Je otázkou, jestli jsou dílem místních tvůrců nebo zahraničních skupin.

Dnes je fenomén kruhů v obilí spíše vtipnou glosou. Skupiny, které je tvoří, si můžete objednat na internetu. Na přání vám v poli vyšlapou obrazec, který si předtím vyberete.

Další informace najdete na webových stránkách anglické skupiny Circlemakers. http://www.circlemakers.org/new_documents.html

Následující link vás zavede na webové stránky jedné z holandských skupin. http://www.xld-sign.com/

Německé skupiny na rozdíl od anglických radši zůstávají v anonymitě. Jejich „práce“ je totiž nezákonná. Přesto existují na internetu popisy různých akcí. Jména autorů jsou z pochopitelných důvodů většinou pozměněná. http://www.kornkreise.info/schindler/texte/text12.html

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.7.2016 8:00 | karma článku: 24.29 | přečteno: 1158x

Další články blogera

Dana Tenzler

Falkirk Wheel - Archimedův zákon v prax

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou rovnající se tíze kapaliny tělesem vytlačené. Nudné? Ve skotském městě Falkirk ani náhodou. (délka blogu 5 min.)

20.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 482 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - dá se otrávit muškátovým oříškem?

Muškátový oříšek a muškátový květ - dá se přílišnou dávkou koření dobře naladit nebo spíš otrávit? (délka blogu 3 min.)

17.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 804 | Diskuse

Dana Tenzler

O užitečné radioaktivitě - tentokrát v zemském plášti

Nebýt radioaktivity, nebyli bychom tu ani my. Zdá se vám to přemrštěné? Blog o tom, jak radioaktivita umožnila život na Zemi. Borexino. (délka blogu 5 min.)

13.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 26.96 | Přečteno: 562 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč chutná celá cibule jinak než nakrájená?

Možná jste si toho všimli - cibule, když je vcelku, chutná trochu jinak než ta, kterou jste nakrájeli na malé kostičky. Čím je to způsobeno - a jak se vyhnout při krájení slzám? (délka blogu 5 min.)

10.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 33.39 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Lubomír Stejskal

Objev, který stojí za pozornost

Archeologickým hitem těchto dnů je informace o nalezení starověkého kananejského chrámu v lokalitě Lakíš (též Lachiš, v kralické Bibli Lachis). Jak právě naznačeno, zmíněno je toto město v Bibli. Ale nejen tam.

20.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 287 | Diskuse

Dana Tenzler

Falkirk Wheel - Archimedův zákon v prax

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou rovnající se tíze kapaliny tělesem vytlačené. Nudné? Ve skotském městě Falkirk ani náhodou. (délka blogu 5 min.)

20.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 482 | Diskuse

Julius Maksa

Nekonečný vesmír

Může být vesmír nekonečný? Je vůbec možné, pohybovat se vesmírem po přímce? Pohybuje se světlo, tedy elektromagnetické vlnění přímočaře? Můžou existovat multivesmíry? Nebo existuje pouze jeden vesmír. Jak je veliký náš vesmír?

19.2.2020 v 16:38 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 384 | Diskuse

Zdenek Slanina

Jenom čtyři mafie - není to málo, pane premiére a předsedo RVVI? Máme jich jistě aspoň 5+!

Před 5 roky premiér A. Babiš v TV zmínil,* že máme 4 mafie: justiční, exekuční, insolvenční a konkurzní. S tím bude souhlasit každý, kdo není na těch 4 (někdy propojených) bratrstvech zavislý. Tedy my všichni z dolních 10 miliónů.

19.2.2020 v 7:33 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 2398 |

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 3

Transformační stanice je velmi důmyslná soustava zařźení, která je koncipována aby fungovala i při poruchách - či opravách.

19.2.2020 v 3:37 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 627 Celková karma 27.63 Průměrná čtenost 1164

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...