Indie a Japonsko plánují další misi na Měsíc - tentokrát společně

8. 02. 2024 8:00:47
Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) a Japonská agentura pro průzkum vesmíru (JAXA) plánují další lunární misi. (délka blogu 3 min.)

Jak Indii tak Japonsku se nedávno povedlo měkké přistání na měsíčním povrchu. Oba státy se tak staly členy jedinečného klubu, o kterého patří jen hrska zemí.

Při svém dalším výletu na Měsíc budou pracovat společně. Mise dostala název Lunární polární průzkumná mise (Lupex). V indické verzi bude označována jako Chandrayaan 4.

Chandrayaan

Připomeňme si historii programu Chandrayaan. K dnešnímu dni proběhly tři mise. Jednalo se o dva orbitery, tedy sondy, které zůstávají na oběžné dráze, dva přistávací moduly a jednu impaktní (srážkovou) sondu.

První mise odstartovala 22. října 2008. Orbiter se usadil na oběžné dráze v říjnu 2008 a fungoval celých deset měsíců. Na palubě nesl ne přistávací - ale cíleně impaktní sondu, která měla za úkol narazit do měsíčního povrchu. Vyvržený oblak měsíčního materiálu byl studován z dálky - přitom byla objevena v materiálu přítomnost vody, která je velice důležitá pro budoucí lidské měsíční mise. Sonda na oběžné dráze se také věnovala mapování a studiu řídké měsíční atmosféry.

Druhá mise Chandrayaan se skládala z orbiteru a přistávacího modulu, který nesl na palubě mimo jiné malý rover. Tato mise odstartovala v červenci 2019 a k Měsíci dorazila po poměrně dlouhé době, po zhruba čtyřech týdnech. Sondy, které nemají na palubě lidskou posádku, totiž nemusí minimalizovat dobu letu a mohou se vydat pomalejší a delší cestou, která šetří palivo. Orbiter této mise pracuje na oběžné dráze Měsíce dodnes, jeho plánovaná životnost by měla být minimálně 7 roků. Přistávací modul Vikram nesoucí Rover Pragyan se rozbil o povrch Měsíce kvůli chybě softwaru během přistávacího manévru.

U třetí mise Chandrayaan se k Měsíci vydal samotný přistávací modul. Odstartoval loni 14. července. Žádný vlastní orbiter nepotřeboval - k zasílání údajů na Zemi využil orbiter předchozí mise Chandrayaan. Přistávací modul měkce přistál na lunárním povrchu loni 23. srpna. Jeho rover se vydal na průzkum okolí. Lander i rover fungovaly 12 dní - do doby, než nastala měsíční noc. Ta se mimochodem nedá srovnávat s nocemi, jaké zažívají rovery na Marsu. Délka marsovských dní a nocí je srovnatelná s pozemskými, zatímco měsíční dny a noci trvají 14 pozemských dní. Během této doby klesá teplota natolik, že termické jevy (roztažnost materiálů) zničí elektroniku vědeckých přístrojů. S krátkou dobou trvání mise se tedy počítá.

Lupex

Mise, která dostala jméno Lupex (Chandrayaan 4) má mít daleko lepší vybavení a také nové cíle.

Má prozkoumat oblast jižního pólu Měsíce a věnovat se hlavně hledání vody. Její součástí bude velký rover, který má zjistit, kolik vodních zásob je dostupných v oblasti pólu a kolik vody s sebou tedy musí přinést budoucí mise s lidskou posádkou. Předpokládá se, že rover nalezne dostatek vodních zásob, což samozřejmě budoucí lidskou misi usnadní.

Japonská agentura JAXA má pro tuto misi vyrobit lunární rover a orbiter, zatímco ISRO bude zodpovědná za přistávací modul. Na samotném roveru se mají nacházet také vědecké přístroje od NASA a ESA, bude se tedy jednat o společnou misi na mezinárodní úrovni. Rover by měl být tentokrát přizpůsoben k dlouhé a extrémně chladné měsíční noci. Na palubě bude mít nejen solární panely k získávání energie za dne, ale také baterie, které ho budou zahřívat. Měl by tedy fungovat mnohem déle než 14 dní.

Mise Lupex by se měla konat v roce 2025.

Zdroj: ISRO, JAXA


Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 8.2.2024 8:00 | karma článku: 13.67 | přečteno: 123x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 278 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 27.25 | Přečteno: 1859 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...