Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se měří … vesmír?

Vesmír je obrovský. Je dokonce nekonečný. Jaké triky používají astronomové k určení vesmírných vzdáleností? Znáte tři základní metody? (délka blogu 6 min.)

Obrovské vzdálenosti – obrovské jednotky

Na Zemi si vystačíme s metrem nebo kilometrem. Jak ale změřit vzdálenosti, které jsou tak obrovské, že pro ně pojmy jako kilometr ztrácejí význam? Pro vesmírné podmínky si museli astronomové vymyslet nové, daleko větší jednotky. A tak se při popisu astronomických vzdáleností bavíme o AU (astronomická jednotka), světelném roce nebo parseku.

Astronomická jednotka se rovná vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Používá se hlavně k popisu vzdáleností ve Sluneční soustavě. Jedna astronomická jednotka je stejně dlouhá jako zhruba 150 000 000 km, přesněji 149?597?870?700 metrů.

Světelný rok se rovná vzdálenosti, kterou urazí světlo, tedy nejrychlejší vesmírný cestovatel, za jeden pozemský rok. Světelný rok se dá samozřejmě vyjádřit i v metrech. Činí 9 460 730 472 580 800 m. V astronomii se světelný rok používá k vyjádření vzdáleností hvězd nebo galaxií.

Ještě delší než světelný rok je jednota parsek. Tato, jen na první pohled, krkolomná jednotka vyjadřuje vzdálenost, ve které vidíme objekt s rozměry jedné AU pod úhlem jedné úhlové vteřiny (viz obrázek dole).

 

Parsek odpovídá 3,26 světelných roků nebo 206 000 astronomických jednotek. Pokud bychom ho chtěli vyjádřit v metrech, dostaneme opravdu úctyhodné číslo. Parsek je přibližně 3,09x10^(16) metrů.

Na první pohled je parsek neobratná jednotka. Odpovídá ale přesně tomu, co astronomové potřebují. Všechno, co víme o hvězdách v našem vesmíru, je totiž odvozeno z jejich pozorování. Většinu vlastností nám prozradí stav a intenzita jejich světla. Astronomové se ale naučili ze světla hvězd odvodit i jejich vzdálenost. Používají přitom malý trik a využívají trigonometrii.

Vzdálenost hvězdy se dá zjistit z jejího zdánlivého pohybu oproti hvězdnému pozadí (které je tak daleko, že jeho pohyb nevnímáme) pomocí dvou pozorování, která se musí uskutečnit buď v různých místech zemského povrchu, nebo v různých bodech dráhy Země kolem Slunce. 

Měření vzdálenosti pomocí pohybu hvězd

Zmíněné metodě se říká měření pomocí trigonometrické paralaxy. Spočívá například v tom, že se v průběhu roku sleduje na nebi aktuální pozice hvězdy. S odstupem šesti měsíců se tato poloha vůči hvězdnému pozadí nepatrně mění – hvězdu totiž vidíme z opačné strany oběžné dráhy Země kolem Slunce.

 

 

Hvězda opisuje na nebi malou kružnici, ze které se dá přímo odvodit její vzdálenost a parsecích. Čím vzdálenější je měřená hvězda, tím menší úhel se dá pozorovat.

Pozorování jasu hvězdy

Hvězdy, které vidíme na nebi, mají různou jasnost. Intenzita pozorovaného světla hvězdy je závislá na absolutní jasnosti zdroje – ale také na jeho vzdálenosti.

Vzdálená velice jasná hvězda tak může být na našem nebi zdánlivě stejně jasná jako její blízká ale méně jasná kolegyně. Pro určení vzdálenosti hvězdy na základě její jasnosti je tedy nutno znát její skutečnou jasnost.

Jistě se teď ptáte, z čeho se pozná absolutní jasnost jednotlivých hvězd. K tomu dobře slouží v předminulém blogu zmiňovaný Hertzsprung-Russellův diagram. Z pozorování světla hvězdy se dá zjistit, jaké vlnové délky hvězda vyzařuje, tedy její spektrální typ. Protože se i hvězdy musí řídit fyzikálními zákony, určuje spektrální typ hvězdy i její skutečnou jasnost.

Zvláštní místo zaujímají při měření vzdáleností hvězdy, kterým říkáme proměnné. Mění svou jasnost periodicky, některé během hodin, jiné během několika dní. Už Henrietta Levitt si v minulém století všimla, že se dá absolutní jasnost těchto hvězd odvodit od délky jejich periodických proměn. Nazvala je cefeidy. Dodnes se používají k určení vzdálenosti uvnitř naší galaxie. V cizích vzdálenějších galaxiích jednotlivé cefeidy nerozeznáme, jejich roli mohou ale převzít určité druhy supernov (supernova typu Ia).

Extrémní vzdálenosti odhalí červený posuv

Pro určení vzdálenosti extrémně dalekých galaxií a kvazarů, jsou dokonce i supernovy příliš slabé. Vědci si proto museli najít jinou možnost. Používají tzv. rudý posuv, změnu spektra světla vzdáleného zdroje.

Spektrum vzdáleného zdroje (například galaxie) se rozloží na jednotlivé části. Potom se určí spektrální linie a přiřadí se jednotlivým chemickým prvkům. Čím je zdroj vzdálenější, tím více jsou známé spektrální čáry chemických prvků posunuty k červené oblasti spektra (odtud název červený posuv).

Poté, co jsme změřili vesmír, budeme se příště zabývat otázkou - proč neexistují zelené hvězdy?

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.5.2017 8:00 | karma článku: 25,72 | přečteno: 1509x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 23,70 | Přečteno: 471x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,96 | Přečteno: 2596x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,19 | Přečteno: 398x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,31 | Přečteno: 702x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,87
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.