Satelit CUTE a jeho průzkum „horkých Jupiterů“

12. 02. 2024 8:00:20
Maličký satelit s velikostí krabice od bot (třídy cube 6U, tedy 6x10x10x10 cm) se věnuje zajímavému průzkumu. Doplňuje naše znalosti o zvláštním typu exoplanet, který se nevyskytuje ve Sluneční soustavě. (délka blogu 3 min

Colorado Ultraviolet Transit Experiment (CUTE)

... je malý UV vesmírný teleskop, který byl postaven a testován na Univerzitě v Coloradu (Boulder a Laboratory for Atmospheric and Space Physics - LASP).

Jeho hlavním cílem je studium některých (jinými a většími teleskopy objevených) exoplanet.

Jedná se o poměrně malý přístroj, který byl na oběžnou dráhu vypuštěn pomocí rakety Atlas V 27. září 2021 - stal se spolujezdcem při vypouštění jiného, většího satelitu.

CUTE oběhne kolem naší planety jednou za 96 minut. Původně byl navržen tak, aby fungoval alespoň 8 měsíců a prostudoval celkem 10 exoplanet. Svou základní misi už dávno splnil a zůstává v provozu dodnes. Očekává se, že by mohl pracovat na oběžné dráze až do roku 2027.

CUTE dokáže zachytit elektromagnetické záření v blízké UV oblasti (s vlnovou délkou 255-330 nm). Může tak provádět spektroskopii atmosfér exoplanet a zkoumat jejich složení a rychlost jejich ztrát.

Měří například, jakým způsobem se mění světlo, které k nám dopadá z hostitelské hvězdy ve chvílích, kdy její exoplaneta prochází přes hvězdný kotouč. Přitom prochází před hvězdou samozřejmě i ta oblast, která odpovídá atmosféře planety. Křivky signálu se pak vyhodnocují. Satelit přitom musí pozorovat příslušné pásmo elektromagnetického záření po dobu několika oběhů exoplanety kolem její centrální hvězdy.

Díky tomu, že pozorování neruší naše vlastní atmosféra, může CUTE pozorovat přítomnost takových iontů jako Fe2+, Mg2+, Mg+ nebo OH-.

Horký Jupiter

“Horký Jupiter” se říká exoplanetám, jejichž hmotnost je přibližně stejná nebo vyšší než hmotnost Jupiteru. Mají poměrně vysokou povrchovou teplotu. To je způsobeno tím, že neobíhají kolem své centrální hvězdy v průměrné vzdálenosti 5 astronomických jednotek (jako náš Jupiter), ale typicky pouze ve vzdálenosti jen asi 0,05 astronomické jednotky (což odpovídá 1/8 vzdálenosti mezi Merkurem a Sluncem). Doba oběhu horkých Jupiterů kolem hvězdy se pohybuje mezi jedním až pěti dny. Planeta tedy poskytuje dostatečně rychle takový počet tranzitů přes kotouč hvězdy, jaký je potřeba k průzkumu satelitem CUTE.

Průzkum horkých Jupiterů

Vědci již dlouho předpokládají, že se vliv blízké hvězdy nutně musí projevit na vlastnostech atmosféry obří planety. Hvězda by mohla atmosféru dokonce úplně odstranit.

Údaje, které nasbíral satelit CUTE ovšem naznačují, že proces nemusí být tak jednoduchý.

Zdá se, že některé z obřích planet atmosféru ztrácejí ... jiné ale ne.

Planeta WASP-189b, která se nachází ve vzdálenosti více než 300 světelných roků, má atmosféru, dosahující teplot 8500 K. To znamená, že je o několik tisíc stupňů teplejší než povrch Slunce.

Pozorování CUTE také naznačují, že plyn uniká z okolí WASP-189b ohromující rychlostí zhruba 400 milionů kilogramů za sekundu.

Jiná exoplaneta s názvem MASCARA-4b, naopak velké a znatelné množství plynu neztrácí. Další planety se nacházejí někde mezi těmito dvěma extrémy.

Vědci doufají, že by se jim mohlo podařit odhalit, co způsobuje ztráty atmosféry na jedněch planetách, zatímco jiné zůstávají v tomto smyslu nedotčeny.

Mohlo by to souviset jak s vlastnostmi samotné planety (větší planety generují silnější gravitační sílu nebo magnetické pole), tak s vlastnostmi jejich hvězd (aktivnější hvězdy pravděpodobně způsobují na planetách větší škody).

Budoucnost CUTE

CUTE dnes obíhá ve výšce zhruba 525 kilometrů nad zemským povrchem. Vzhledem ke své jednoduchosti a malým rozměrům samozřejmě nemá vlastní zdroj paliva, který by ho mohl na oběžné dráze udržovat po dlouhou dobu. Očekává se, že do atmosféry vstoupí v roce 2027 a shoří v ní. Do té doby se bude maličký satelit podílet na velké vědě, podobně jako jeho daleko komplexnější příbuzní.

Zdroje:DOI: 10.3847/2041-8213/acef1c, https://arxiv.org/abs/1302.1466v1, https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/aca8a2/pdf
Autor: Dana Tenzler | pondělí 12.2.2024 8:00 | karma článku: 14.33 | přečteno: 173x

Další články blogera

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 1857 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 954 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 1292

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občastým dotazům - ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Tenhle blog provozuji ve svém volném čase pro radost. 

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...