Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se odhalí stáří hornin?

Stvořil Zemi Bůh nebo se stvořila jaksi sama od sebe? A jak je vlastně stará? To, že je Bible jen pohádka, se podařilo prokázat pomocí zirkonu, nepatrného krystalu, který hraje roli geologických hodin. (délka blogu 5 min.)

Lidé jsou odjakživa zvědaví. Chtějí vědět, odkud pocházejí, jak vznikl život nebo třeba jak vznikla naše planeta. Není tedy divu, že se odedávna vědci snaží zjistit, jak datovat ten či onen předmět nebo třeba jak zjistit stáří hornin pod našima nohama. Metod, jak určit stáří různých objektů, je hned několik.

Většinounejsou univerzální, ale poskytují nejlepší výsledky jen pro určité časové období. Některé metody se tedy hodí spíše pro určení nedávných jevů nebo pro datování poměrně nových předmětů - jiné se specializují na opravdu staré horniny nebo artefakty.

Zirkonové geologické hodiny

Co se týká geologie a určování stáří jednotlivých minerálů -  je nejspíš neznámější metodou ta, která využívá vlastností  zirkonu.

Zirkon je vlastně malý geologický archiv. Je to jeden z nejstarších minerálů. Na naší planetě se vyskytoval už před 4,4 miliardami let. Není ani příliš vzácný. V zemské kůře se nalézá v podobě krystalů, které jsou většinou menší než 1 mm.

Uvnitř krystalů zirkonu se nachází dvě různé komponenty, zirkonová a silikátová - co je ale daleko zajímavější, je jedna konkrétní příměs, kterou tvoří stopy relativně vzácného prvku - uranu. Právě on se stará o pomyslný tikot zirkonových hodin.

Uran je radioaktivní prvek. Postupně se rozpadá na lehčí prvky. Rozpad končí tvorbou některých z izotopů olova. Datování hornin se tedy zakládá na jednoduché úvaze. Při krystalizaci zirkonu bylo do jeho krystalické mřížky “uzavřeno” určité množství uranu.

Jakmile minerál dostal svou konečnou krystalickou podobu, nemohla se koncentrace uranu v jeho nitru dále měnit - uran v něm zůstal uzavřený. Za vzájemný poměr uranu a olova v minerálu pak byl té doby zodpovědný jen rozpad uranu na lehčí prvky. Uranu v minerálu ubývalo, zatímco některých izotopů olova naopak přibývalo. Poté, co se určí koncentrace uranu a olova, dá se vypočítat stáří krystalu

“Zirkonové hodiny” mohou logicky měřit stáří všech hornin, ve kterých se dají nalézt krystaly zirkonu. Nejlépe funguje metoda u opravdu hodně starých vzorků. Ukázalo se, že nejstarší z pozemských hornin jsou staré 4,4 miliardy let. Naopak mladší horniny se touto metodou dají datovat jen nepřesně. Je to logické. Čím mladší je krystal zirkonu, tím méně uranu se v něm rozpadlo a tím hůře se dá tato změna zjistit.

K čemu je to všechno dobré?

Datování hornin pomocí zirkonu pomohlo odhalit nejen nesprávnost teorie, podle které vznikla Země před šesti tisíci let, jak to tvrdí některé náboženské spolky. Podařilo se zjistit skutečné stáří Země - ale také například prehistorické proměny kontinentů.

Dnes už není tajemstvím, že jednotlivé zemské desky po povrchu naší planety prakticky “plavou”. Přitom se také srážejí nebo se rozpadají na menší části.

Místo, kde dnes žijeme, kdysi například přiléhalo k území dnešní severní Afriky.

Nejstarší části kontinentální pevniny se mimochodem nacházejí v Kanadě. Evropa je oproti ní velmi mladá. Zatímco se kanadské horniny datují na stáří kolem 4 miliard let, je hornina v Evropě stará jen asi 0,5 miliardy let.

Svědectví o minulosti minerálu

Uran se ale nehodí jen k určení stáří horniny. V jednotlivých minerálech se s jeho pomocí dá prozkoumat i jeho minulost - konkrétně teplota, kterou musel minerál snášet.

Uran je, jak už jsem zmínila, po krystalizaci minerálu pevně zabudován v jeho krystalické mřížce. Zatímco se uran rozpadá, způsobuje ve struktuře krystalu nepatrné škody a defekty.  Tyto škody už dnes umí vědci objevit a prozkoumat je.

Čím víc takových defektů se v krystalu nachází, tím delší dobu musel krystal takové škody “sbírat” - tím starší by měl být.

Vysoká teplota přispívá k regeneraci krystalů. Minerály, které byly delší dobu nahřáty na vyšší teploty, mají “zdravější” a méně narušenou strukturu, ve které se dá nalézt daleko méně škod, způsobených rozpadem radioaktivních jader uranu. Může se dokonce stát, že tyto defekty působením vysoké teploty úplně zmizí - podobně jako když žehlíte kus látky.

Teploty, kterým byl krystal vystaven, se mohou měnit podle toho, v jaké hloubce se nachází. Ve větších hloubkách panuje logicky větší teplo, zatímco blízko povrchu nebo na povrchu samotném je teplota nižší. Škody v krystalických strukturách krystalů jsou u povrchových materiálů zřetelnější.

Vědci mohou následně z poměru izotopů určit skutečné stáří krystalu, zatímco z jeho struktury se dá vyčíst doba, po kterou byl minerál relativně chladný, ponechaný v klidu při normálních teplotách. To znamená, že se dnes dá mimo jiné odhadnout nejen stáří materiálu, ale také doba, po kterou už se minerál nachází v povrchové vrstvě nebo kdy se do ní dostal.

U povrchových minerálů se dá stáří určit i jiným způsobem. Více o něm - v příštím blogu.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.1.2018 8:00 | karma článku: 24,64 | přečteno: 2227x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,61 | Přečteno: 181x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 20,99 | Přečteno: 374x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,03 | Přečteno: 543x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2678x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 402x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Češi s kradenými věcmi v Rakousku při honičce s policií proráželi zábrany

7. května 2024

Rakouská policie dnes v okrese Freistadt zatkla dvojici Čechů s kradenými věcmi vysoké hodnoty....

Kreslíř přežil útok na Bataclan, teď traumatizovaný spáchal sebevraždu

7. května 2024  21:05

Francouzský kreslíř Fred Dewilde, který přežil teroristický útok na hudební klub Bataclan, spáchal...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  20:54

Izraelská armáda v úterž zahájila operace na východě Rafáhu, který leží na jihu Pásma Gazy a kde...

  • Počet článků 973
  • Celková karma 19,70
  • Průměrná čtenost 1324x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.