Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Co je to vlastně sumi-e

15. 05. 2023 8:00:41
Pochází z Asie a ... z dávné minulosti. Na první pohled by se mohlo zdát, že je sumi-e pro Evropana nudné a zastaralé umění? Proč tedy fascinuje tolik lidí? (délka blogu 3 min.)

Tímto druhem malby se ve staré Asii logicky zabývali její učenci. Vždyť kdo jiný by měl přístup k papíru, tuši a štětcům? Takže není náhoda, že sumi-e reflektuje východní náboženství.

Možná ji znáte i pod jinými jmény. Číňané jí prý například říkají shuǐ mò huà, Korejci sumukhwa a Vietnamci tranh thủy mặc. Samotný název sumi-e pochází z Japonska.

Sumi-e

Japonský výraz „sumi“ znamená černý inkoust a přípona e označuje barvu nebo malbu.

Jedná se o uměleckou formu, ve které jsou předměty malovány černým inkoustem ve všech možných odstínech, od čistě černé až po světlejší tóny. Malba sama se provádí jednoduchými prostředky, zato je náročná na manipulaci s inkoustem a štětcem.

Odstíny a sytost barvy se vytvářejí různými způsoby. Buď jde o změnu hustoty inkoustu nebo o různý tlak na štětec. Umělec, který tuto techniku dobře ovládá, umí jediným tahem štětce vytvořit různé odstíny.

To však neznamená, že vše, co je namalované černou tuší, si zaslouží jméno sumi-e. Skutečné sumi-e má svůj původ v Chan nebo Zen buddhismu.

Od našeho západního pojetí malířství se tedy sumi-e značně liší. V minulosti bylo sumi-e provozováno zen mnichy, kteří vyznávali redukci na čistou a minimalistickou formu obrázku. Ovlivňoval je přitom koncept prázdnoty coby původní přirozenosti.

Opravdové sumi-e se jeví svému divákovi jako téměř živý obraz - a to i přesto, že se se v ní vynechávají jakékoliv přebytečné formy nebo detaily. Podle staré ideologie retuše, vylepšení nebo ozdoby dílo nezlepšují, ale skrývají jeho skutečný charakter.

Našemu západnímu myšlení se dá sumi-e nejspíš nejlépe přiblížit srovnáním s vařením: pokud se do jídla přidá příliš koření, zakryje to pravou chuť potraviny. Sumi-e nemá potraviny skrývat, má je naopak odhalit.

Co všechno potřebujete k sumi-e

Sumi-e je malba, která se provádí štětcem a černým, nesmazatelným inkoustem na speciálním papíru - washi. Výroba washi je závislá na klimatických podmínkách a ročních obdobích. Pro výrobu originálního washi se používají rýžová vlákna, vlákna moruše nebo také jiných rostlin, pocházejících z Japonska. Existují různé typy savosti.

Štětec sumi-e vypadá na první pohled jednoduše, je to ale komplikovaný nástroj. Rukojeť bývá vyrobena z bambusu. Štětiny mohou být kombinací až 10 různých druhů srsti divokých zvířat. Využívá se srst králíka, jezevce, nebo třeba vlka, koně a jelena. Vnitřní jádro štětce je tvořeno tužšími, pevnějšími chloupky. Vnější jádro je tvořeno měkčími chloupky, zatímco hrot obsahuje jemnější chloupky.

Pro začátečníky se doporučuje používat různé menší štětce s tvrdými a měkkými štětinami.

Ty se používají nejsnáze a dobře drží inkoust (průměrná délka štětin 4,5-5,5 cm).

Po dokončení sumi-e je třeba štětce ihned omýt vodou, osušit a pověsit na suché místo.

V sumi-e se používá tekutá nebo pevná tuš. Pevné tuše se rozpouštějí ve vodě během tření o břidlicový kámen se speciálním designem. Je na něm plocha, o kterou se tře pevná tyčinka a plocha, která má tvar nádržky na vodu. Ta se plní vodou jen zhruba ze dvou třetin. Tyčinka se nejprve namočí, tím se rozpustí pojidlo a třením se získává tekutá tuš k malování.

Tyčinky pevné tuše obsahují práškové rostlinné uhlí a ve vodě rozpustné pojivo. Tím může být například rostlinná pryskyřice. Nejkvalitnější sumi tuše pocházejí z borovic, které rostou na svazích pohoří Suzuka a Nara.

Technika výroby tuše sumi je prastará a předávaná se z generace na generaci. Stejně jako štětec a papír se inkoust vyrábí pouze v určitých obdobích roku. Vynikající sumi inkoust je ten, který byl skladován 10 roků nebo déle. Tuše v podobě tyčinky jsou považovány za kvalitnější než chemické inkousty. Ty jsou náchylnější k blednutí.

Hlavní témata v sumi-e

Hlavní tématem sumi-e je příroda. Není také náhoda, že malbě často dominuje krajina. Lidské postavy a člověkem vyrobené věci nikdy neodvádějí pozornost od ústředních prvků malby, jako je hora, vodopád, strom, bambus nebo orchidej.

V tradiční čínské malbě existují například čtyři hlavní témata, která jsou v podstatě stejná i v japonském malířství: krajiny, portréty, zvířata, květiny a stromy.

Zpracování sumi-e mnohým připomíná kaligrafii. Je tu ale jeden velký rozdíl. Zatímco v kaligrafii je každý tah pečlivě naplánován, vychází sumi-e z okamžitého rozhodnutí a volby.

Staré čínské přísloví říká: “Kdo se ponoří do malby, žije déle, protože život, který pochází z dotyku štětce, posiluje život sám“.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.5.2023 8:00 | karma článku: 16.76 | přečteno: 277x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (1)

Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

25.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....