Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Konec bílých potravin?

6. 10. 2022 8:00:24
Dříve bylo nebe modřejí a svět světlejší a zářivější. Minimálně druhá část věty není přitažená za vlasy. Do potravin se totiž skutečně před pár týdny přestávala přidávat přísada, která je bělí. (délka 5 min.)

Oxid titaničitý

... je bílá, anorganická sloučenina. Průmyslově se používá už zhruba 100 let. Díky svým vlastnostem tehdy zaujala nejrůznější výrobce barev, takže oxidem titaničitým postupně zaměnili starší bílá barviva. To vás vůbec neudiví, pokud si vzpomenete, jaké chemické látky kdysi bývaly jejich součástí. Za všechny si připomeňme nechvalně známou olověnou bělobu.

Není tedy divu, že oxid titaničitý kdysi nadchl výrobce tím, že nebyl toxický, nereagoval s látkami v ovzduší a navíc byl ještě sytější než někdejší běžné bílé pigmenty. Titanová bílá byla bělejší než dosavadně používaná bílá barva, byla zářivější a také lehčí. Později se mělo také ukázat, že je schopna absorbovat UV záření.

Lidstvo si tedy užívalo titanovou bělobu bezstarostně zhruba 100 roků. Můžeme jen odhadovat, proč v této době stouply počty onemocnění rakovinou. Ostatně naše civilizace používá tak obrovské množství chemických látek, že je prakticky nemožné z nich vypíchnout jednu - a té dát vinu za špatný zdravotní stav populace.

Přesto se v poslední době objevily spekulace o škodlivosti oxidu titaničitého. Lépe řečeno - o škodlivosti jeho nanočástic. Ty měly způsobovat škody na DNA a tím také umožňovat vznik rakoviny.

K čemu se používá oxid titaničitý?

Díky intenzivní bílé barvě a odolnosti vůči UV záření je TiO2 velice populární. Používá se v desítkách produktů, bez kterých si dnes dovedeme život jen těžko představit.

Jako bílý pigment je TiO2 jednou z nejdůležitějších surovin pro barvy a nátěry. Samotný trh s barvami obsahujícími TiO2 pro kutily odpovídá 3,5 miliardy eur za rok.

TiO2 se na vás ovšem usmívá nejen z barev a katalytických nátěrů ale také z výrobků z plastů, papíru, léčiv a opalovacích krémů. Kromě toho se s ním setkáte v různých obalech, kosmetice, zubní pastě a samozřejmě také v potravinách (potravinářské barvivo má zkratku E171).

Zhruba polovina celosvětově vyrobeného TiO2 přitom nalezne své použití jako pigment v barvách a nátěrech. TiO2 se označuje jako titanová bílá, bílý pigment 6 nebo CI 77891. Je také známá jako „dokonalá bílá“ nebo „nejbělejší bílá“. Je to způsobeno vysokým indexem lomu této sloučeniny. Díky němu tento pigment velice efektivně rozptyluje viditelné světlo. Výsledkem je pak neprůhledná a velice zářivá barva.

V kosmetice se oxid titaničitý používá jako pigment nebo třeba jako jako zahušťovadlo do krémů. Vysoce jemně mletý TiO2 se používá jako opalovací krém - je průhledný ale zároveň je schopen pohlcovat UV záření.

TiO2 je považován za chemicky inertní, to znamená, že nereaguje s jinými chemikáliemi. Oxid titaničitý je nejen jedinečným bílým pigmentem - má kromě toho také vlastnosti, které ho dělají zajímavým pro nejrůznější průmyslové výroby.

Má kromě toho také extrémně vysoký bod tání 1843oC a bod varu 2972oC. Jako přírodní pevná látka a dokonce i ve formě částic je nerozpustný ve vodě.

Na rozdíl od jiných bílých materiálů, které se na světle zdají být mírně nažloutlé, absorbuje TiO2 UV záření, které v něm následně vyvolává různé fyzikální procesy. Část z nich má za následek emitaci záření s nižší energií než původní UV (blíže modré části viditelného spektra). Materiál se nám pak už nejeví nažloutlý, ale je modřejší - což vnímáme jako čistě bílou barvu.

Běžně mají částice pigmentu TiO2 velikost kolem 200-350 nm. Tato frakce činí kolem 98 % celkové produkce. Nanočástice neboli ultrajemný TiO2 se skládají z materiálu, jehož částice jsou menší než 100 nm. Tato verze oxidu titaničitého je průhledná a bezbarvá. Zato absorbuje daleko lépe UV záření, hodí se tedy například k výrobě opalovacích krémů a přísad, které zlepšují odolnost materiálů proti tomuto druhu záření.

E171 v jídle

V potravinách se TiO2 používá jako bělidlo, ale také k optimalizaci barvy a konzistence. S pomocí E171 se může vyrobit hladší čokoláda nebo se zvyšuje tření u některých bonbonů.

Výrobci využívají E171 v pečivu, polévkách, omáčkách, salátech a pomazánkách. Nejspíš vás také překvapí, že bývá obsažen ve výrobcích z ořechů.

