Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je nového na Marsu? Vodní jezero

Zdá se, že na Marsu kdysi skutečně existovala tekutá voda. A co víc - je tam dodnes, i když jen hluboko pod povrchem. (délka blogu 3 min.)

Sousední planeta si na nedostatek pozornosti stěžovat opravdu nemůže. Už po celá desetiletí ji navštěvujeme automatickými sondami. Postupně skládáme dohromady mozaiku historických skutečností. Dnes už je například jisté, že na Marsu byla kdysi rozsáhlá jezera a moře. Voda se tam dostala podobně jako na naši vlastní planetu - díky planetárním embriím z vnější části Sluneční soustavy.

Dnes se také už ví, proč Mars své vodní zásoby ztratil. Jeho gravitace je příliš malá na to, aby mohl dlouhodobě udržet lehké atomy vodíku nebo třeba kyslíku - ze kterých se voda skládá a na které se dá kosmickým zářením rozložit.

Jiná otázka zatím zůstala nezodpovězená: Existují na Marsu dodnes zbytky jeho vodních zásob? Mohly by být  někde v podzemí - kde je před sublimací, disociací (zničením molekulární struktury) a následným přechodem do meziplanetárního prostoru chrání silnější vrstva marsovské horniny?

Nedávno se podařilo tuto teorii skutečně potvrdit…

Na Marsu existuje tekutá voda.

Důležitá voda

Voda se považuje za nezbytný předpoklad pro vznik života, založeného na sloučeninách uhlíku. Roli rozpouštědla může sice hrát při nízkých teplotách (kolem -100 °C) některý z tekutých uhlovodíků, při vyšších teplotách (kolem 0 °C) je ale optimální právě zmiňovaná voda.

Další podmínkou pro vznik života (a vlastně i pro relativně svižný průběh chemických reakcí, které ke vzniku života vedou) je dostatečné množství energie.

Kromě Země je jedním z nejslibnějších adeptů na vznik života ve Sluneční soustavě - Mars. Nachází se na hranici oblasti, kde jsou zaručeny alespoň minimální příhodné podmínky a dostatečně vysoká teplota. A jak se zdá, voda mu v minulosti také nechyběla.

Už v průběhu minulých let se na Marsu podařilo objevit stopy vyschlých moří a koryt řek. V samotné atmosféře Marsu se dnes už bohužel moc vody nenalézá - vysokoenergetické sluneční a kosmické záření zpečetilo její osud, když postupně rozložilo její molekuly na vodík a kyslík. Nízká gravitace Marsu pak molekuly neudržela. Planeta naprostou většinu z nich postupně doslova poztrácela.

Přesto se na Marsu dají nalézt stopy vody a v některých oblastech je možná po určitou část roku dokonce v tekutém stavu.

Voda na Marsu

Občasná mlha nebo pár kapek, které se vysráží na kamenech jsou jedna věc. Větší zásoby tekuté vody jsou ale úplně jinou kategorií. Donedávna o jejich existenci vědci jen spekulovali. Dnes už víme, že na Marsu taková jezera opravdu existují. Objevili je italský radioastronom Roberto Orosei a jeho kolegové při zpracovávání dat z radarových snímků sondy Mars Express.

Mars Express

... (zkráceně MEX) je planetární sonda, která se nachází na oběžné dráze okolo Marsu. Je to po Mars Global Surveyor a Mars Odyssey třetí orbitální sonda, která obíhá kolem Rudé planety. Nepatří tentokrát NASA, ale ESA - Evropské kosmické agentuře, na jejíž práci se podílí také Česká Republika. Sonda nese na palubě přístroj s názvem MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding). Je to dlouhovlnný radar určený k průzkumu podpovrchových struktur do hloubky cca 5 km. 

