Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Víme, co je to "vesmír"? Těžko posoudit - velký kus ho totiž chybí.

Představte si, že stojíte potmě na menším kopci a vychutnáváte si klid osamělé letní noci. Když zvednete oči k nebi, uvidíte na něm poblikávat zhruba 6000 hvězd. Je to stejný pohled, jaký letní nebe nabízí už miliony let, stejný   

pohled, který vzbudil zvědavost našich předků, když se snažili pochopit svět kolem sebe.

Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že zvědavost je vlastnost, která je společná i lidem, kteří nejsou schopní vzájemné domluvy, kteří vedou války o zdroje nebo o imaginární duchovno. Díky ní byl vynalezen dalekohled, kterým se daly malinké lesklé body na obloze pozorovat daleko efektivněji než pouhým okem, díky ní byl vynalezen ještě dokonalejší a větší dalekohled, kterým bylo vidět daleko více hvězd. A po něm ještě dokonalejší a ještě větší. Začali jsme si prohlížet stále vzdálenější a vzdálenější oblasti vesmíru. Původních 6000 hvězd, které byly vidět na noční obloze neozbrojeným okem, se k dnešnímu dni rozrostlo na 500 miliard galaxií. 

Naše zvědavost zničila původní jednoduchou představu o uspořádání Všeho a s ní prakticky veškerá dogmata, která na první pohled vypadala tak příjemně a logicky, když nám slibovala výsadní pozici v systému, řízeném Bohem. 

Dnes víme, že Slunce se neotáčí kolem země, naopak. (Ještě že tu máme alespoň Měsíc - ten se skutečně točí kolem nás, i když to vypadá, že to dělá nedobrovolně a snaží se nás opustit. Každý rok se od nás vzdálí o 1,5 centimetru.)

Ukázalo se, že ani Slunce není centrem vesmíru a co víc - dnes už můžeme celkem spolehlivě prohlásit, že vesmír žádné centrum nemá. Slunce je pouze gravitačním centrem malé soustavy planet, která je jen malinkou částí objektu s názvem Mléčná dráha. Ve vesmíru samém vidíme pomocí dalekohledů výše zmíněných 500 miliard těchto gigantických objektů.

Je toto číslo definitivní? Pravděpodobně ne. Zdá se totiž, že velkou část vesmíru z fyzikálních důvodů nevidíme a nikdy ji vidět nebudeme. Co se týká vesmíru, smíme dnes dokonce pozorovat jeho větší část, než jakou budou moci pozorovat civilizace o několik miliard let později. 

Vesmír totiž vůbec není tak statický a neměnný, jak se může zdát při pohledu na potemnělé nebe. Rozpíná se - a to rychlostí, která se dnes zvyšuje. V praxi to znamená, že ve vesmíru neustále vzniká nový prostor. Díky tomu se dá říct, že čím vzdálenější je určitý objekt, tím rychleji se od nás vzdaluje, protože mezi námi a jím se neustále objevuje další a další, nový prostor. Dokonce ani světlo (které se pohybuje maximální možnou rychlostí, jakou se v našem vesmíru dají přenášet informace) se k nám z dostatečně vzdálených oblastí vesmíru už nikdy nedostane, protože se jejich vzdálenost zvyšuje větším tempem, než jakým k nám postupují informace z nich. A právě díky tomu se pro nás stává velká část vesmíru nedosažitelnou, přestává pro nás reálně existovat, protože informace o ní mizí z našeho dosahu. 

To všechno ale trumfne další překvapení, se kterým se setkali vědci, kteří zkoumali strukturu vesmíru. To, co považujeme za vesmír, je jen jeho malým zlomkem. Věta, která stojí v názvu článku rozhodně nepřehání. Dá se dokonce říct, že nám chybí pořádně velký kus vesmíru, respektive informace o jeho složení.

V teorii, kterou dnes považujeme za správnou a nejlépe prokázanou, se vesmír skládá z 96 procent z nedefinovatelné tzv. temné hmoty (která působí na svoje okolí pouze svou gravitací) a z tzv. temné energie, o jejíž podstatě nevíme vůbec nic. 

Hmota, kterou vidíme, hmota, ze které se skládají hvězdy, galaxie i my sami, tvoří jen zhruba 4 procenta celku.

Temná hmota

 je dnes považována za původ námi pozorované struktury vesmíru - rozmístění galaxií, supergalaxií a shluků supergalaxií. Viditelná hmota se podle dnes platné teorie zdržuje v místech, kde je koncentrace temné hmoty nejvyšší.

K tomuto zjištění došli vědci, kteří zkoumali pohyby hvězd uvnitř galaxií. Na základě jednoho ze základních principů fyziky, o jejichž správnosti jsme přesvědčení, by se rychlost těles v určitých částech galaxie musela řídit nám známými a i v naší části galaxie platnými zákony. Zářící hvězdy galaxií se ovšem pohybují takovým způsobem, že by galaxie  neměly držet pohromadě a jejich hvězdy by se měly teoreticky rozlétnout do všech stran. Situace se vysvětlí až v momentě, kdy je do modelu pohybu galaxií zadána adekvátně větší hmotnost. Tuto pro nás neviditelnou, ale gravitačně na pohyby ostatních hvězd galaxie působící hmotu, dnes nazýváme "temnou" hmotou. 

Tajemná temná energie se naopak snaží koncentraci hmoty do jednoho bodu překazit a způsobuje neustálé, v poslední době prokázané, zrychlení rozpínání vesmíru. Co je její podstatou, čím je způsobena a na jakém principu funguje - nevíme. 

Je letní noc - vy stojíte na menším kopci a vychutnáváte si pocit klidu při pohledu k nebi, pokrytému tisíci hvězd. Je to stejný pohled, jaký letní nebe nabízí už miliony let. Je závratný a tajemný - až dnes ale máme přibližnou představu o tom, kolik toho vlastně o vesmíru nevíme. 

 

Autor: Dana Tenzler | neděle 7.6.2015 19:34 | karma článku: 22,81 | přečteno: 1137x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,06 | Přečteno: 143x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.