Meteorit 2024 BX1 zatím nebyl nalezen

25. 01. 2024 8:00:34
V noci z 20. na 21. ledna se v Braniborsku objevil na nebi objekt, který zazářil jako nezvykle jasný bolid. Byl vidět z Lipska ale také z Prahy. (délka blogu 3 min.)

Asteroidy, meteoroidy a meteority

Asteroid se říká tělesu, které obíhá kolem Slunce a má průměr více než jeden metr. Meteoroid je menší těleso ve vesmíru, které může být velké až několik metrů. Když meteoroid vstoupí do zemské atmosféry a shoří, nazývá se meteor. Obzvláště jasnému meteoru se říká bolid. Když část meteoroidu dopadne na Zemi, nazývá se meteorit.

Objekt, který byl pozorován v noci ze soboty na neděli, dostal zprvu jméno Sar2736. Jako první si ho všiml maďarský astronom Krisztián Sárneczky, který je znám objevem hned tří podobných objektů. Jedná se mimochodem teprve o osmý vesmírný meteoroid, který byl od roku 2008 nalezen ještě před svým vstupem do atmosféry naší planety.

Podle výpočtů americké vesmírné agentury NASA měly dopadnout zbytky Sar2736 na Zemi půl hodiny po půlnoci nedaleko obce Nennhausenu, která leží západně od Berlína.

Žádné nahlášené škody

Malý asteroid měl mít před vstupem do atmosféry průměr kolem metru a měl vážit několik tun. Je poměrně pravděpodobné, že se v atmosféře rozpadl na několik menších kusů. Vzhledem k tomu, že do atmosféry vstoupil relativně nízkou rychlostí (jen několik kilometrů za sekundu), nemusel úplně shořet - malé fragmenty se mohly zachovat.

Profesionály i laické fanoušky to samozřejmě nadchlo. Vydalo se ho hledat nemalé množství lidí. Mezitím dostal mimochodem i jiné jméno - říká se mu nyní 2024 BX1.

Podle policie v Nennhausenu nebeské těleso zjevně žádné škody nezpůsobilo. Každopádně nebyly hlášeny žádné škody na majetku nebo zranění lidí.

Maličký asteroid mohl ale v atmosféře také shořet beze zbytku. Podle odborníků na Zemi každý den dopadne zhruba 40 - 100 tun materiálu z vesmíru. Naprosté většiny si nikdo nevšimne.

Jinak tomu bylo v roce 2013, kdy spadl do okolí města Čeljabinsk objekt, který původně měřil kolem 19 metrů. Tlaková vlna poškodila přes 3700 domů a zranila více než 1500 lidí. Astronomové si ani tak velkého objektu nevšimli včas - přiletěl totiž ve směru od Slunce.

Možná se i tentokrát najdou zbytky - meteority velikosti tenisového míčku, tak jako tomu bylo na jaře loňského roku v Elmshornu v jiné spolkové zemi, Šlesvicku-Holštýnsku. Tamní nález vážil kolem 3,5 kilogramu a jak se později zjistilo, zformoval se před zhruba 4,5 miliardami roky.

2024 BX1

Objekt 2024 BX1 patřil mezi blízkozemní asteroidy typu Apollo. Jak už název napovídá, jedná se o malá tělesa, která se na své pouti vesmírem přibližují k dráze Země.

Nepohybují se tedy (tak jako většina známých asteroidů) v pásu asteroidů, který se rozkládá mezi Marsem a Jupiterem, ale spíše v oblasti blízké k vnitřním planetám. Jejich složení přesto odpovídá objektům, které se nacházejí v pásu asteroidů, dá se tedy předpokládat, že odsud původně pocházejí - a na svou dnešní dráhu se dostaly působením gravitačního vlivu Jupiteru.

Tento konkrétní asteroid typu Apollo měl přísluní (bod dráhy, který je nejbližší ke Slunci) ve vzdálenosti 0,835 AU a odsluní (tedy bod nejvzdálenější od Slunce) až 1,833 AU. Jeden oběh kolem Slunce mu trval 563 dní.

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 25.1.2024 8:00 | karma článku: 18.24 | přečteno: 220x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 1857 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...