Co se stane s CD nebo se sáčkem od chipsů v mikrovlnné troubě

1. 01. 2024 8:00:37
Některé předměty do mikrovlnky nepatří. Pokusy, které byste s mikrovlnkou rozhodně dělat neměli. (délka blogu 4 min.)

CD v mikrovlnné troubě

Kompaktní disk má poměrně složitou strukturu, která se skládá z několika vrstev. Matrice se vyrábí z plastu - polykarbonátu.

Polykarbonáty

... patří do skupiny termoplastů, obsahujících mimo jiné také uhličitanové skupiny. Jsou to odolné materiály, které se dají využít k nejrůznějším účelům. Některé z nich jsou dokonce průhledné. Za tepla se snadno tvarují.

Na matrici se pak nachází velice tenká (tloušťka kolem 50 - 100 nm) vrstva, která je vyrobená z napařovaného hliníku. Je to právě tato vrstva, která dělá v mikrovlnné troubě neplechu.

Hliník je totiž vodivý kov. V mikrovlnce se generuje elektromagnetické pole, na které kovový materiál reaguje. Pokud se dostane CD do zapnuté mikrovlnky (nejlépe hliníkovou vrstvou navrch), objeví se na ní po několika vteřinách jiskry a blesky. Na CD je později vidět poškození ve formě prasklin v hliníkové vrstvě. Co se stalo?

Hliník je vodivý kov. Materiál je tvořen mřížkou z kladných atomových jader, ve které se volně pohybuje část elektronů atomů hliníku (jejich valenční elektrony).

Valenční elektrony

... jsou umístěny v energeticky nejvýše položených orbitalech, tedy ve vnějších orbitalech atomu. Při kontaktu s jinými atomy se podílejí na vzniku chemických vazeb. Jsou proto nejdůležitější součástí elektronové konfigurace atomu, která určuje chemické vlastnosti daného prvku.

Tyto volné elektrony mohou přijímat energii z mikrovlnného záření. Vznikají elektrické proudy, které hliník lokálně ohřívají.

Takový ohřev, způsobený místními vířivými proudy, je díky dobré tepelné vodivosti kovu obvykle dobře rozložen po celém objemu materiálu - ovšem jen v případě že se jedná o dostatečně velký a masivní předmět. Pak se může ustálit nový rovnovážný stav, při kterém se kovový materiál v mikrovlnné troubě jen mírně zahřál (příkladem může posloužit vidlička, kterou necháte na talíři s ohřívaným jídlem).

U tenké vrstvy hliníku na kompaktním disku je ale situace jiná. Tenké vrstvy kovu mají jen malou tepelnou kapacitu, protože obsahují jen malý objem materiálu. Lokálně se tedy tenké vrstvy kovu zahřívají tak silně, že začnou žhnout nebo se mohou dokonce i vypařit.

U CD se to projevuje tím, že vznikají jiskry nebo hořící místa, což způsobuje popraskání hliníkové vrstvy.

Sáček brambůrek v mikrovlnné troubě

Něco podobného se stane tehdy, když do mikrovlnné trouby položíte sáček brambůrek. Na obalu se objeví jiskry a záblesky. Na rozdíl od CD se ale sáček navíc ... srazí.

Způsobuje to struktura obalu.

Obalová fólie se skládá z vrchní vrstvy, potisku, dělicí fólie a vnitřní vrstvy potažené hliníkem. Tato vnitřní vrstva zabraňuje například pronikání vodní páry, kyslíku nebo světla k potravině. Díky tomu vydrží obsah delší dobu čerstvý.

Jak je popsáno výše, je to právě tenká kovová vrstva, která reaguje na elektromagnetické záření zahříváním.

Na rozdíl od CD jsou ale ostatní (plastové vrstvy sáčku velice tenké. Proto se lehce deformují - a sáček se smrští.
Autor: Dana Tenzler | pondělí 1.1.2024 8:00 | karma článku: 33.80 | přečteno: 3718x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 1857 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...