Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Voda ve vaší sklenici je vlastně míchaný drink

5. 01. 2023 8:00:43
... a nejen to, míchá se neustále sama a mění svou strukturu, i když si toho na první pohled nemůžete všimnout. Nové, zajímavé experimenty, které nejspíš vysvětlují různé anomálie v chování vody. (délka blogu 5 min.)

Vědci registrují kolem 70 různých odchylek, které odlišují vodu od většiny ostatních kapalin. Poslední dobou se dokonce někteří přiklánějí k názoru, že voda je ve skutečnosti směsí dvou materiálů s různými vlastnostmi.

Záhadná kapalina

Voda může mít v závislosti na vnějších podmínkách nejrůznější podobu - všichni známe průhlednou kapalinu, čirý led nebo vodní páru. Existuje ale také voda, která je neprůhledná, černá ... a navíc vodivá jako kov. S tou se na Zemi běžně nesetkáváme, ve vesmíru se na ni dá ale narazit poměrně často. Existuje například uvnitř plynných obrů, velkých planet, které se nacházejí i ve Sluneční soustavě.

Na první pohled jednoduchá sloučenina dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku dodnes představuje pro vědce zajímavý rébus. Není například úplně jasné, proč zamrzá teplá voda rychleji než studená. Když na vodu působí vysoké tlaky, stává se tekutější - což odporuje “zdravému selskému rozumu”. Voda umí ukládat více energie než ostatní materiály - k jejímu zahřátí o jeden stupeň je potřeba více tepla než je tomu u ostatních látek.

Navíc je tu teplotní anomálie u ochlazování vody. S klesající teplotou sice klesá i její objem, ale jen do zhruba 4 °C. Pak naopak objem stoupá. Díky tomu má vodní led o 10 % větší objem než stejné množství vody a na vodní hladině plave.

Prastará látka

Voda se skládá ze dvou atomů vodíku, tedy chemického prvku, který je ve vesmíru nejpočetnější - a jednoho atomu kyslíku, třetího nejpočetnějšího chemického prvku.

Vodík je nejjednodušším chemickým prvkem, skládá se pouze z jednoho protonu, kolem kterého obíhá jeden elektron. Vodík byl prvním chemickým prvkem, který ve vesmíru vznikl v době, kdy se vesmír po Velkém třesku ochladil natolik, že se elektrony mohly spojit s protony a vytvořit tak neutrální atomy. Voda se tedy skládá z atomů, které jsou ve vesmíru nejstarší.

Kyslík je mladší - je produktem hoření prvních hvězd (případně dalších generací hvězd).

Struktura vody

Molekuly vody mají mezi sebou speciální vztahy. Na svědomí to má poměrně jednoduchá struktura samotné molekuly.

Ta má tvar jednoduchého písmene “V”. Ve zlomu v dolní části tohoto pomyslného písmene leží atom kyslíku, na koncích obou nožiček písmena se nacházejí atomy vodíku. Kyslík je z principu věci (díky svému počtu protonů a tedy i elektronů) “hladový”. Snaží se k sobě přitáhnout cizí elektrony. To se v rámci molekuly vody děje na úkor atomů vodíku - kyslík si jednoduše jeho elektrony oblíbí a přitáhne si je blíž k sobě. Projevuje se to následně tím, že se z molekuly vody stává polární sloučenina - s oblastmi, které jsou nabity kladně a jinými, které jsou nabity naopak záporně.

Jedna ze základních sil, působících ve vesmíru, se stará o přitažlivost mezi kladnými a zápornými náboji. Díky ní se pak tvoří výše zmiňované vztahy mezi kladnými a zápornými náboji sousedních molekul vody. Vědci jim říkají vodíkové vazby. Jsou daleko slabší než klasické vazby, které drží pohromadě atomy v molekulách, přesto mají na svědomí leckterou zajímavou a na první pohled nelogickou vlastnost vody.

Molekuly vody jsou ... přelétavé. Přitom mezi nimi existuje skutečná rovnoprávnost. Své vazby s okolními molekulami vytvářejí a znovu ruší během zlomků vteřiny. Podobné aktivity se tedy dají jen velice těžko studovat a sledovat - a to dokonce i v dobře vybavených speciálních laboratořích. Na řadu přichází rentgenová mikroskopie, lasery a podobně komplikované výzkumné přístroje.

Voda coby míchaný drink

V poslední době se začaly objevovat náznaky dalšího zajímavého jevu. Zdá se, že voda není jednou jedinou látkou s exotickými vlastnostmi, ale směsí dvou různě reagujících látek, které pak způsobují anomálie v chování vody.

Vědci objevili různé druhy vodního ledu, které se liší svými vlastnostmi a vznikají v různých vnějších podmínkách jakými jsou například tlak a teplota.

Jedním (respektive dvěma) z nich jsou dva typy amorfního ledu, tedy ledu, který nemá krystalickou strukturu.

Amorfní led vzniká tehdy, když se voda ochlazuje velkou rychlostí. Typicky jsou to stovky stupňů Celsia během zlomků vteřin. Molekuly vody pak nemají čas vytvářet krystalickou mřížku a nacházejí se v chaotickém stavu. Existují dva různé druhy amorfního ledu, které se odborně nazývají anglickými zkratkami HDA (High Density Amorphous) a LDA (Low Density Amorphous). Jak už název napovídá, HDA má o 25% vyšší hustotu.

Podobně jako v případu ledu se zdá, že i tekutá voda existuje ve dvou stavech, které se vzájemně liší. Oba stavy dostaly také podobná jména - HDL a LDL (High Density Liquid a Low Density Liquid).

Problém spočívá v tom, že se dají v běžné vodě pozorovat jen skutečně těžko, protože se neustále prolínají, vznikají a zase zanikají.

A tak přímé důkazy, že je naše každodenní sklenice vody vlastně komplikovaným drinkem, stále chybí. Nepřímým důkazem může být experiment z roku 2017. Vědci studovali HDA led pomocí rentgenové mikroskopie. Ohřívali vzorek z -150 °C na -140 °C. Přitom vzniklo malé množství tekutiny LDL, která následně zamrzla ve formě amorfního LDA ledu. Rentgenová mikroskopie je tak citlivá, že všechny tyto změny dokázala zachytit.

Vědci dnes předpokládají, že se naše běžná voda nachází převážně ve formě HDL tekutiny. V mikroskopickém měřítku to ale může být jinak. Několik desítek molekul se může tu a tam na velmi krátkou dobu spojit a vytvořit LDL formu - tedy formu s nižší hustotou.

Využití

Jsou to právě tyto exotické vlastnosti, které by mohly vysvětlit, jakým způsobem dochází ve vesmíru k syntéze složitých organických molekul - a díky tomu také objasnit, jestli vznikly sloučeniny, ze kterých se později vyvinul život, na Zemi nebo už při svém pobytu ve vesmírných podmínkách.

V budoucnosti bude vybudováno nedaleko Hamburku výzkumné středisko, které se má věnovat zkoumání exotických vlastností vody, můžeme se tedy těšit na další zajímavé podrobnosti.

Zdroje: Bild der Wissenschaft 1, 2023, https://www.science.org/doi/10.1126/science.aao7049


Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 5.1.2023 8:00 | karma článku: 25.63 | přečteno: 445x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....