Vědci prozkoumali radarem oblast Planum Australe, ležící blízko jižního pólu planety. Zatímco sonda přelétala nad zmiňovanou oblastí, vysílala na její povrch radarové vlny. Některé z nich se měly odrazit od povrchu, jiné měly proniknout hlouběji do pevného materiálu a odrazit se až od hlubších vrstev. Je známo, že voda tyto vlny odráží lépe než kámen. To znamená, že se tímto způsobem dá rozeznat typ materiálu, který se nachází pod povrchem Rudé planety.

Analýzou získaných dat vědci zjistili, že se pod povrchem Marsu na tomto místě nachází dobře definovaná, zhruba 20 km široká zóna, která reflektuje zmiňované paprsky lépe, než její okolí. Dalším průzkumem dat se podařilo zjistit, že materiál pod povrchem planety odpovídá svými vlastnostmi vodě v tekutém stavu. S největší pravděpodobností se tedy jedná o rozsáhle podzemní jezero, naplněné tekutou vodou.

Protože radiový signál ve vodním prostředí rychle degraduje, nedá se s jistotou říci, jak je nově objevené jezero hluboké. Vědci odhadují jeho hloubku na více než jeden metr, přitom ale neudávají žádnou maximální možnou nebo pravděpodobnou hodnotu.

Zatím se samozřejmě jedná jen o nepřímý důkaz, jakkoliv je zřetelný. O tom, v jakém stavu se jezero na Marsu skutečně nachází, se dá zatím pouze spekulovat. Může se jednat o vodou nasáklé pórovité materiály nebo dokonce souvislou vodní plochu. Jednoho dne tam jistě přistanou robotické mise, které provedou průzkumné vrty a budou se snažit proniknout až do hloubky, ve které se jezero nachází. Po odebrání vzorků budeme vědět, nakolik je tamní voda použitelná pro eventuální další použití.

Analogie k pozemským jezerům

Podobná situace panuje mimochodem i na Zemi. Pod antarktickým a grónským pevným povrchem se nacházejí soustavy podzemních jezer. Není důvod, proč by tomu muselo být na Marsu jinak, odhadovali vědci, kteří se rozhodli sledovat právě tuto oblast pomocí radiových signálů.

Zajímavá je také úvaha o tom, co vlastně udržuje vodu pod povrchem Marsu v tekutém stavu. Mohl by to být nějaký vnitřní zdroj energie Rudé planety nebo slanost, tedy obsah minerálů a chemikálií ve vodě.

Situace by mohla být například analogická tomu, co se každoročně děje v zimě na našich cestách. Posolený led roztává a dostává se do tekutého stavu i při teplotách, které jsou poměrně hluboko pod bodem mrazu. Soli (například chloridy sodný a vápenatý nebo perchloráty) by mohly na Marsu převzít roli nemrznoucí směsi.

Protože se zatím nepodařilo najít důkazy pro tepelné zdroje pod povrchem planety, zdá se druhá varianta pravděpodobnější. Jezero, které se má nacházet v hloubce 1,5 km, by mohlo mít teplotu kolem -70 °C a muselo by vykazovat silnou slanost.

Život v marsovském podzemním jezeře?

Jakkoliv vypadá objev vody na Marsu nadějně, nejspíše v něm žádný život neexistuje, varují vědci před přílišným optimismem. Věčná tma, věčná zima, absence kyslíku a přítomnost jedovatých perchlorátů a jiných solí by živým organismům, jak je známe na Zemi, moc nesvědčily.

Zajímavé zdroje:https://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Mars_Express_detects_liquid_water_hidden_under_planet_s_south_pole http://science.sciencemag.org/content/early/2018/07/24/science.aar726 http://science.sciencemag.org/content/early/2018/07/24/science.aau1829,https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1029/2009JE003405,http://adsabs.harvard.edu/abs/2008AGUFM.U11B0019F

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 2.8.2018 8:00 | karma článku: 23,07 | přečteno: 722x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 28,80 | Přečteno: 1282x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,95 | Přečteno: 375x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,19 | Přečteno: 643x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,25 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 387x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,42
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.