Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sonda New Horizons a její cesta k Plutu

Pluto bylo donedávna astronomickou třináctou komnatou. Zatímco na ostatních planetách přistávají sondy, nebo kolem nich alespoň prolétají, byl oficiální obrázek Pluta shlukem několika světlých a tmavých bodů.

Už v devadesátých letech začalo plánování projektu, který měl letos v létě nadchnout veřejnost i odborníky – průlet automatické sondy kolem Pluta. Díky finančním problémům padly první koncepty (Pluto Fast Flyby a Pluto Kuiper Express) hned v počátečních fázích. Teprve v roce 2000 se objevil nový projekt –New Horizons.

O rok později byl schválen, takže realizaci už nestálo nic v cestě. Start sondy se po několika odkladech kvůli hurikánu, špatnému počasí a závadě na nosné raketě, uskutečnil 17. 1. 2006.

Do vesmíru ji vynesla nosná raketa Atlas V(551). Přesto, že byla v té době nejsilnější použitelnou pohonnou jednotkou, musela být posílena o další stupeň, Star-48B. New Horizons opustila Zemi nejvyšším do té doby dosaženým tempem – 16,21 km/s  (58 356 km/h).

Ani touto extrémní rychlostí aby se ale sonda k Plutu v dohledné době nedostala.  Plánovanou obří vzdálenost jí pomohl překonat speciální manévr v gravitačním poli Jupitera, který přidal New Horizons další zrychlení.  

Ještě několik dní po startu probíhaly drobné korektury, které snížily rotaci sondy kolem vlastní osy (rotaci získala sonda při startu). Postupně byly uvedeny do provozu různé instrumenty a New Horizons dostala první úkol: přiblížila se na zhruba 100 kilometrů asteroidu 132524 APL. Snímky, které přitom pořídila, měly zatím cvičný charakter a neměly moc vysoké rozlišení. Ty nejcitlivější instrumenty zatím nebylo možné použít, sonda totiž byla zatím příliš blízko Slunci. Aby mohly zachytit ty nejjemnější detaily Pluta, byly její instrumenty přizpůsobeny daleko slabším světelným podmínkám.

Gravitační manévr v blízkosti Jupitera

28. února 2007 proletěla sonda kolem Jupitera. Při svém přiblížení k největší planetě Slunečního systému provedla na 700 měření planety samotné  i jejích měsíců. Při největším přiblížení mu byla vzdálena 2,3 milióny kilometrů a byla dokonce tak blízko, jako nejvzdálenější jeho čtyř „galileovských“ měsíců, Kalisto.

Na Jupiterově měsíci Io pozorovala výbuch vulkánu.

Kromě toho využila ke svému dalšímu urychlení Jupiterovu gravitaci. Průlet kolem obří planety jí propůjčil dalších 3890 m/s a urychlil tak přílet k Plutu o pět let. 

Saturn, Uran a Neptun

Oběžné dráhy Saturnu dosáhla sonda 8. června 2008. Planetu samu ale nefotografovala, Saturn byl v té době v jiném bodě své dráhy.  Podobně tomu bylo i v případě Uranu, jehož oběžnou dráhu minula New Horizons 18. 3. 2011.

Dráhu Neptunu dosáhla sonda 26. 8. 2014, náhodou na den přesně 25 let po legendárním průletu sondy Voyager 2 kolem této vzdálené planety. I planeta Neptun byla příliš vzdálena na to, aby mohla sonda pořídit solidní snímky.

Konečně u cíle - Pluto

Na počátku letošního roku byla New Horizons na cestě už devět let – a začala se přibližovat Plutu. V průběhu následujících měsíců jsme měli možnost obdivovat stále detailnější a kvalitnější snímky tohoto donedávna do rodiny planet patřícího obřího asteroidu. (Více o Plutu v minulém blogu.)

K cíli se sonda měla dostat 14. července. Celý svět směl po internetu sledovat countdown, který ukazoval, jak daleko se sonda nachází a kolik času jí zbývá do plánovaného průletu.

Proto zavládlo poměrně silné zděšení, když 4. července, tedy jen deset dní před svým cílem, sonda neplánovaně přešla do bezpečnostního modu. Důvodem byla chyba v softwaru. Jeho úprava trvala několik dní, nakonec byla ale New Horizons úspěšně „reanimována“.

Přenos dat a obrázků v reálném čase se během samotného průletu kolem Pluta samozřejmě nekonal, komunikace mezi sondou a Zemí se díky obrovské vzdálenosti  zpožďuje o několik hodin. Navíc mohla sonda díky svému fyzickému uspořádání přístrojů buď snímky pořizovat, nebo je posílat směrem k Zemi. Přístroje tedy během průletu pouze sbíraly data, jejich zaslání nedočkavé vědecké veřejnosti muselo chvíli počkat.

Sonda snímala globální pohled na Pluto i jeho měsíc Charon. Při největším přiblížení měly její snímky rozlišení 25 m/pixel. Další pozornost byla věnována teplotám a složení atmosféry Pluta.

Přesně podle plánu proletěla sonda pouhých 12500 km od Pluta a 28800 km od Charonu. Poté proletěla stínem Pluta, což jí dovolilo proměřit jeho atmosféru. Celé setkání s Plutem trvalo kolem tří hodin.

5. září začala sonda posílat na Zemi data, na která se už nedočkavě těšil celý svět. Jejich přenos trvá dodnes a skončí odhadem až za rok. Obrázky, které nás už dostihly, stojí za to - mají úžasnou kvalitu. Aktuální a nejnovější z nich můžete shlédnout na webové stránce http://seeplutonow.com/

Sonda se dnes nachází v Kuiperově pásu, oblasti menších a větších asteroidů a jiných drobnějších těles. Pro zajímavost - její aktuální pozici můžete zjistit na webové stránce http://pluto.jhuapl.edu/Mission/Where-is-New-Horizons/index.php

Na své další cestě ven ze Sluneční soustavy se ještě přiblíží objektu 2014 MU 69 - 25 až 45 kilometrů velkému asteroidu. Proletí kolem něj v lednu 2019.

Může i nadále studovat další objekty, které se náhodně nacházejí v její dráze. Dostatečné množství energie by měla mít do roku 2025.

Terminační vlnu a heliopauzu (oblasti na okraji Sluneční soustavy) by měla sonda dosáhnout v letech 2035 a 2047. Ještě i v této době od ní, doufejme, budeme dostávat občasné informace.  

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 3.12.2015 8:55 | karma článku: 20,43 | přečteno: 599x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,05 | Přečteno: 142x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.