Nové úkoly pro misi New Horizons

30. 11. 2023 8:00:40
NASA prodloužila financování mise New Horizons. Dalších pět roků bude moci nejrychlejší sonda, jakou kdy lidstvo poslalo do vesmíru, pokračovat ve výzkumu vzdálených částí Sluneční soustavy.

Start a první vědecká mise

Sonda New Horizons odstartovala do vesmíru 19. ledna 2006 jako součást programu New Frontiers a věnovala se především Plutu.

Tato trpasličí planeta se nachází tak daleko od Slunce, že na jejím povrchu nerozeznaly žádné detaily ani ty nejvýkonnější pozemské dalekohledy.

V době startu bylo Pluto mimochodem řazeno mezi plnohodnotné planety a bylo jedinou planetou, která ještě nebyla prozkoumána vesmírnou sondou. Několik měsíců po startu vědci definici planet pozměnili. Plutu se od té doby říká trpasličí planeta.

Díky New Horizons dnes mimo jiné víme, jak vypadá povrch této vzdálené trpasličí planety, jakou má atmosféru a jaká na ní panuje teplota. Sonda prolétla kolem Pluta 14. července 2015.

Další vědecké úkoly

Na začátku roku 2019 se sonda věnovala svému druhému vědeckému cíli – objektu s názvem Arrokoth (2014 MU69).

Ten se díky ní stal nejvzdálenějším objektem Sluneční soustavy, který se kdy podařilo vědcům prozkoumat pomocí vesmírné sondy.

Ani tím ovšem mise ještě neskončila. Nyní se věnuje průzkumu Kuiperova pásu a vyhlíží objekty, které by mohly ležet nedaleko její dráhy.

Budoucí úkoly sondy New Horizons

Sonda bude (i v případě, že se už nebude moci setkat s nějakým transneptunickým objektem) moci v budoucnosti provádět průzkum heliosféry Sluneční soustavy.

Heliosféra je oblast, která obklopuje naše Slunce a ve které působí sluneční vítr. Heliosféra končí tam, kde se vyrovnává tlak slunečního větru s tlakem okolních hvězd. Protože částice slunečního větru ze Slunce proudí do všech směrů, má heliosféra přibližně kulový tvar. Vědci samozřejmě ocení každou informaci o heliosféře - zatím se jí věnovala jen malá hrstka sond, která dosáhla této vzdálené oblasti Sluneční soustavy.

Agentura NASA bude nadále financovat práci sondy nejméně do doby, než opustí Kuiperův pás. To by se mělo stát přibližně v roce 2028 nebo 2029.

Od roku 2025 se New Horizons zaměří spíše jen na shromažďování údajů o aktivitě Slunce, vědci ale doufají, že se jí s trochou štěstí podaří setkání s některým dalším vzdáleným objektem Kuiperova pásu. Zatím vědci žádný takový vhodný objekt, který by ležel nedaleko dráhy sondy nenašli, není ale vyloučeno, že se to v budoucnu změní.

Ani po uplynutí této doby ale nemusí sonda nutně skončit svou aktivní dráhu. Možná bude její mise opět prodloužena. Bude záležet na politické situaci a na ochotě financovat vzdálenou sondu. Ta má každopádně dostatek jaderného paliva na to, aby mohla s jeho pomocí fungovat nejméně do roku 2040.

Sonda, která v roce 2015 proletěla kolem Pluta, má mimochodem na palubě také náklad, který nemá s vědou nic společného. Nacházejí se tu například dvě mince ze států, kde byla sonda postavena a vypuštěna do vesmíru. Na palubě sondy je také poštovní známka, vydaná v roce 1991 s nápisem “Pluto je dosud neprozkoumané”. Ta se samozřejmě stala držitelkou rekordu - žádná známka se nikdy nedostala tak daleko do vesmíru.

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 30.11.2023 8:00 | karma článku: 20.06 | přečteno: 176x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 279 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 279 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 27.25 | Přečteno: 1861 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...