Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Registrují mimozemšťané signály z našich telefonů?

1. 05. 2023 8:00:13
Víte, že při každém telefonátu vlastně nevědomky voláte i ... mimozemšťanům? Souvislost mezi mobilní telekomunikační sítí a hledáním života ve vesmíru. (délka blogu 3 min.)

SETI - hledání cizí civilizace

Jen málokteré téma fascinuje lidstvo stejnou měrou, jako hledání mimozemské civilizace. Bohužel se zdá, že v našem blízkém vesmírném okolí žádná taková civilizace neexistuje. Vědci například od května 2009 do prosince 2015 sledovali velké množství planet, obíhající blízké hvězdy. Navzdory průzkumu, trvajícímu přes 19 000 hodin, neobjevili žádné signály, které by mohly pocházet od inteligentní mimozemské civilizace. Respektive neodhalili žádné trvalé signály z mimozemské technologie, které by překračovaly práh citlivosti přístroje, na kterém signály sledovali (tj. 180–310 × 10 −26 W/m2). Jednalo se mimochodem o frekvence mezi 1–9 GHz a celkem 9293 pozorovaných cílů.

Jiný výzkum se zaměřil na rádiové vysílače, které by mohly pracovat u blízkých hvězd. Vědci prozkoumali 692 hvězdných systémů aby zjistili, že se u žádného z nich nedají pozorovat rádiové vysílače s výkonem, srovnatelným s tím, jakého dosáhla naše vlastní civilizace. Nenašli žádné důkazy pro vysílače typu rádiový maják, který by byl namířený přímo na Zemi nebo maják, který vysílá všemi směry a spotřebovává přitom stejné množství energie, jaké vyprodukuje celá pozemská civilizace.

To samozřejmě nemusí nutně znamenat, že na blízkých hvězdách neexistuje život našeho typu. Vědci se nevzdávají - vyvíjejí nové detekční postupy a plánují výzkum pomocí nových teleskopů. Dalo by se například uvažovat o jiné frekvenční oblasti, která poskytne informace i o záření s frekvencemi vně tzv. pozemského atmosférického okna. Pozemské atmosférické okno je výraz, který se používá pro ty intervaly vlnových délek, které prakticky nejsou absorbovány a rozptylovány atmosférou naší planety.

Pozemské vysílání

Vysílání mimozemských civilizací tedy zatím nalezeno nebylo - jak je tomu ale s naším vlastním vysíláním? První německý rádiový vysílač například pracoval už před sto lety. Teoreticky by se tedy dalo tehdejší vysílání zachytit dnes ve vzdálenosti 100 světelných roků. Celá věc má samozřejmě hned několik háčků. Jedním z nich je výkon vysílače, který by musel být opravdu velký. Intenzita signálu totiž klesá se vzrůstající vzdáleností - a navíc nikoliv lineárně, ale dokonce s druhou mocninou vzdálenosti. To znamená že 2 metry vzdálený zdroj se jeví 4x slabší než ze vzdálenosti 1 metru, 10 metrů vzdálený zdroj pak 100x slabší, atd. První vysílače rozhodně neměly přemrštěný výkon. Pokud se dá uvažovat o zachycení pozemské aktivity, šlo by nejspíš o souhrnné vysílání všech pozemských vysílačů v době největšího rozvoje naší civilizace.

Dalším problémem je samozřejmě také degradace signálu ve velké vzdálenosti. Je nepravděpodobné, že by nějaká moderní civilizace mohla sledovat, o čem přesně vysílá naše rádio. Úspěchem by bylo, kdyby vůbec signál identifikovala.

Mobilní telefony

Nová studie se věnovala dalšímu zdroji umělých signálů na Zemi - síti mobilních telefonů. Vědci vypočítali celkové přispění mobilních komunikačních věží ke spektru, které vysílá naše civilizace.

A nejen to - vytvořili také celoplanetární model tohoto vyzařování pomocí veřejně dostupných dat o umístění telekomunikačních věží. To je důležité pro viditelnost zdroje záření z blízkých exoplanet. Jinými slovy - zdroje záření musí být umístěny tak, aby byly z exoplanet viditelné. Pokud například pochází záření z jižní polokoule, nebude vidět na exoplanetách, které mohou pozorovat jen severní polokouli naší planety.

Během průběhu dne, když se Země otáčí kolem své osy, mění se také pozice, ve které se nacházejí různé telekomunikační věže vysílající signál. Díky tomu se výkon, který je z určitého bodu vysílán ze Země, neustále mění. Vzniká tak dynamické spektrum. Vědci vypočítali jeho sílu a také to, v jakém stavu toto spektrum dorazí ke třem různým pozorovatelům v kategorii nejbližších hvězd (HD 95735, Barnardova hvězda, a Alpha Centauri A).

Zjistili, že nejvyšší výkon unikající do vesmíru z telekomunikačních věží odpovídá kolem 4GW. Ani to ale prý nestačí. Tento periodický signál nemůže být v současné době detekován blízkou civilizací - pokud by používala přístroje s podobnou citlivostí, jakou mají naše vlastní teleskopy.

Ani to ale ještě nemusí znamenat, že nás eventuální blízká civilizace není schopná objevit na základě umělých signálů, které nechtěně vysíláme také do vesmíru.

V úvahu by mohly přicházet také výkonnější mobilní sítě 5G, různé pozemní vysílače typu Deep Space Network (síť vysílačů a antén, kterým komunikuje se svými vesmírnými sondami NASA), případně také satelitní služby jako Starlink a OneWeb. Můžeme se tedy těšit na pokračování výzkumu.

Zdroje:https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/aa8d1b,https://academic.oup.com/mnras/article/522/2/2393/7028804Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 1.5.2023 8:00 | karma článku: 24.05 | přečteno: 427x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....