Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Konec čínské mise na Marsu

23. 03. 2023 8:00:04
Zdá se, že činnost čínského roveru na povrchu Rudé planety ustala. Od minulého podzimu se nepohnul z místa a podle snímků z oběžné dráhy to vypadá, že je silně zaprášený. (délka blogu 5 min.)

Každé dva roky se otevírá startovací okno - příznivá vzájemná pozice Země a Marsu. V roce 2020 ho využily hned tři mise. Hope (mise SAE), Perseverance (NASA) a Tianwen 1 (Čína). V únoru 2021 dorazily všechny přístroje v pořádku k Marsu.

Zhurong, který je součástí čínské mise Tianwen 1, přistál v oblasti Utopia Planitia v květnu 2021. Rover zkoumal povrchové a podpovrchové vlastnosti Rudé planety. V květnu 2022 vstoupil do klidového režimu, aby hibernoval během zimy, která v té době začínala na severní polokouli planety.

Činnost se měla automaticky obnovit v prosinci, někdy kolem jarní rovnodennosti. Bohužel k tomu nedošlo. Čínské vozítko se zřejmě od začátku září nepohnulo z místa. Zdá se dokonce, že je nyní pokryto prachem. Naznačují to snímky ze 7. února 2023. Rover se na nových snímcích nachází na stejném místě jako v loni na podzim a také se zdá, že má teď barvu marsovského prachu.

Nedostatek energie

Zhuron je zcela závislý na sluneční energii, kterou mění pomocí solárních panelů na nezbytnou elektřinu. Ke svému probuzení ze stavu hibernace potřebuje získat více než 140 W. Zároveň musí teplota na vnitřních přístrojích přesáhnout -15 °C.

Písek a prach, který (jak se zdá) pokrývá jeho solární panely, tedy nejspíš misi ukončí. Zbývá už jen naděje, že je očistí náhodný silný poryv větru.

Nabízí se samozřejmě otázka, proč nejsou marsovské rovery vybaveny zařízením, které by je mohlo prachu zbavit?

Zdá se, že hlavní součástí problému není jen prach, ale také klima, které panuje na povrchu planety. Mars je velice suchý a velice chladný.

V období, kdy začíná být slunečního světla příliš málo a rover se dostane do energetických problémů, ohrožuje ho nejen šero, ale také zima. Mechanismus, který by ho měl očistit, by navíc spotřebovával onen malý zbytek energie, který mu v takové situaci ještě zbývá.

Nevytápěné rovery zkrátka fungují na Marsu na hraně svých možností. Očistné třesení solárními panely, čisticí “smetáčky” nebo jakákoliv jiná technologie by sice fungovala během léta, kdy je dost teplo a světla pro solární panely je dostatek, nejspíš by ale stejně nemohla fungovat na konci chladné marsovské zimy, kdy se rovery po delší nečinnosti opět probouzejí k životu.

Je otázkou, nakolik by pomohly antistatické nátěry solárních panelů - a jestli by naopak nesnížily jejich výkon.

Vytvořit plány na rover s celkově vyšším výkonem solárních panelů? Ani to nejspíš není schůdná cesta. Mise jsou projektovány k získání určitých údajů. Mají na palubě přístroje, které umožňují tato data získat. Ale ani takové přístroje nefungují věčně - a tak je celý systém vyladěn spíše na určitou životnost než na dlouhověkost. I když to vypadá zvláštně, rovery na Marsu se zkrátka musí “vyhodit”, když se zapráší.

Naděje na znovuobnovení provozu

Undekan

... (C11H24) je za normálních podmínek kapalný uhlovodík s 11 atomy uhlíku v molekule. Jako u všech podobných látek tvoří různé izomery - tedy sloučeniny, které mají sice stejný souhrnný chemický vzorec, ale rozdílnou strukturu nebo konfiguraci. U undekanu známe celkem 159 izomerů.

Čínští vědci pořád ještě doufají, že se jim podaří rover oživit, jakmile nastane marsovské léto. Pak by měl dostávat více slunečního světla, zatímco se zvýší jeho vnitřní teplota.

Zhurong sice nemá radioizotopovou ohřívací jednotku, která by mohla ohřívat přístroje v jeho nitru. Zato jeho tvůrci vytvořili několik „oken“, které umožňují chemické látce zvané undekan ukládat tepelnou energii.

Úspěšná mise Tianwen 1

Přesto je samozřejmě mise považována za úspěšnou, rover už dávno splnil všechny původně plánované úkoly.

Objevil například krátery, pohřbené těsně pod povrchem Marsu. Uměl totiž zkoumat podpovrchové vrstvy Rudé planety pomocí radaru.

Zhurong zjistil, že povrchová vrstva Marsu se liší od povrchu Měsíce. Svrchní vrstva měsíční horniny (zhruba deset metrů) se skládá z jemných částic, které byly doslova mlety bombardováním mikrometeroritů. Na Marsu se sice také nachází prach, skrývá ale komplexní útvary a celé krátery.

Rozdíl může být vysvětlen řídkou atmosférou Marsu, která nabízí ochranu proti mikrometeoritům. Krátery, které vznikají na Marsu stejně jako na ostatních planetárních tělesech díky srážkám s malými asteroidy, jsou zjevně poměrně rychle překryty vrstvami písku a prachu. Díky tomu se zachovává jejich původní tvar a horniny nezvětrávají natolik, aby se celá struktura postupem času zničila.
Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 23.3.2023 8:00 | karma článku: 24.54 | přečteno: 397x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....