Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Poprvé - a naposledy (kometa C/2022 E3 ZTF)

19. 01. 2023 8:00:34
Koncem měsíce se můžete (poprvé a naposledy) pokochat kometou, která navštěvuje vnitřní Sluneční soustavu jen extrémně zřídka. Co je zač a čím je zajímavá? (délka blogu 3 min.)

Neznámé těleso, které mířilo směrem k Zemi, objevili astronomové před necelým rokem. Nyní, když se dostává do perihelu, ho můžete vidět na nebi s trochou štěstí i pouhým okem - i když se nachází na hranici viditelnosti. Kometu budete pozorovat naposledy, protože se ke Slunci vydává jen zhruba jednou za 50 000 roků. V Evropě se na ni dívali naposledy... Neandrtálci.

Zelená barva

Stejně jako její kolegyně, se skládá ze zmrzlého plynu a prachu. Odhaduje se, že má průměr zhruba kilometr. Její koma má nazelenalou barvu. To je nejspíše způsobeno interakcí jejího materiálu se slunečním větrem. V blízkosti Slunce se vypařuje část organického materiálu, ze kterého se kometa skládá. Vysoce energetické částice slunečního větru tento materiál rozkládají. Přitom vzniká ze dvou atomů uhlíku nestabilní molekula C2. Pozorujeme pak emitované světlo s vlnovou délkou 518 nm, které vnímáme jako zelené.

V prachovém ohonu komety se mimochodem tato molekula už nenachází, je totiž nestálá a rozpadá se už po dvou dnech, dříve, než se do něj dostane. Proto je ohon klasicky bílý, což je dobře vidět i na snímcích komety.

V hledáčku astronomů

Objevena byla v březnu 2022 díky Zwicky Transient Facility (ZTF), což je projekt teleskopu Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii. V té době kometa zrovna míjela Jupiter a dostala se do oblasti, ve které má Slunce natolik intenzivní vliv, že se u komet začínají vyvíjet typické ohony.

Poslední dobou byly její kolegyně, prolétající v blízkosti Slunce, spíše nevýrazné. Na rozdíl od nich bude ale možná C/2022 E3 (ZTF) pozorovatelná pouhým okem - i když dalekohled bude asi lepším řešením. Nejlepší podmínky k pozorování budou na severní polokouli. Nyní je vidět na ranní obloze, postupně se ale posune do blízkosti hvězdy Polárky.

Nejjasnější by měla být koncem ledna a počátkem února. Pozorování bude po 20. lednu bohužel rušit poměrně jasný Měsíc, který se blíží k novu a kometu tak lehce přesvítí. Naposledy ji uvidíte v polovině února.

Přísluním vlastně už prošla. 12. ledna se přiblížila ke Slunci na vzdálenost o něco větší než je vzdálenost Země-Slunce. Naší vlastní planetě bude nejblíže 1. února, kdy se jí přiblíží jen na třetinu této vzdálenosti. 10. února bude mimochodem prolétat blízko Marsu.

Charakteristiky C/2022 E3 (ZTF)

Předpokládá se, že i tato kometa pochází (podobně jako její kolegyně) z Oortova oblaku, který obklopuje vnější Sluneční soustavu.

Její průměr - kolem jednoho kilometru - z ní dělá spíše menší kometu. Pro srovnání: kometa Neowise, kterou jsme mohli pozorovat v roce 2020, byla pětkrát větší. Hale-Bopp měla dokonce průměr kolem 60 km.

I malá kometa je ale pro vědce zajímavá. Podle toho, jak se chová v přísluní, jaký má ohon a tzv. komu a jak se v průběhu času mění, mohou totiž zjistit, z jakého materiálu se skládá. Nemusí tak posílat nákladné sondy do oblastí, odkud komety pocházejí - vzorky tamního materiálu k nim vlastně čas od času přilétají samy.

Konkrétně tato kometa vyvinula už tři různé iontové ohony, které jsou tvořeny materiálem, který reagoval se slunečním větrem - zatímco její prachový ohon je vidět jen z části. Ten totiž směřuje směrem k Zemi a splývá nám s komou komety.

Zajímavá dráha

C/2022 E3 (ZTF) tráví většinu svého času v opravdu vzdálených částech Sluneční soustavy. Dráha komety je silně eliptická. Momentálně jí vědci připisují excentricitu 1,00027. To znamená, že je její dráha otevřená, hyperbolická. V praxi to znamená, že se těleso na takové dráze ke Slunci už nikdy nevrátí, protože Sluneční soustavu opustí.

Situace je ale komplikovanější. Na kometu nemají totiž vliv jen Slunce nebo Země. Gravitačně na ni působí také ostatní planety. Jsou to právě obří planety Jupiter a Saturn, které později převedou naši hlavní hrdinku na “správnou” a uzavřenou dráhu, která ji donutí ve Sluneční soustavě zůstat.

Bude samozřejmě ještě záležet na aktuálním stavu jádra komety, na tom, kolik materiálu se z něj uvolní, jakým způsobem dojde k výronům hmoty, apod. ... vědci ovšem počítají s tím, že v roce 2050 by měla mít excentricitu 0,99993 a nacházet se na extrémně protálné eliptické dráze, která ji nakonec zavede do vzdálenosti téměř 32 000 astronomických jednotek (vzdáleností Země-Slunce). Tato oblast pořád ještě patří do vlivu Slunce a nachází se v naší vlastní soustavě (pro srovnání, hvězda Proxima Centauri je desetkrát vzdálenější).

Příští návrat ke Slunci se uskuteční nejspíše až za 63 000 roků.

Užívejte si tedy aktuálního pohledu na kometu, díváte se na ni poprvé a naposledy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 19.1.2023 8:00 | karma článku: 21.18 | přečteno: 314x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....