Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Papír, kvůli kterému se nemusí kácet stromy

8. 05. 2023 13:45:31
Kupodivu má běžné vlastnosti papíru, je ale vlastně ekologičtější, protože k jeho výrobě není nutné dřevo. Z čeho se vyrábí náhražka papíru? (délka blogu 3 min.)

Ve hře kámen, nůžky, papír - jsou kámen a papír protivníky. Existuje ale jeden druh papíru, který je ... spojuje. Vzniká tak materiál, který nahradí nejen papír, ale také plasty a navíc je ekologičtější.

Z kamenného prachu místo ze dřeva

Slovo papír je vlastně jen vypůjčeným pojmem. Kamenný papír je totiž zajímavý materiál, který nemá nic společného se dřevem, ze kterého se dnes vyrábí většina papíru. Výchozí materiál pro kamenný papír se skládá ze zhruba 80 % uhličitanu vápenatého (vápence) a 20 % polyethylenu typu HDPE (vysokohustotní polyethylen).

Zkratku HDPE možná znáte - je to zkratka pro určitý druh polyethylenu. Jedná se o polymer, jehož základní jednotkou je ethen a má chemický vzorec (C2H4)n.

Na rozdíl od PVC tedy neobsahuje chlor a skládá se jen z uhlíku a vodíku. Je oblíbeným materiálem pro potravinové obaly, není totiž jedovatý.

Vysokohustotní polyethylen se vyrábí při sníženém tlaku. Má ze všech typů polyethylenu nejnižší pružnost a největší pevnost. Je tuhý a tvrdý, dá se z něj ale vyrobit také velice tenká fólie nebo se dá použít jako pryskyřice ... v kamenném papíru. Ten pak kromě polyethylenu obsahuje ještě vápenec z běžného vápencového lomu, který se drtí a rozemílá na jemný prášek.

Výsledkem je papír, který je přirozeně bílý a proto nevyžaduje žádné další chemické ošetření. To je výhodné, protože bělení je proces, který opravdu není ani trochu ekologický.

Další zajímavou vlastností kamenného papíru je jeho odolnost, kterou určitě u papíru nečekáte. Dá se například ... omývat. Navíc je odolný vůči mastnotě.

Polyethylen je sice umělého původu a řadí se mezi plasty, v kamenném papíře je ale biologicky rozložitelný. Vlivem okolního prostředí (hlavně větru, slunce a deště) se po poměrně krátké době rozkládá. Kamenný papír se proto dá recyklovat a používá se na výrobky, které nemusí mít dlouhou trvanlivost.

Protože se dá snadno tvarovat a skládat a má extrémně kvalitní vzhled i omak, je srovnatelný s klasickým papírem a stejně snadno se na něj tiskne. Vyrábějí se z něj například ekologické reklamní předměty a plakáty nebo exkluzivní tašky. Na rozdíl od oblíbených a často jako ekologické označovaných textilních tašek totiž nezatěžuje životní prostředí tak, jako to dělá výroba bavlny.

Tašky z kamenného papíru jsou navíc podobně jako igelitové tašky nepromokavé. Pokud si na takovou tašku vylijete kečup nebo kávu - jednoduše ji umyjete a osušíte - a je jako nová.

Kamenný papír je i při nízké gramáži odolnější proti roztržení než konvenční papír. Navíc (a to vás nepřekvapí) také velice špatně hoří.

Nízké teploty mu naopak neškodí. Snadno odolává teplotám až -40 °C, takže se dá dobře používat na obaly zmrazených potravin.

Výroba kamenného papíru

Kamenný papír byl vyvinut na konci tisíciletí ve východní Asii. Oba výchozí materiály (najemno mletý vápenec a HDPE) se nejprve smíchají ve vhodném poměru a pak se lisují. Na to se materiál formuje do papírových pásů. Ve výrobním procesu se nemusí používat žádná bělidla, kyseliny, zásady ani fluorescenční chemikálie. Spotřeba energie je jen asi poloviční ve srovnání s výrobou běžného papíru z celulózy. Navíc při výrobě kamenného papíru z logiky věci nevznikají žádné zbytky ani odpad.

Prach jsi a v prach se obrátíš

Oblíbené přísloví platí pro kamenný papír doslova a do písmene. Pokud je trvale vystaven slunci, začíná se přirozeně rozkládat, polyethylen totiž degraduje a rozpadá se. Po několika měsících se kamenný papír doslova rozpustí před očima. Pokud se tedy používá venku, nemá materiál dlouhou životnost. Existuje ale řada využití, při kterých to nevadí, naopak, je to vítané. Jednorázových obalů se tak dá velice lehce zbavit.

Kamenný papír nemá ale jen samé výhody. Za zmínku stojí také jedna nepříjemná vlastnost. Od běžně používaného papíru se liší malou stabilitou při vyšších teplotách. Bloček, vyrobený z kamenného papíru byste nejspíš neměli nechávat ležet v rozpáleném autě. Mohl by se ... roztéct.

Přesto se s kamenným papírem v budoucnosti možná setkáte častěji než dnes. Může se stát náhražkou obalového papíru - náhražkou, která je dokonce levnější a rozhodně ekologičtější než originál.Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.5.2023 13:45 | karma článku: 21.62 | přečteno: 352x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 284 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 284 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....