Co je nového v závodech o Měsíc?

11. 01. 2024 8:00:24
Probíhá nový závod o přistání na Měsíci. Kdo ho tentokrát vyhraje? O přistání se tentokrát pokoušejí jak státní tak soukromé vesmírné společnosti. (délka blogu 4 min.)

Nové závody o Měsíc probíhají (na rozdíl od původních, které se konaly v 70. letech minulého století) téměř bez pozornosti médií. Měsíc je už osídlen a zkoumán automatickými sondami a situace dělá dojem všednosti. Tak jednoduché to ale není.

Jsou to především soukromé firmy, které při dosažení Měsíce selhávají. Mezi ztroskotalé mise se přitom nedávno překvapivě zapsala také ruská státní agentura, která se kdysi účastnila už původního závodu o Měsíc.

Novou obětí se nyní stala i americká (soukromá) mise Peregrine.

Peregrine

Bezpilotní přistávací modul Peregrine byl vypuštěn v pondělí ráno na palubě rakety typu Vulcan Centaur, jejímž výrobcem je ULA (což je zkratkou pro United Launch Alliance, společný projekt firem Boeing a Lockheed Martin) z rampy na Cape Canaveral. Lander měl přistát na Měsíci v oblasti zvané Sinus Viscositatis.

Odvážná soukromá mise ale s největší pravděpodobností selhala už krátce po vypuštění na oběžnou dráhu a dlouho předtím, než se dostala do blízkosti Měsíce.

Start proběhl 8. ledna 2024 vlastně úplně bez problémů. Zhruba 50 minut po startu rakety byl modul Peregrine na oběžné dráze oddělen od horního stupně rakety.

Vědci dokonce navázali s modulem rádiový kontakt, museli ale zjistit, že má sonda problémy. Nepodařilo se ji zorientovat směrem ke Slunci, takže svými solárními články nemohla vyrábět energii. Zároveň si všimli, že sonda spotřebovává nepřiměřeně velké množství paliva.

Když pak zaslala sonda na Zemi první snímky svého stavu, ukázalo se, že má poškozenou izolační vrstvu, která je v jednom místě dokonce roztržená. Zjevně došlo k značnému úniku paliva, které má nezastupitelnou funkci: musí korigovat orientaci sondy a je potřebné pro její sestup k Měsíci. Bez orientace na Slunce a možnosti dobíjet solární články bude sonda zanedlouho nejen neovladatelná ale ztratí také spojení se Zemí, usoudili odborníci. Misi pak prohlásili za neúspěšnou.

Na palubě Peregrine bylo několik zařízení, která měla zkoumat molekuly vody na Měsíci, měřit různé druhy záření a molekuly plynů, které by se vyskytovaly v okolí přistání landeru (lunární exosféru). Německá firma DHL umístila na palubu tzv. MoonBox, který měl přepravovat soukromé předměty na Měsíc a neměl jinak žádný vědecký význam.

Peregrine se tedy zařadila do dlouhé řady selhání soukromých misí, které se v poslední době pokoušejí dosáhnout Měsíce. Připomeňme si, že úspěch zaznamenaly jen státní kosmické agentury Sovětského Svazu a USA, nově také Číny a Indie (Chandrayaan 3 v minulém roce).

V dubnu 2019 se na povrchu Měsíce rozbil soukromý Izraelský lunární lander Beresheet-1 a v dubnu 2023 postihl podobný osud soukromý Japonský lunární lander Hakuto-R.

Závody o Měsíc pokračují - SLIM a IM-C

Na leden 2024 je naplánováno přistání sondy, která odstartovala v září 2023. Jedná se o lander SLIM, který patří japonské státní kosmické agentuře JAXA. Uvidíme, jestli bude mít víc štěstí než Peregrine.

IM-1 a firma Intuitive Machines

V lednu nebo únoru by měla startovat další soukromá americká mise, kterou také (stejně jako tomu bylo u Peregrine) podporuje státní agentura NASA. Firma Intuitive Machines připravila misi s názvem IM-1. Lander se jmenuje Nova-C. Jeho název odkazuje na jasnou hvězdu a písmeno C znamená římské číslo 100. Přistávací modul má přivést na povrch měsíce 100 kilogramů užitečného zatížení a vědeckých přístrojů.

Intuitive Machines je firma se sídlem v Houstonu v Texasu. Byla založena v roce 2013.

V květnu 2019 ji NASA vybrala jako jednu ze tří firem, u kterých se bude podílet na misích k dosažení měsíčního povrchu. Na palubě Nova-C se tedy díky NASA nacházejí laserové odrazky, které jsou určeny k měření přesné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a rádiové přijímače, které zajistí plazmové a nízkofrekvenční rádiové pozorování blízkého lunárního povrchu a budou měřit intenzitu slunečního větru.

Kromě toho je na palubě také malá observatoř, která má být umístěna na povrchu Měsíce.

Ta pochází pro změnu z jedné z havajských observatoří. Jmenuje se Ilo-X a měla by se věnovat pozorování centra naší galaxie, Země ale i dalších cílů. Mise bude testovat, jestli observatoř přežije ve zdraví start ze Země a přistání na Měsíci, ale také jestli je možné udržet ji v provozu i po prvních 14 dnech práce. Pak totiž nastane v místě, kam sonda přistane, lunární noc, kdy padá teplota až k silně nepříznivým hodnotám, které nemusí technologie přežít ve zdraví.

Situace zůstává tedy napínavá. Závody o Měsíc, které vedou soukromé firmy, pokračují a už brzy bychom mohli znát jejich vítěze.


Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.1.2024 8:00 | karma článku: 21.20 | přečteno: 268x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 1858 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...