Měla kdysi Venuše svůj vlastní měsíc?

4. 01. 2024 8:00:07
O teorii, podle které by mohla mít naše sousední planeta Venuše kdysi průvodce - velký měsíc, který zbrzdil a poté dokonce otočil její rotaci. (délka blogu 5 min.)

Podle dnes platné teorie se Sluneční soustava ve své počáteční fázi nacházela ve formě disku z plynu a prachu, který obklopoval mladé Slunce. Z materiálu disku se postupně formovaly tisíce různých planetesimál, tedy zárodků pozdějších planet, které obíhaly hvězdu po různých nestabilních drahách. Některá z těchto prvotních těles se vzájemně srážela a vytvářela tak větší objekty, které pak přitahovaly ještě více okolního materiálu. Postupně tak vznikala větší a větší tělesa - některá pak dospěla do velikosti planety.

Většina z těchto raných planet ovšem nepřežila do dnešního dne - byla například vyvržena ze sluneční soustavy vlivem svých hmotnějších sousedů, nebo spadla do Slunce. Dnes v soustavě zůstaly pouze ty planety, které měly značnou dávku štěstí.

Také Měsíc, který fixuje sklon osy Země, se pravděpodobně zformoval při jedné z dramatických událostí během raného vývoje Slunečního systému. Měl vzniknout z mračna trosek, které byly vymrštěny na vysokou oběžnou dráhu (s průměrem několika poloměrů Země) při kolizi Země s protoplanetou Theia.

Měsíce ve Sluneční soustavě

Všechny planety Sluneční soustavy mají jeden nebo více měsíců. Výjimku tvoří (Slunci velice blízká) planeta Merkur a druhá Slunci nejbližší planeta Venuše.

Početná rodina měsíců, které obíhají kolem velkých vnějších planet, byla pravděpodobně vytvořeny různými procesy. Mohly vzniknout slučováním z prachových disků obklopujících protoplanety, nebo zachycením větších těles, která se potulovala ve vnějších částech Slunečního systému.

Zůstává ovšem hádankou, proč obě vnitřní planety nemají žádné měsíce. Zdá se, že za to může mimo jiné také jejich blízkost ke Slunci, ta totiž zvyšuje jeho vliv a zároveň snižuje rozměry tzv. Hillovy sféry.

Hillova sféra

Hillova sféra je ta oblast kolem vesmírného objektu, ve které je jeho gravitační síla významnější než gravitační síla daleko hmotnějšího tělesa, kolem kterého objekt obíhá.

Vnější hranice Hillovy sféry je definována gravitační silou způsobenou centrálním tělesem (například centrální hvězdou) a také gravitační silou objektu, který centrální těleso obíhá (například planeta). Zároveň záleží na setrvačných silách, které by panovaly v tomto systému, pokud by menší z těles (planetu) obíhal nějaký další objekt. Uvnitř Hillovy sféry je součet těchto tří sil orientován směrem k tělesu, které Hillova sféra obklopuje.

Jinými slovy - planety mají svou vlastní Hillovu sféru, jejíž vlastnosti určuje gravitace Slunce, dané planety a odstředivá síla na oběžné dráze kolem planety. Tam, kde se všechny tři síly vzájemně vyruší, se nacházejí tzv. Lagrangeovy body L1 a L2.

Pokud se do prostoru, kterému říkáme Hillova sféra náhodně dostane nějaký malý vesmírný objekt, může tu zůstat připoután gravitačním vlivem.

Merkur

V případě Merkuru je jasné, že jeho Hillova sféra je nejmenší ve Sluneční soustavě - vliv Slunce je daleko významnější, než u vzdálených planet.

Druhou nejmenší Hillovu sféru vykazuje v našem systému Mars, těsně následovaný Venuší. To je způsobeno nižší hmotností Marsu.

Mars má ovšem hned dva malé měsíce, zatímco Venuše nemá žádný. Čím je to způsobeno?

Venuše a její minulost

Venuše je jedinou vnitřní planetou Sluneční soustavy, která má pomalou retrográdní rotaci a prográdní oběžnou dráhu. To není běžné - v její minulosti se muselo přihodit něco, co změnilo původní normální rotaci planety.

Vědci zkoumali scénář, kdy se k planetě přiblíží větší těleso a vstoupí do nestabilní zóny blízko Hillovy sféry. Tady se gravitačně zachytí a čeká ho zajímavý osud. Může se znovu uvolnit a pokračovat na své dráze kolem Slunce. Nebo může nějakou dobu u planety zůstat - a působit na ni svou gravitací.

Byly provedeny počítačové simulace pro dva různé scénáře: zachycený objekt se původně pohyboval po prográdní dráze (měl stejný směr oběhu jako Venuše) nebo retrográdní (opačný směr) oběžné dráze kolem Slunce.

Ukázalo se, že se dnešní parametry Venušiny rotace dají vysvětlit tělesem, které se zachytilo na retrográdní oběžné dráze.

Mělo se jednat o dostatečně velký měsíc, který dostal pracovní název Neith. Mohl se tu udržet kolem 10 000 - 100 000 roků. Je jen logické, že gravitace tohoto měsíce měla vliv na chování planety. Slapové síly, způsobující deformaci Venuše mohly v tomto případě relativně rychle snížit rychlost rotace planety.

Změny se samozřejmě musely týkat také hypotetického zachyceného měsíce Neith. Z gravitačního vlivu Venuše se mu už uniknout nepodařilo. Jeho rychlost se neustále snižovala, takže se nakonec dostal příliš blízko k povrchu planety a rozpadl se nebo do ní doslova narazil. Jeho pozůstatky se rozptýlily na povrchu Venuše, na které dnes panuje vysoký tlak a teplota, takže zůstává jednou z málo prozkoumaných planet, i když se nachází v naší relativní blízkosti.

Jedná se samozřejmě jen o teorii, kterou nebude lehké potvrdit. Povrch Venuše je velice aktivní a není příliš starý, takže šance na objevení pradávných trosek bývalého měsíce je malá. Dávné události možná ale zanechaly stopy v bezprostřední blízkosti planety. Možná budou jednoho dne objeveny budoucími sondami...

Zdroj:https://arxiv.org/abs/2312.17049
Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 4.1.2024 8:00 | karma článku: 23.07 | přečteno: 312x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 1857 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...