Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Vznik planet - nové úvahy (1)

25. 05. 2023 8:00:17
Změnil nebo upřesnil objev exoplanet teorii formování planetárních soustav? Nové poznatky, které vědci získali pozorováním exoplanet. (délka blogu 5 min.)

Ve vesmíru existují mračna plynu a prachu, která se díky vlastní gravitaci smršťují. Postupem času tak v centru vzniká hustší objekt, který se stane hvězdou - a kolem něj se vytvoří disk z původního materiálu mračna. Z takového disku se pak vytvoří planetární soustava a různé menší objekty: komety, planetky, apod.

Na této teorii se v průběhu času moc nezměnilo. V posledních letech tu ale máme spoustu novinek, které se týkají objevů různých typů exoplanetárních systémů. Změnil se díky nim pohled na vznik cizích soustav?

Sněžný předěl

Sněžný předěl vlastně odpovídá principu ročních období na Zemi. Zatímco se na naší planetě střídají teplá a studená období podle toho, jak se mění teplota na dané polokouli, existuje v meziplanetárním prostředí podobné dělení - jen se neaplikuje v čase, ale v prostoru.

Čím blíže ke hvězdě, tím je tu tepleji. Blízko hvězdy je tedy “léto”, to znamená panují tu podmínky, ve kterých jsou různé plyny v plynném staru - zatímco daleko od hvězdy panuje věčná “zima”, tedy stav, kdy jsou tytéž plyny zmrzlé a nacházejí se v podobě ledu.

Hranici, která obě části dělí, se říká sněžný předěl nebo sněžná hranice, případně sněžná čára.

Pokud mluvíme o ledu, nemusí se jednat jen o vodní led. V planetárních soustavách se vyskytuje například led tvořený oxidem uhelnatým a uhličitým, tedy CO a CO2, a nejrůznějšími druhy uhlovodíků. Přesto je tato hranice pro různé druhy ledu zhruba stejná. Vezmeme-li si jako příklad Slunce, nachází se sněžná hranice přibližně ve vzdálenosti pěti astronomických jednotek.

Vznik planet

Pro vznik planet to pak znamená, že na počátku vývoje se dá disk rozdělit na tři hlavní části.

Blíže ke hvězdě je hmoty celkem málo, disk je poměrně řídký, není tu led a plyny jsou odtud poměrně aktivně vytlačovány směrem k okraji disku. Měla by tu proto vznikat relativně malá kamenná tělesa. K těm patří v naší soustavě Země, Mars, Venuše a Merkur.

Daleko od hvězdy by mohl být led a měla by tam vznikat ledová tělesa. Mohou mít různé velikosti - od malých, která by se později stala kometami, až po tak velká, jako jsou například Uran a Neptun.

A uprostřed, kde je hodně hmoty a hodně plynu, který sem migroval z vnitřní části soustavy, mají vznikat obří planety. V naší planetární soustavě taková tělesa reprezentují Jupiter a Saturn.

Různé skupiny planet se tedy formují v různých vzdálenostech od centrální hvězdy. Zároveň je soustava poměrně plochá. Vysvětluje se to jednoduše. Vznikala totiž z plochého protoplanetárního disku. Objevy exoplanet a průzkum jejich soustav však ukázaly, že je tento obraz neúplný.

Díky novému systému dalekohledů ALMA můžeme dnes přímo pozorovat výše zmiňovanou sněhovou čáru, tedy hranici, uvnitř které existuje CO jako plyn, zatímco ve vnější části soustavy se už tvoří led. Vidíme tu ale také různé jiné detaily.

Zbytkové disky

Dnes víme, že pokud kolem hvězdy vidíme prachový disk, neznamená to, že se tam právě tvoří planety. Možná se už zformovaly před několika milióny roků a zůstal po nich tzv. zbytkový disk.

Ve vesmíru totiž existují dva typy disků. Jednak jsou to protoplanetární disky, v nichž se budou nebo právě tvoří planety, ale také takzvané zbytkové disky. V nich se nachází materiál, který zbyl po vzniku planetárního systému. Ne všechen prach se účastní na vzniku těles v planetárním systému. Zbytkové disky jsou navíc neustále přiživovány srážkami komet a planetek, létají v nich různé úlomky, které se neustále navzájem srážejí, až se dostanou do bodu, kdy se znovu rozmělní na prach.

Horký Jupiter

Další novinkou byl objev obřích plynných planet, které se nacházejí v těsné blízkosti hvězd, tedy vzdálené méně než jedna astronomická jednotka. Někdy trvá oběžná doba takové planety kolem hvězdy jen několik dnů nebo hodin.

To je docela překvapivé, tak velké planety by se tu rozhodně nacházet neměly. Vysvětlení souvisí s pohybem planet v plynném disku.

Pokud planeta rotuje v plynném disku, bude se v tomto disku také brzdit a pohybovat se směrem ke hvězdě. Přitom předává část své hybnosti okolnímu plynu.

Zatímco planeta migruje směrem k centrální hvězdě, vzniká mimochodem docela zajímavý efekt. Snižování vzdálenosti je spojeno s jevem, který se nám zdá být na první pohled nelogický. Tím, že se planeta brzdí, se totiž pohybuje následně rychleji.

Zkušenost, kterou jsme získali z běžného života je opačná. To proto, že v běžném životě neuvažujeme o vlivu gravitace Slunce. Na pohyb planet má ale zásadní vliv.

Čím blíže je k němu planeta, tím rychleji ho obíhá. Merkur má tedy například vyšší oběžnou rychlost než Země. Aby se Země dostala na oběžnou dráhu Merkuru a získala jeho rychlost, musela by tedy zpomalit.

Příště: Tvorba planet a Kuiperová pásu

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 25.5.2023 8:00 | karma článku: 18.67 | přečteno: 226x

Další články blogera

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství největšího impaktního kráteru Sluneční soustavy

Američtí vědci objevili pod jedním z měsíčních kráterů anomálii s vysokou hustotou a hmotností. Zdá se, že se jedná o obrovskou strukturu bohatou na kovy. (délka blogu 3 min.)

22.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 177 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 7562 | Diskuse
Počet článků 876 Celková karma 21.56 Průměrná čtenost 1315

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....