Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Uschne prádlo venku v mraze rychleji než doma v teple?

Vyplatí se pověsit vyprané prádlo na mráz? Uschne prádlo v mraze dokonce rychleji než v teple? Odpověď dává - jak jinak - fyzika. (délka blogu 3 min.) 

I v dnešních mrazech se dá sušit prádlo pod širým nebem. Po sejmutí ze šňůry je krásně voňavé a měkké. Jak to, že prádlo uschne i hlubokém mrazu, ztvrdlé na kost? 
Co všechno ovlivňuje rychlost sušení prádla?
Na to, jak rychle se podaří usušit prádlo na šňůře, má vliv hned několik okolností. Jedním z nich je teplota. Čím vyšší je teplota prádla i jeho okolí (například během slunného horkého letního dne), tím vyšší teplotu mají i molekuly vody, které si předsevzaly přejít z prádla do vzduchu. Zvyšuje se tím také počet molekul, které to skutečně dokáží a vodní film na povrchu textilie opustí, čímž přispějí k jejímu usušení. 
Když porovnáme rychlosti molekul vody v určitém vzorku, zjistíme, že látka s určitou teplotou obsahuje molekuly s různými rychlostmi. Graf rychlostí má tvar gaussovy křivky. 

Její maximum odpovídá rychlosti, kterou má nejvíce molekul. Ta je pak skutečně závislá na celkové teplotě vzorku. 
Znamená to ovšem, že daný vzorek (například voda, která pokrývá mokrou textilii) obsahuje zároveň i určité malé množství daleko pomalejších nebo naopak rychlejších molekul. To zaručuje, že se voda může odpařovat i z velice chladného a na kost zmrzlého prádla při nízkých teplotách. Vypařování velice chladných vzorků pak probíhá samozřejmě pomaleji než vypařování teplejších. 

Rychlost sušení ale ovlivňuje především relativní vlhkost vzduchu. Vzduch nemůže nabírat vlhkost z prádla donekonečna. Množství vody, kterou je ochoten vzduch pojmout, je závislé na jeho tlaku a teplotě. Chladný vzduch je schopen v sobě “uložit” daleko menší množství vody než teplý. 
Prádlo tedy schne v teplejším a poměrně suchém vzduchu rychleji než ve studeném stejně suchém vzduchu. Jak je tedy možné, že prádlo uschne i ve velkém mrazu? Vždyť je v tomto případě schopnost vzduchu k pohlcování vody daleko menší než při běžných teplotách. 

Trik spočívá v tom, že při našem obvyklém počasí a teplotách kolem dvaceti stupňů Celsia není vzduch moc suchý. Běžná vlhkost se pohybuje kolem 50 - 70 %. To znamená, že takový vzduch pojme už jen malé množství vody, než je vlhkostí nasycen. Výhoda vyšších teplot se tedy snižuje. 
Naopak se může stát, že prádlo uschne v mraze dokonce daleko rychleji než v parném létě, když je vzduch vlhký. Je to tehdy, když do hry vstoupí další faktor - cirkulace vzduchu. Průvan se stará o to, že se do nejbližšího okolí mokrého prádla dostává nový a suchý vzduch. Odpařování vody pak může probíhat bez přerušení, které je následkem nasycení vzduchu vodními parami. 

Pokud tedy umístíte prádlo do průvanu, uschne i tehdy, když je vystaveno mrazivým teplotám. Nejprve zmrzne na kost. To ale vůbec nevadí. Voda z jeho povrchu může nerušeně sublimovat do suchého okolního vzduchu. Relativní vlhkost v mrazivých dnech je totiž daleko nižší než v létě. 
Sušení mrazem
Tento proces se využívá dokonce i v průmyslu. Sušení mrazem se říká lyofilizace. Používá se například k vysoušení potravin a záchraně namočených archiválií, tedy knih a dokumentů. Kromě nízkých teplot se při procesu využívá také snížení tlaku vzduchu. 

Výhoda spočívá v tom, že při této metodě nedochází k přímému přechodu vody z kapalného do plynného skupenství, což je v mnohých případech příčina poškození sušeného materiálu. Lyofilizace je využívána také pro materiál, který nesnese vyšší teploty, jako například bakterie nebo buňky. Výsledkem procesu je tzv. lyofilizát.
V noci nebo spíše přes den?
Nejlépe uschne mokré prádlo v mraze tehdy, když ho pověsíte na šňůru hned ráno. Má pak přes den dost času k sublimaci ledu. Pokud prádlo pověsíte až navečer přes noc už neuschne. Zatímco se v noci snižují teploty, zvyšuje se také relativní vlhkost vzduchu. Ta brání sublimaci ledu až do chvíle, kdy se okolí zase nahřeje a vzduch se tak stane relativně sušším. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 1.3.2018 8:00 | karma článku: 35,78 | přečteno: 19125x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,95 | Přečteno: 195x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 212x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,22 | Přečteno: 226x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,22 | Přečteno: 398x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,19 | Přečteno: 573x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Šumperský místostarosta čelí u soudu obvinění ze zneužití dotace

15. května 2024  8:21

Olomoucký krajský soud projednává obžalobu místostarosty Šumperka Karla Hoška za zneužití dotací v...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Hrajte o lístky na čtvrtfinále MS v hokeji

3. května 2024,  aktualizováno  15.5

Mistrovství světa v hokeji je v plném proudu a při této příležitosti přichází iDNES Premium s...

Francouzské Limoges zakázalo dětem noční vycházky, chce předejít potyčkám

15. května 2024  7:58

Limoges ve střední Francii se stalo dalším městem, které zavedlo noční zákaz vycházení pro děti do...

Vandalové poničili památník holocaustu v Paříži červenými otisky rukou

15. května 2024  7:56

Památník holocaustu v pařížské historické židovské čtvrti Marais neznámí vandalové poničili otisky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 975
  • Celková karma 19,66
  • Průměrná čtenost 1321x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.