Chemie v kuchyni - leštidlo do myčky

15. 08. 2019 8:00:51
Co je to vlastně leštidlo do myčky a dá se něčím nahradit? Je leštidlo do myčky jedovaté? Použití leštidla v koupelně. (délka blogu 3 min.)

Leštidlo do myčky

Ten, kdo myje své nádobí v myčce, ho jistě zná. Průhledná tekutina, která slibuje, že se bude umyté nádobí lesknout a nebudou na něm šmouhy a stopy po kapkách vody.

Vaše myčka přidává do poslední mycí vody jen několik mililitrů této tekutiny. Přesto pomáhá leštidlo lepšímu schnutí nádobí.

Jakou chemii obsahuje? Je snad dokonce jedovaté?

Dobrá zpráva - příliš škodlivé rozhodně není, i když bez “chemie” se samozřejmě neobejde ani tento zázračný pomocník.

Leštidlo obsahuje tenzidy, které snižují povrchové napětí vody. Díky tomu může voda stékat po povrchu nádobí a nezachycuje se tu, aby tvořila (nechtěné) kapky.

Kromě toho se dá v leštidlech také nalézt kyselá složka. Ta má neutralizovat zbytky z chemických procesů, které odstartovala mycí tableta a kromě toho se stará o ionty (vápník a hořčík), které by mohly tvořit kotelní kámen. Kyselou složkou může být kyselina citronová nebo mléčná.

Leštidlo také někdy obsahuje rozpouštědla (alkohol), konzervační přísady a vonné přísady.

Je tedy vidět, že opravdu nebezpečné přísady leštidlo neobsahuje. Přesto by se mělo uchovávat tak, aby se k němu nemohly dostat malé děti nebo domácí zvířata - protože jeho jednotlivé komponenty rozhodně nejsou jedlé.

Myčka a její chemie

Nádobí, které dáváme do myčky, má na svém povrchu různé zbytky jídla. K těm znečištěním, kterých se chceme za každou cenu zbavit, patří mimo jiné tuky. V tabletách nebo prášku na mytí nádobí se pak nacházejí substance jako soda nebo Na2CO3. Ty přijdou do styku s nečistotami na nádobí jako první - během hlavního mycího programu.

Pomáhají “zmýdelnit” tuky, tedy pozměnit je chemicky takovým způsobem, aby se mohly spolu s vodou spláchnout do odpadu.

Zatímco se tuky převedly na složku, která se dá opláchnout, zůstávají v myčce jako výsledek proběhlých chemických reakcí - zásadité sloučeniny (louhy). Pokud bychom je ignorovali, usazovaly by se v moderních myčkách (které pracují s minimem vody k oplachování) na nádobí a tvořily tu nevzhledný našedlý povlak. Nejlépe by pak byl takový povlak vidět na skleněných předmětech, ale také některé příbory jsou náchylné na zašednutí.

Právě proto se do leštidla přidává také zmiňovaná kyselina. Ta pak tyto zbytky neutralizuje. Leštidlo tak nejen aktivně leští (pomocí tenzidů) ale také zabraňuje, aby nádobí při delším používání myčky zašedlo.

Domácí leštidla

Vyplatí se kupovat leštidlo hotové - nebo se dá zhotovit v domácích podmínkách? Internet se hemží domácími recepty. Zato výrobci myček nejsou ani trochu nadšení domácí tvořivostí a před různými alchymistickými mixturami vesměs varují.

Většina domácích receptů se skládá ze směsi alkoholu a kyseliny citronové. Někdy jsou tyto návody redukované a najdete v nich jen citronovou kyselinu. Nadšenci dokonce doporučují, dát do myčky rovnou rozkrojený citron.

Může citron udržet nádobí v myčce bez poskvrnky? Osobně nejsem moc optimistická, i když někteří na tyto domácí pomocníky nedají dopustit. Kyselina citronová se logicky musí vymývat z citronu už během hlavního mytí. Kolik kyseliny ještě zbude na poslední proplachovací cyklus myčky? Vždyť rozkládat a odmývat organické sloučeniny je hlavní úlohou mycích tablet, které jsou dnes opravdu dokonalé.

Větší šanci na úspěch má podle mě domácí mixtura skládající se z alkoholu a kyseliny citronové. Ta se dá připravit tak, že tvoří, stejně jako průmyslová leštidla, vodní roztok. Ten si pak může myčka dávkovat podle potřeby a podle svých programů.

Leštidlo v koupelně

Dobrou službu mimochodem vykoná leštidlo na nádobí i v koupelně. I tam se uplatní jeho schopnost snižovat povrchové napětí vody. Můžete si tak ušetřit část práce při čištění sprchy nebo zrcadel, případně oken. Po vyčištění se prý má na hadřík nanést leštidlo a sklo ještě jednou přetřít a přeleštit. Voda, která se pak na takto upravenou plochu dostane, má tendenci lépe stékat a netvoří už kapky nebo intenzivní stopy.

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 15.8.2019 8:00 | karma článku: 30.01 | přečteno: 1869x

Další články blogera

Dana Tenzler

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem... atomová bomba. (délka blogu 10 min.)

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.01 | Přečteno: 647 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se podobají tvary stromů a jejich listů?

Staré pravidlo říká, že se tvar stromu a jeho listí navzájem podobají. Z dálky tak lze rozeznat jabloň od hrušně a lípu od javoru. Je to pravda? A pokud ano, proč? (délka blogu 3 min.)

12.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 593 | Diskuse

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - zneužití odpadu jako špinavé bomby

Odpůrci jaderné energetiky varují. Vyhořelé jaderné palivo je nebezpečné. Dá se ho zneužít coby tzv. “špinavé bomby”. Jak velké je skutečné reálné nebezpečí takového scénáře? (délka blogu 10 min.)

9.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 763 | Diskuse

Dana Tenzler

Zítra se přistává na Měsíci

Začíná další etapa letů na Měsíc. Zítra se na jeho povrch snese přistávací modul indické sondy s romantickým názvem: “Chandrayaan 2”. (délka blogu 5 min.)

5.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 33.05 | Přečteno: 3085 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1528 | Diskuse

Dana Tenzler

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem... atomová bomba. (délka blogu 10 min.)

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.01 | Přečteno: 647 | Diskuse

Zdenek Slanina

Fraška na UPOL připomíná, že ochrana akademických whistleblowerů u nás neexistuje záměrně

Univerzita v Olomouci není jen jednou další institucí, kde se provalila hniloba akademických nepřístojností. Stejně jako jinde se tam ani neřešila ochrana akademických whistleblowerů, neb nebyla žádoucí. Naopak nežádoucí byli oni.

15.9.2019 v 15:33 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 4130 |

Dana Tenzler

Proč se podobají tvary stromů a jejich listů?

Staré pravidlo říká, že se tvar stromu a jeho listí navzájem podobají. Z dálky tak lze rozeznat jabloň od hrušně a lípu od javoru. Je to pravda? A pokud ano, proč? (délka blogu 3 min.)

12.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 593 | Diskuse

Jan Fikáček

Richard Feynman o povrchnosti fyziky a matematiky

Fyzici rádi vykládají fyziku jako to nejhlubší lidské poznání. Jenže toto poznání je stále povrchní, což velmi jasně formuloval geniální nositel Nobelovy ceny za fyziku, hravý Richard Feynman. Uvádíme volný překlad jeho slov:

10.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 40.60 | Přečteno: 2005 | Diskuse
Počet článků 582 Celková karma 32.51 Průměrná čtenost 1094

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Najdete na iDNES.cz