Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebezpečný radioaktivní odpad nebo spíše cenná surovina?

To, co dnes někteří považují za nebezpečný odpad, může být cennou surovinou pro výrobu energie procesem, který zároveň odstraňuje vysokou aktivitu vyhořelých palivových článků. O tom, jak mizí strašák jaderné energetiky. 

Není jistě tajemstvím, že se před několika lety některé evropské státy rozhodly, že upouštějí od výzkumu a využití jaderné energie. Zasloužili se o to „zelení“ aktivisté, kterým se podařilo proniknout až do vyšší politiky. Ukázalo se, že strašení neviditelným a nepochopeným jevem je až nestydatě jednoduché a v publiku se vždycky najde dostatek lidí, kteří se dají dobře manipulovat a kterým se líbí populistické argumenty.

Ten nejčastější z nich je přitom čistý nesmysl. Aktivisté uvádí, že odpad z jaderných elektráren je vysoce nebezpečná látka, která na milióny let znečistí a znehodnotí životní prostředí.

To samozřejmě není pravda, respektive není to celá pravda. Je trošku upravená. Faktem zůstává, že pokud se s vyhořelým palivem dále nic nepodniká, je skutečně nebezpečné. Nemusí to ovšem znamenat, že to tak musí zůstat navždy. To se stane jen tehdy, když se většina vyspělých zemí skutečně nechá manipulovat a od výzkumu a využití jaderné energetiky ustoupí.  

Potlačením výzkumu „zelení“ způsobují právě to, co jaderné energetice vyčítají. Je to stejná situace, jako kdybychom sice vyráběli elektřinu (potřebujeme ji) a pak ji vedli v holých drátech volně položených na ulicích – jen proto, že je nebezpečná a proto zakážeme nebo zamlčíme jakékoliv další zlepšování technologie a bezpečnostních opatření.

Jde to samozřejmě i jinak. Odpad jaderných reaktorů může být cennou surovinou pro další výrobu energie. Odpadem takových procedur pak už jsou jen málo nebezpečné izotopy prvků, případně izotopy, které už nejsou radioaktivní. Jak funguje jaderný recycling?

Do věci se vkládají urychlovače

Celý proces už funguje v laboratoři, je jen otázkou, kdy bude uveden do provozu ve větším, průmyslovém měřítku. Procedury, které umožňují další využití jaderného odpadu, se označují slovy „Partitioning and Transmutation“.

Vysoce radioaktivní prvky jsou nejprve z vyhořelé palivové tyče odstraněny, aby se z nich pak vytvořil nový palivový článek. Bombardováním vysokoenergetickými neutrony se pak tento nový materiál mění na jiné prvky. Ty mají kratší poločas rozpadu nebo jsou dokonce i stabilní, takže nevzniká žádný další nebezpečný odpad.

Zkušebním provozem, který z vysoce radioaktivního odpadu vytváří málo nebezpečné prvky, je experimentální provoz MYRRHA v belgickém výzkumném ústavu v Mol.

MYRRHA je úplně první prototyp jaderného reaktoru, který je poháněn urychlovačem částic.  Jeho jedinečnost spočívá v tom, že se jaderná štěpná reakce udržuje v chodu pomocí vnějšího neutronového zdroje. Tím se reaktor stává pod kritickým. Znamená to, že se dá jeho výkon regulovat pouhým vypnutím a zapnutím vnějšího zdroje neutronů. Nehody nebo přírodní katastrofy by pak vedly maximálně k odstavení elektrárny. Katastrofa, podobná Černobylské nebo Fukušimské, už by se stát nemohla. Svým způsobem je to vlastně optimální a bezpečný druh jaderné elektrárny, pro kterou se ovšem palivo musí získávat méně bezpečnou cestou – v klasických jaderných elektrárnách, které pracují s kritickým množstvím štěpných izotopů.

Proměny a jejich následky

Jen jedno procento vyhořelé palivové tyče (pocházející z klasické jaderné elektrárny) se skládá z vysoce radioaktivních izotopů. Není to tedy naprostá většina palivové tyče, jak se snaží manipulativně zprostředkovat „zelení“ aktivisté. Tyto izotopy mají poločasy rozpadu mezi desetitisícem a statisícem let. Proces, nazývaný transmutace, má tyto izotopy přeměnit na látky, jejichž radioaktivita mizí podstatně rychleji.

Radioaktivní prvky, které se nacházejí ve vyhořelém palivovém článku, jsou nejprve izolovány pomocí specifické chemické reakce. Oddělené izotopy jsou zpracovány do nového "balíčku", který dále slouží jako palivo. To je pak ozařováno neutrony, pocházejícími z urychlovače. Podobně jako v jaderné elektrárně následně probíhají jaderné přeměny a štěpení izotopů. Vytváří se ale izotopy s nižším poločasem rozpadu nebo takové, které nejsou radioaktivní.

Bývalé vyhořelé palivo se dá zpracovávat různými chemickými reakcemi, takže se dá použít vícekrát a poskytuje různé druhy izotopů. Jen malá část původní vyhořelé tyče tak zůstává skutečným odpadem. Na jeho uskladnění pak není potřeba statisíce let. Počítá se spíše s několika stovkami let.

Energetická náročnost takového procesu je samozřejmě nemalá. I přesto, že se k výrobě neutronů spotřebuje hodně energie, je souhrnná energetická bilance pozitivní. Tento proces se tedy může použít k výrobě energie.

První taková recyklační elektrárna by mohla jít do provozu během 20 let. A to i přesto, že se zeleným aktivistům podařilo znehodnotit a poškodit jadernou energetiku hned několika evropských států. Jiné ale od výroby energie v jaderných elektrárnách neustoupily.

Navzdory špatné pověsti – jsou dnešní jaderné elektrárny (provozované s rozmyslem a zodpovědností) nejčistší a nejlepší zdroj energie, jaký máme k dispozici. Neprodukují žádné emise CO2, neznečišťují své okolí radioaktivním spadem (tak jako to dělají uhelné elektrárny). Proces, který bude odbourávat jejich odpad a ještě z něj navíc získávat zbytek energie radioaktivních izotopů, bude skutečným recyclingem – a skutečnou ochranou přírody.

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 11.12.2017 8:00 | karma článku: 29,69 | přečteno: 767x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,92 | Přečteno: 364x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 23,73 | Přečteno: 612x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 239x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 384x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (6) - průmyslová zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

8.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,50 | Přečteno: 312x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 969
  • Celková karma 19,02
  • Průměrná čtenost 1329x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.