V EU se přísadami potravin zabývá EFSA - Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Právě on reagoval na pochybnosti, které se objevily v souvislosti s nanočásticemi TiO2. EFSA neshledala přísadu oxidu titaničitého bezpečnou. Neshledala ji ovšem ani vyloženě a prokazatelně nebezpečnou, takže došlo v únoru letošního roku k zákazu přidávání TiO2 do jídla.

Nařízení zároveň umožnilo do 7. srpna 2022 uvádět na trh potraviny obsahující oxid titaničitý - výrobci tedy dostali půl roku na to, aby změnili své postupy a našli pro TiO2 odpovídající náhradu. Potraviny, které byly uvedeny do oběhu do sprna 2022, tu mohou zůstat až do data minimální trvanlivosti, resp. data spotřeby. V obchodech se tedy s přísadou E171 ještě nějakou dobu můžete setkávat, časem ale vymizí.

V lécích naopak TiO2 ještě nějakou dobu zůstane. I v nich se totiž využívá intenzivní bílá barva pigmentu a jeho speciální vlastnosti. Výrobci zatím nenalezli vhodnou náhradu. Evropská léková agentura EMA považuje že nedostatek léčiv by byl horší, než potenciálně možné škody na zdraví vzniklé nanočásticemi TiO2. Za tři roky chce celou situaci znovu prozkoumat.

Použití oxidu titaničitého tedy nebylo zakázáno paušálně (jak se někdy mylně objevuje na různých webových stránkách), ale pouze jako přísada do potravin. V budoucnosti dojde nejspíše také k zákazu v léčivech.

https://www.ema.europa.eu/en/documents/other/annex-i-use-titanium-dioxide-excipient-human-medicines-industry-feedback-qwp-experts/ema-questions_en.pdf


Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 6.10.2022 8:00 | karma článku: 28.62 | přečteno: 810x

Další články blogera

Dana Tenzler

Čína - nový závod o vesmír (1)

Předběhne Čína při výzkumu vesmíru USA? Jak si vede Čína ve vesmíru - a co má za lubem? První díl seriálu o často přehlížené ale stále významnější roli Číny. (délka blogu 5 min.)

28.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 263 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v potravinách - nejmenovaná náhražka mléka

V životě je vždy něco za něco. Když například čtu, že potravina obsahuje jen 0,5 procenta tuku, začínám mít obavy ze zbylých 99,5 procent. Co všechno může obsahovat náhražka mléka? (délka blogu 8 min.)

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 24.71 | Přečteno: 618 | Diskuse

Dana Tenzler

Artemis 1 - úspěšný start

Po několika pokusech nedávno odstartovala dlouho plánovaná mise NASA Artemis. Dnes se poprvé po desetiletích přiblíží k Měsíci raketa, vyslaná vědci z USA a Evropy. (délka blogu 8 min.)

21.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 262 | Diskuse

Dana Tenzler

Černá díra, vzdálená pouhých 1560 světelných roků

Vědci objevili černou díru, která se nachází poměrně blízko Země. Podařilo se to díky novému katalogu hvězd, vytvořenému projektem Gaia. (délka blogu 5 min.)

17.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 353 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Jak kaluž ukáže, jestli žijeme v simulaci nebo ne

Řeknete si, že to úplný nesmysl, že je Země středem vesmíru. Vžijte se ale do intuitivního světa, který není korigován vědou. Díváme-li se na noční oblohu, jsou vzdálené hvězdy tak maličké, že vůbec nepřipomínají naše Slunce.

29.11.2022 v 9:07 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 839 | Diskuse

Zdenek Slanina

Kdo letos nejvíc prospěl české vědě? CSČR/PČR - vyhmátnutím výzkumného hoštaplera S.C.,PhD

Výzkumný hoštapler Dr.S.C.,PhD odklonil 130+ MKč. Odhalili celníci a policisté. Bez nich by dál získával miliony - bez jediného výzkumného výsledku. Výsměch poctivcům, a též důsledek vytrvalé perzekuce akademických whistleblowerů.

29.11.2022 v 5:22 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 1499 |

Dana Tenzler

Čína - nový závod o vesmír (1)

Předběhne Čína při výzkumu vesmíru USA? Jak si vede Čína ve vesmíru - a co má za lubem? První díl seriálu o často přehlížené ale stále významnější roli Číny. (délka blogu 5 min.)

28.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 263 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v potravinách - nejmenovaná náhražka mléka

V životě je vždy něco za něco. Když například čtu, že potravina obsahuje jen 0,5 procenta tuku, začínám mít obavy ze zbylých 99,5 procent. Co všechno může obsahovat náhražka mléka? (délka blogu 8 min.)

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 24.71 | Přečteno: 618 | Diskuse

Dana Tenzler

Artemis 1 - úspěšný start

Po několika pokusech nedávno odstartovala dlouho plánovaná mise NASA Artemis. Dnes se poprvé po desetiletích přiblíží k Měsíci raketa, vyslaná vědci z USA a Evropy. (délka blogu 8 min.)

21.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 823 Celková karma 22.20 Průměrná čtenost 1328

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....