Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Krasavec Saturn – drahokam mezi planetami

Pokud si někdo ve Sluneční soustavě zaslouží nazvání „pán prstenů“, je to právě Saturn. Vzdálená planeta jich vlastní hned několik.

Pohled na Saturn, obklopený několika, volně se vnášejícími prstenci, je nezapomenutelný. Díky sklonu jeho rotační osy se mění i úhel, pod kterým je ze Země pozorujeme. Saturnovy prstence jsou sice mohutné, ale jen velice tenké, takže se při bočním pohledu zdá být planeta někdy dokonce holá. Při takové konstelaci se naopak dá zaregistrovat Saturnovo znatelné zploštění v oblasti pólů. 

Průměrem 120 500 km dělá ze Saturn druhou největší planetou naší soustavy. Je 95x těžší než Země, vlastní tedy jen 30 % hmoty Jupitera, svého vnitřního souseda. Na jeho velikosti se nejspíš podepsala vzdálenost, ve které vznikal. Zatímco měl Jupiter, vyrůstající těsně za tzv. „sněhovou hranicí“ k dispozici nejen plyn a prach, který se nacházel v oblaku původní hmoty, ale také plyn, které sluneční záření vytlačilo z vnitřní planetární soustavy – zbylo na vzdálenější Saturn hmoty méně.

Saturn se stal planetou, která má ve vrchní části atmosféry téměř čistý vodík (96 %) a střední hustotu neuvěřitelných 0,69 g/cm3. Je relativně nejlehčí ze všech planet - a dokonce o třetinu lehčí než je za normnálních podmínek voda.

Planeta s prsteny obíhá Slunce po téměř kruhové dráze mezi 9 – 10 AU (AU – astronomická jednotka, která se rovná vzdálenosti Země-Slunce). Jeden oběh jí trvá 29 let a 166 dní.

Rovník Saturnu má znatelný sklon k jeho oběžné dráze, podobně jako je tomu u Země. Planetární osa je nachýlená o 26,73°.

Stejně jako Slunce a Jupiter vlastní tato plynová planeta diferenciální rotaci – jednotlivé části povrchu, který pozorujeme, obíhají kolem planety různou rychlostí. Rovník rotuje jednou za 10 hodin, 13 minut a 59 vteřin, oblasti kolem pólů jsou pomalejší – 10 hodin, 39 minut a 22 vteřin. Vnitřní části planety rotují dokonce ještě pomaleji. Z měření magnetického jeho pole vyplývá rotační doba 10 hodin, 47 minut a 6 vteřin.

Teplota na „povrchu“ Saturnu (tedy v místě, kde je jeho atmosférický tlak 1 bar) odpovídá -139 °C. Blíže povrchu, v oblasti s tlakem 0,1 baru je to -189°C.

Vnitřní stavba

 

Svým složením se Saturn trochu odlišuje od souseda Jupitera. Zatímco Jupiter vykazuje stejný poměr mezi heliem a vodíkem, jaký má i naše Slunce, zdá se, že je helia v povrchových vrstvách Saturnu méně. Klesání helia do vnitřních částí planety může být zodpovědné i za pozitivní energetickou bilanci Saturnu. Planeta vydává 2,3x více energie, než získává od Slunce.

Stejně jako je tomu u Jupitera, přechází uvnitř Saturnu vodík plynule do kapalného stavu, aniž by v něm existoval jasný a zřetelný předěl mezi plynem a kapalinou. V hlubších vrstvách atmosféry se dostává vodíková hmota do kovového, tj. vodivého stavu. Jednotlivé atomy se při něm vzdávají exkluzivního práva na své elektrony a sdílí je se svými sousedy.

Pod vrstvou kovově reagujícího vodíku leží jádro ze silikátů (kamenné hmoty) a ledu, který je při zdejší vysokém tlaku v jiné formě, než jak ho známe ze Země, takže může existovat i při velmi vysokých teplotách (v jádru Saturnu až 12 000 °C).  Kamenné jádro má hmotnost zhruba 16x větší než je naše Země, tvoří tedy 25 % hmotnosti planety. Pro srovnání – u Jupitera jsou to jen 4 %.

Vrstva mraků

Mraky se na Saturnu dělí do dvou vrstev. Vrchní vrstva dobře odráží sluneční světlo a zakrývá spodní vrstvu, kterou proto můžeme pozorovat jen v infračervené části spektra.

Na povrchu vzdálené planety pozorujeme stejnou pásovou strukturu jako na Jupiteru. Vrstvy vrchních mraků jsou ale u Saturnu řidší a barvy jeho pásů jsou méně výrazné. Obsahují zmrzlé částečky amoniaku.

Nejstabilnějšími úkazy v Saturnově atmosféře jsou hexagon na severním pólu a oko hurikánu na pólu jižním.

Jak vznikl zvláštní téměř pravidelný šestihran? Podobné mnohohrany se podařily napodobit v laboratorních podmínkách, když vědci simulovali různé rychlosti pohybu různých částí atmosféry Saturnu. Čím větší je rozdíl mezi rychlostí zbylých částí planety a tzv. jet streamem, rychle se pohybujícím pásem, tím méně stran má vznikající mnohohran.  

Hexagon na Saturnu má průměr 25 000 kilometrů a rotuje jednou za 10 hodin, 39 minut a 24 vteřiny. Se stejnou periodou se dají pozorovat radio emise Saturnu. Souvisí spolu oba jevy?

Jižní pól se pyšní hurikánem, který má v průměru 8000 kilometrů. Na rozdíl od všech ostatních planet, bylo nalezeno na jižním pólu Saturnu nejteplejší místo jeho povrchu. Podobný „hot spot“ existuje i na severním pólu. Oba jevy způsobují procesy v Saturnově atmosféře, kdy se plyn, který putuje mezi jednotlivými částmi planety stlačuje a přitom zahřívá.

Magnetické pole Saturnu odpovídá jednoduchému, symetrickému dipólu. Je 20x slabší než magnetické pole Jupitera. Jeho magnetosféra je komplexní. Zasahují do ní svými vlivy jak vnitřní měsíce Saturnu, tak jeho prstence.

Příště: Saturnovy prstence

 

Zdroje: Wikipedia-různé, raumfahrer.net-různé, spektrum.de-různé, http://scienceblogs.de/astrodicticum-simplex/2010/04/10/das-hexagon-am-saturn-im-labor-reproduziert/

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 3.3.2016 8:00 | karma článku: 21,34 | přečteno: 844x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,06 | Přečteno: 143x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.