Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Anti-Pluto - Orcus a Vanth

12. 01. 2023 8:00:55
Věděli jste, že mají Pluto a Charon ... dvojče? Je jím Orcus a Vanth, nacházející se na oběžné dráze kolem Slunce na opačné straně než dvojice Pluto a Charon. (délka blogu 5 min.)

Kuiperův pás, který se nachází za dráhou obří planety Neptun, se někdy srovnává s pásem asteroidů, nacházejícím se mezi planetami Mars a Jupiter. Srovnání ale trochu pokulhává. V Kuiperově pásu se totiž nachází daleko víc materiálu.

Kuiperův pás

Sluneční soustava je dominována gravitací centrální hvězdy. Když pomineme výjimky, (způsobené vzájemnými srážkami, kdy dostává objekt sekundární rychlost), pohybují se Slunci blízká tělesa rychleji, než objekty vzdálené. Čím vzdálenější je tedy pozorovaná oblast od Slunce, tím pomalejší jsou její tělesa. I tady samozřejmě došlo v průběhu existence naší soustavy k tvorbě větších těles, vzájemné interakce ale nebyly tak časté. Vývoj tu probíhá pomaleji. Vědce fascinuje vzdálená oblast Sluneční soustavy hlavně proto, že se v ní nachází poměrně “mladá” hmota, ze které se kdysi soustava tvořila.

V Kuiperově pásu se dnes nachází větší množství planetek a asteroidů, které jsou daleko menší než planety vnitřní části soustavy.

Pluto a jeho status

Jako první bylo objeveno Pluto, které bylo pojmenováno po římském bohu podsvětí. Od svého objevu 18. února 1930 až do 24. srpna 2006 bylo Pluto považováno za devátou a nejvzdálenější planetu Sluneční soustavy. Poté došlo k předefinování pojmu planeta a Pluto svůj status ztratilo. Jednou z pomyslných kapek, které naplnily pomyslný pohár ... byl i objev tělesa Orcus, hlavního hrdiny našeho blogu. Orcus se totiž Plutu nápadně podobá a nachází se na podobné oběžné dráze s tím rozdílem, že se pohybuje na opačné straně Slunce.

Kolem roku 2000 začali vědci objevovat různé objekty, podobné Plutu. Orcus byl dokonce už pátým objevem týmu astronomů složeným z Mike Browna, Chada Trujilla a Davida Lincolna Rabinowitze na Kalifornském technologickém institutu Caltech. Měli k dispozici 1,2 metrový dalekohled na Palomarské observatoři. Brownův tým postupně objevil objekty jako Quaoar a 2002 MS 4 (2002), Sedna (2003) a Haumea (2003). Poté následoval v roce 2004 Orcus a Salacia, Eris a Makemake (2005) a nakonec Gonggong (2007).

Orcus

Objev planetky byl oznámen 19. února 2004. Nejprve dostala označení 2004 DW a později planetka číslo 90482. Připomeňme si, že v té době mělo Pluto ještě status planety a tak se mohlo uvažovat o tom, že i jeho “dvojče”, pohybující se na opačné straně Slunce dostane podobný status. To se ovšem zdálo astronomům už příliš “divoké”. Netrvalo dlouho a záležitost vyřešili tím, že Pluto ze seznamu planet vyřadili.

Nakonec dostala planetka název Orcus. V mytologii je to jedno z několika jmen pro boha podsvětí, stejně jako Pluto.

Jeden oběh kolem Slunce trvá objektu 246 roků. Pohybuje se po eliptické dráze, podobně jako například Merkur (nebo samotné Pluto). V nejbližším bodě se přiblíží Slunci na třicetinásobek vzdálenosti Země, v nejodlehlejším bode je 48x vzdálenější než naše planeta. Oběžná doba kolem Slunce se podobá oběžné době Pluta a stejně jako Pluto se nachází v rezonanci s Neptunem. Zatímco Neptun oběhne Slunce 3x, oběhnou ho Pluto i Orcus 2x (rezonance 3:2).

Zpětně byl Orcus identifikován na fotografiích z 8. listopadu 1951, které byly rovněž pořízeny na Palomarské observatoři. To pomohlo zlepšit výpočet jeho dráhy. Věnovali se mu pak další vědci a pozorovali ho například pomocí Hubblova teleskopu nebo vesmírného teleskopu Herschel. Více než 500 různých pozorování nám dnes dovoluje udělat si obrázek nejen o jeho oběžné dráze, ale dokonce i o jeho složení.

Orcus je středně velký objekt, jeho průměr se odhaduje na zhruba 1000 km.

Na jeho povrchu se nachází vodní led. Vědce zaujalo, že se jedná o krystalický vodní led - krystaly totiž na podobných tělesech nečekali. Orcus nemá žádnou významnou atmosféru, takže jeho povrch není chráněn před kosmickým zářením. Je to právě vliv kosmického záření, které rozbíjí krystalickou strukturu a vytváří z ledu neuspořádanou amorfní variantu. Pokud povrch Orcu obsahuje led v krystalické formě, musí se jednat o poměrně čerstvý led (pokusy naznačují, že si může uchovat svou krystalickou strukturu v průběhu mnoha set milionů let), tedy půjde nejspíše o led, který se na povrch dostal působením kryovulkánu. Znamenalo by to, že uvnitř Orcu dochází k tavení materiálu.

Spektrální vlastnosti (tedy vlastnosti odraženého světla) připomínají Pluto. Na povrchu vědci našli také menší množství methanu, ethanu a čpavku. Právě čpavek by mohl být iniciátorem tavení v nitru Orcu, předpokládají vědci. Povrch Orcu se mimochodem velice podobá Charonu - který je souputníkem Pluta.

Vanth

Podobně jako Pluto má i Orcus společníka. V roce 2007 to zveřejnil Mike Brown se svým týmem. Tento měsíc má průměr odpovídající polovině průměru Orcu. Je od něj vzdálený kolem 9000 kilometrů. Jeden oběh trvá zhruba 9,54 dne. Pojmenován byl podle Vanth, démonky, která v mytologii ukazovala zemřelým cestu do posmrtného života. Podoba s názvem Charonu jistě není náhodná...

O Vanth se zatím moc neví - vědci předpokládají, že by měla mít podobné vlastnosti jako Orcus. Má ovšem trochu červenější barvu - není tedy vyloučeno, že nás v budoucnosti čekají další zajímavé objevy.

Zdroje:https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2011/10/aa17486-11/aa17486-11.html, https://www.aanda.org/articles/aa/abs/2010/12/aa14296-10/aa14296-10.html


Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 12.1.2023 8:00 | karma článku: 21.00 | přečteno: 261x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....