Nový rentgenový satelit - tentokrát vypuštěný ISRO

8. 01. 2024 8:00:45
Indická organizace pro kosmický výzkum ISRO přivítala Nový rok startem satelitu XPoSat s 10 dalšími vědeckými projekty. Satelit bude zkoumat rentgenové záření. (délka blogu 4 min.)

Indický XPoSat

... je satelit, který se bude věnovat rentgenovým emisím různých extrémních vesmírných objektů - jako například černých děr.

Na oběžnou dráhu byl vynesen indickou raketou PSLV-C58 z vesmírného střediska Satish Dhawan ve Sriharikotě v 9:10 ráno. Už 22 minut po startu se satelit nacházel na oběžné dráze ve výšce přibližně 650 km. Poté prošla raketa dalšími dvěma zážehy, aby se jeho dráha upravila na kruhovou dráhu s výškou 350 km. Byl to mimochodem 60. let rakety typu PSLV.

Vypuštěním satelitu XPoSAT se Indie stala druhou zemí (tou první byly USA), která vytvořila vesmírný teleskop pro studium rentgenového záření černých děr a neutronových hvězd. Pro srovnání: satelit XPoSat stál kolem 250 milionů rupií (přibližně 30 milionů dolarů), zatímco mise IXPE NASA, která byla vypuštěna v roce 2021, stála kolem 188 milionů dolarů.

Základní mise satelitu XPoSat by měla trvat kolem 5 roků.

Přístroje

Základ mise tvoří přístrojPOLIX (Polarimeter Instrument in X-rays), který bude měřit stupeň a úhel polarizace fotonů rentgenového záření v pásmu 8-30 keV. Přístroj, který dostal název XSPECT (X-ray Spectroscopy and Timing) se postará o spektroskopické informace o fotonech v energetickém rozsahu 0,8-15 keV.

Proč zrovna rentgenový satelit?

Rentgenové záření, které se k nám dostává z dalekého vesmíru, je pro vědce vlastně dárkem. Je totiž svědkem jevů, které se odehrávají v místech, kam se nikdy osobně nepodívají. Takové záření je svědkem extrémních podmínek, ve kterých se nachází hmota v neutronových hvězdách, blízko černých děr nebo v silných magnetických polích. Bývá také vyvoláno silnými explozemi hvězd a je svědkem (pro nás nepředstavitelných) teplot, které jsou typické pro extrémní vesmírné jevy.

Tento dárek má ale jednu chybu - je zabalen do neproniknutelného obalu. Atmosféra naší planety totiž tento typ záření nepropouští. Aby ho mohli vědci opravdu důkladně zkoumat, musí vynést své teleskopy do takové oblasti na oběžné dráze Země, kde je atmosféra už tak řídká, že pozorování neruší.

Polarizace záření

Světlo z obyčejné žárovky se skládá z fotonů, které vibrují všemi směry. Pokud jsou takové fotony rozptýleny nebo odraženy částicemi hmoty nebo pevnými povrchy, mohou se polarizovat – jejich vibrace jsou pak orientovány jedním směrem.

Pokud tedy zjistí a změří polarizaci rentgenových fotonů, může se vědcům podařit nalézt principy přírodních jevů, které se odehrávají v černých děrách, neutronových hvězdách a jiných extrémních a velice vzdálených vesmírných objektech - a které neumíme nebo nemůžeme simulovat v pozemských laboratořích.

Mise NASA IXPE

USA vypustily 9. prosince 2021 na oběžnou dráhu Země podobný satelit, který dostal jméno IXPE. I on má na palubě detektory rentgenového záření a měří jeho polarizaci.

Zabývá se zhruba 40 různými extrémními vesmírnými objekty. Díky měření, které provedl tento satelit, se například podařilo zjistit, že černá díra, která se nachází v centru naší galaxie, zdaleka není tak klidná, jak se nám na první pohled zdá. Před přibližně 200 roky musely v její bezprostřední blízkosti probíhat neobvyklé jevy, které vyvolaly výtrysky rentgenového záření. Vědci usoudili, že naše centrální černá díra nejspíš počátkem 19. století zkonzumovala některou z hvězd nebo zbytky materiálu, které obíhají v jejím bezprostředním okolí.

Zdroje: ISRO, NASA,https://en.wikipedia.org/wiki/XPoSat,https://ixpe.msfc.nasa.gov/,https://www.nasa.gov/missions/ixpe/milky-ways-central-black-hole-woke-up-200-years-ago-nasas-ixpe-finds/

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.1.2024 8:00 | karma článku: 17.04 | přečteno: 160x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 1858 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...